Ulotka dla pacjenta - Zelys 1,25 mg
1. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO ORAZ WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNEGO ZA ZWOLNIENIE SERII, JEŚLI JEST INNY
Podmiot odpowiedzialny :
Ceva Animal Health Polska Sp. z o.o.
ul. Okrzei 1A, 03–715 Warszawa
Wytwórca odpowiedzialny za zwolnienie serii :
Ceva Sante Animale
Boulevard de la Communication
Zone Autoroutiere
53950 Louverne
Francja
2. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
Zelys 1,25 mg tabletki do rozgryzania i żucia dla psów
Pimobendan
3. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ (-CH) I INNYCH SUBSTANCJI
Pimobendan 1,25 mg
Tabletka do rozgryzania i żucia
Okrągła, beżowa do jasno brązowej tabletka, z dwiema liniami podziału po jednej stronie.
Tabletki mogą być dzielone na dwie równe części.
4.
WSKAZANIA LECZNICZE
Leczenie zastoinowej niewydolności serca u psów powodowanej przez niewydolność zastawek (niedomykalność zastawki mitralnej i/lub trójdzielnej) lub kardiomiopatię rozstrzeniową.
(Patrz także punkt „Dawkowanie dla każdego gatunku, droga (-i) i sposób podania”).
Leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej w stadium przedklinicznym (asymptomatycznym, ze zwiększeniem wymiaru końcowo-skurczowego i końcowo-rozkurczowego lewej komory) u dobermanów po zdiagnozowaniu choroby serca w badaniu echokardiograficznym (patrz punkty „Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt” i „Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania”).
Leczenie psów ze zwyrodnieniem śluzakowatym zastawki mitralnej (MMVD) w stadium przedklinicznym (bezobjawowym, ze szmerem skurczowym nad zastawką mitralną i oznakami powiększenia serca) w celu opóźnienia wystąpienia objawów klinicznych niewydolności serca (patrz punkty „Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt” i „Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania”).
5.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie stosować pimobendanu w przypadku kardiomiopatii przerostowej lub stanów klinicznych, w których zwiększenie objętości wyrzutowej serca jest niemożliwe ze względów funkcjonalnych lub anatomicznych (np. zwężenie aorty).
Ponieważ pimobendan jest metabolizowany głównie w wątrobie, nie należy go stosować u psów z ciężkim upośledzeniem czynności wątroby (patrz także punkt „Ciąża i laktacja”).
6. DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
W rzadkich przypadkach może wystąpić nieznaczne działanie chronotropowe dodatnie (przyspieszenie akcji serca) oraz wymioty. Jednakże objawy te są zależne od dawki i można ich uniknąć zmniejszając dawkę.
W rzadkich przypadkach obserwowano wystąpienie przemijającej biegunki, braku apetytu lub letargu. Mimo, że związek z pimobendanem nie został jeszcze jasno określony, w bardzo rzadkich przypadkach podczas leczenia można zaobserwować oznaki wpływu na hemostazę pierwotną (wybroczyny na błonach śluzowych, krwotoki podskórne). Objawy te ustępują po przerwaniu leczenia. W rzadkich przypadkach obserwowano zwiększenie niedomykalności zastawki mitralnej podczas przewlekłego leczenia pimobendanem u psów z chorobą zastawki mitralnej.
Częstotliwość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą: – bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane) – często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt)
-
– niezbyt często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt)
-
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10000 leczonych zwierząt)
-
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty).
W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.
Można również zgłosić działania niepożądane poprzez krajowy system raportowania ()
7. DOCELOWE GATUNKI ZWIERZĄT
Psy
8. DAWKOWANIE DLA KAŻDEGO GATUNKU, DROGA (-I) I SPOSÓB PODANIA
Nie przekraczać zalecanych dawek.
W celu zapewnienia prawidłowego dawkowania przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie określić masę ciała.
Tabletki należy podawać doustnie w dawkach od 0,2 mg do 0,6 mg pimobendanu/kg masy ciała na dzień. Preferowana dawka dobowa wynosi 0,5 mg pimobendanu/kg masy ciała. Dawkę należy podzielić na dwa podania (każde po 0,25 mg/kg masy ciała), stosując odpowiednią kombinację całej, połowy lub ćwiartki tabletki. Jedną połowę dawki należy podać rano, a drugą około 12 godzin później. Każdą dawkę należy podawać na około godzinę przed karmieniem.
Odpowiada to:
Dla zwierzęcia o masie ciała 5 kg: jedna 1,25 mg tabletka do rozgryzania i żucia rano i jedna 1,25 mg tabletka do rozgryzania i żucia wieczorem.
Tabletki 5 i 10 mg dzielą się na 4 części, a tabletki 1,25 mg na 2 części.
Produkt można stosować łącznie z lekami diuretycznymi, np. furosemid.
9. ZALECENIA DLA PRAWIDŁOWEGO PODANIA
Tabletki mogą być spożyte spontanicznie przez zwierzę lub należy je umieścić za wałem językowym.
10. OKRES(-Y) KARENCJI
Nie dotyczy
11. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: 2 miesiące
Nie używać tego produktu leczniczego weterynaryjnego po upływie terminu ważności podanego na butelce i pudełku po upływie „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
12. SPECJALNE OSTRZEŻENIA
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt:
Tylko dla lekarzy weterynarii:
Produkt nie był badany w przypadkach bezobjawowej DCM u dobermanów, występującej z migotaniem przedsionków lub utrwalonym częstoskurczem komorowym.
Produkt nie był badany w przypadkach bezobjawowego zwyrodnienia śluzakowatego zastawki mitralnej u psów z poważną tachyarytmią nadkomorową i/lub komorową.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt :
Tabletki do rozgryzania i żucia są smakowe. W celu uniknięcia przypadkowego spożycia, należy przechowywać tabletki w miejscu niedostępnym dla zwierząt.
Tylko dla lekarzy weterynarii:
Podczas leczenia psów z cukrzycą należy regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi.
W celu zastosowania produktu w „stadium przedklinicznym“ kardiomiopatii rozstrzeniowej (asymptomatycznym, ze zwiększeniem wymiaru końcowo-skurczowego i końcowo-rozkurczowego lewej komory) diagnozę należy postawić na podstawie kompleksowego badania kardiologicznego (w tym badania echokardiograficznego i ewentualnie monitorowania metodą Holtera).
W celu zastosowania w przedklinicznym stadium zwyrodnienia śluzakowatego zastawki mitralnej (stadium B2, zgodnie z wytycznymi ACVIM: bezobjawowe, ze szmerem nad zastawką mitralną > 3/6 i kardiomegalią spowodowaną zwyrodnieniem śluzakowatym zastawki mitralnej), diagnozę należy postawić na podstawie kompleksowego badania fizykalnego i kardiologicznego, włączając w razie potrzeby echokardiografię lub radiografię.
U zwierząt leczonych pimobendanem zaleca się monitorowanie czynności i morfologii serca (Patrz także punkt „Działania niepożądane”).
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom : Przypadkowe połknięcie, szczególnie przez dziecko, może prowadzić do wystąpienia tachykardii, niedociśnienia ortostatycznego, zaczerwienienia twarzy i bólów głowy.
Po przypadkowym połknięciu, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.
Po podaniu umyć ręce.
Butelkę należy szczelnie zamknąć za pomocą wieczka bezpośrednio po wyjęciu odpowiedniej liczby tabletek.
Ciąża i laktacja:
Badania laboratoryjne u szczurów i królików nie wykazały działania teratogennego ani toksycznego dla płodu. Jednakże badania te wykazały działanie szkodliwe dla samicy i embriotoksyczne w przypadku podania wysokich dawek. Wykazano także, że pimobendan jest wydzielany do mleka. Bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży i laktacji u suk nie zostało określone. Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji :
Tylko dla lekarzy weterynarii:
W badaniach farmakologicznych nie stwierdzono interakcji pomiędzy glikozydem nasercowym strofantyną a pimobendanem. Wzrost kurczliwości serca indukowany przez pimobendan ulega stłumieniu w przypadku obecności antagonistów wapnia – werapamil, diltiazem i B-antagonistów -propranolol.
Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki) : W przypadku przedawkowania skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.
Tylko dla lekarzy weterynarii:
W przypadku przedawkowania może wystąpić działanie chronotropowe dodatnie, wymioty, apatia, ataksja, szmery serca lub niedociśnienie. W takiej sytuacji należy zmniejszyć dawkę i rozpocząć odpowiednie leczenie objawowe.
W przypadku długotrwałego narażenia (6 miesięcy) zdrowych psów rasy beagle na dawki 3 i 5-krotnie większe od zalecanej, u niektórych zwierząt obserwowano pogrubienie zastawki mitralnej i przerost lewej komory serca. Zmiany te mają podłoże farmakodynamiczne.
Główne niezgodności farmaceutyczne :
Nie dotyczy
13. specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów, jeśli ma to zastosowanie
Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
14. DATA ZATWIERDZENIA LUB OSTATNIEJ ZMIANY TEKSTU ULOTKI
15. INNE INFORMACJE
Butelka o pojemności 35 ml zawiera 60 tabletek
5
Więcej informacji o leku Zelys 1,25 mg
Sposób podawania Zelys 1,25 mg
: tabletka do rozgryzania i żucia
Opakowanie: 8 blistrów 12 tabl.
Numer
GTIN: 3411113032685
Numer
pozwolenia: 2811
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Ceva Animal Health Polska Sp. z o.o.