Charakterystyka produktu leczniczego - Tostran 2% żel 2%
1. nazwa produktu leczniczego
Tostran 2% żel.
2. skład jakościowy i ilościowy
Jeden gram żelu zawiera 20 mg testosteronu (Testosteronum). Jedno naciśnięcie tłoka zbiorniczka dostarcza 0,5 g żelu zawierającego 10 mg testosteronu.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
Jeden gram żelu zawiera 1 mg butylohydroksytoluenu.
Jeden gram żelu zawiera 350 mg glikolu propylenowego.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Żel.
Żel klarowny, bezbarwny do jasnożółtego.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
2.
Dawkowanie
Dorośli i mężczyźni w podeszłym wieku
Zalecana dawka początkowa produktu Tostran wynosi 3 g żelu (60 mg testosteronu) podawana raz na dobę o tej samej porze. Dawkę należy brać na podstawie stężeń testosteronu w surowicy i istniejących przedmiotowych i podmiotowych objawów klinicznych związanych z niedoborem androgenu. Należy brać pod uwagę fakt, że fizjologiczne stężenie testosteronu maleje wraz z wiekiem.
Dawka dobowa nie powinna przekraczać 4 g żelu (80 mg testosteronu).
Dzieci i młodzież
Produkt Tostran nie jest zalecany do stosowania u dzieci i nie przeprowadzono oceny klinicznej działania produktu u mężczyzn w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania
Do podania na skórę.
Dawkę można stosować na skórę brzucha (całą dawkę nałożyć na powierzchnię przynajmniej 10 na 30 cm) lub na wewnętrzne powierzchnie obu ud (połowa dawki zastosowana na wewnętrznej stronie każdego uda o powierzchni przynajmniej 10 na 15 cm). W celu zminimalizowania reakcji w miejscu podania zaleca się codzienną zmianę miejsca stosowania produktu naprzemiennie na skórę brzucha i po wewnętrznej stronie ud.
Żel należy stosować na czystą, suchą, nieuszkodzoną skórę. Produkt należy delikatnie wcierać w skórę jednym palcem aż do wyschnięcia, a następnie zakryć to miejsce, najlepiej lekkim ubraniem. Po zakończeniu umyć ręce wodą i mydłem.
Jedno pełne wciśnięcie tłoka zbiorniczka dostarcza pół grama żelu (10 mg testosteronu). W celu otrzymania pierwszej pełnej dawki należy najpierw napełnić pompkę zbiorniczka. Aby to wykonać, należy ośmiokrotnie powoli wcisnąć tłok do oporu, aby upewnić się, że pompka jest wypełniona, trzymając zbiorniczek w pozycji pionowej. Pierwsze kilka wciśnięc może nie spowodować dozowania żelu. Należy usunąć żel uzyskany podczas napełniania (tzn. po pierwszych ośmiu wciśnięciach tłoka). Czynność ta jest niezbędna do napełnienia pompki przed pierwszym dozowaniem produktu.
W Tabeli 1 poniżej podano dawkę odmierzonego żelu po napełnieniu pompki oraz ilość testosteronu do podania na skórę w zależności od liczby wciśnięć tłoka.
TABELA 1: Dawka produktu Tostran uzyskanego po napełnieniu pompki
Liczba wciśnięć | Ilość żelu (g) | Ilość testosteronu podana na skórę (mg) |
1 | 0,5 | 10 |
2 | 1 | 20 |
4 | 2 | 40 |
6 | 3 | 60 |
8 | 4 | 80 |
Pacjenci biorący kąpiel rano powinni stosować produkt Tostran po umyciu, kąpieli lub wzięciu prysznica.
Nie wolno nakładać produktu Tostran na narządy płciowe.
Kontrola leczenia
Po około 14 dniach od rozpoczęcia leczenia należy zbadać stężenie testosteronu w surowicy w celu potwierdzenia właściwego dawkowania. Próbkę krwi dla pomiaru stężenia testosteronu w surowicy należy pobrać 2 godziny po podaniu produktu Tostran żel. Jeśli stężenie testosteronu w surowicy wynosi od 5,0 do 15,0 pg/l, nie należy zmieniać dawki wynoszącej 3 g/dobę. Jeśli stężenie testosteronu w surowicy jest poniżej 5,0 pg/l, dawkę należy zwiększyć do 4 g/dobę (80 mg testosteronu). Jeśli stężenie testosteronu jest powyżej 15,0 pg/l, dawkę należy zmniejszyć do 2 g/dobę (40 mg testosteronu). W razie konieczności można dokonać mniejszej modyfikacji dawki, o 0.5 g żelu (10 mg testosteronu).
W związku z różnicami wartości analitycznych pochodzących z różnych laboratoriów diagnostycznych, wszystkie pomiary testosteronu należy wykonywać w tym samym laboratorium.
Doświadczenie dotyczące stosowania produktu Tostran u mężczyzn w wieku ponad 65 lat jest ograniczone.
Nie przeprowadzono oficjalnych badań stosowania produktu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby (patrz również punkt 4.4).
4.3 Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Tostran 2% żel jest przeciwwskazane u pacjentów ze:
– Nadwrażliwość na substancje czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
– zdiagnozowanym lub podejrzewanym rakiem piersi lub gruczołu krokowego
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Produktu Tostran nie należy stosować do leczenia nieswoistych objawów sugerujących hipogonadyzm, jeśli niedobór testosteronu nie został wykazany i nie wyeliminowano innych etiologii odpowiedzialnych za objawy. Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej testosteronem, w tym terapią produktem Tostran, niedobór testosteronu powinien być wyraźnie manifestowany przez objawy kliniczne i potwierdzony przez dwa oddzielne pomiary stężenia testosteronu.
U pacjentów z ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek lub chorobą niedokrwienną serca, leczenie testosteronem może spowodować poważne powikłania w postaci obrzęków, przebiegających z zastoinową niewydolnością serca lub bez niej. W takim przypadku należy natychmiast przerwać leczenie.
Testosteron może powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, dlatego produkt Tostran należy stosować z zachowaniem ostrożności u mężczyzn z nadciśnieniem.
Należy monitorować stężenie testosteronu w punkcie początkowym i regularnie podczas leczenia. Lekarze powinni indywidualnie dostosowywać dawkowanie w celu zapewnienia stężenia testosteronu występującego podczas prawidłowej czynności gonad.
U pacjentów otrzymujących długoterminowe leczenie androgenami należy również regularnie monitorować następujące parametry laboratoryjne: hemoglobinę i hematokryt, testy czynnościowe wątroby i profil lipidowy.
Doświadczenia dotyczące bezpieczeństwa stosowania i skuteczności stosowania produktu Tostran u pacjentów w wieku powyżej 65 lat są ograniczone. Aktualnie nie ma konsensusu dotyczącego swoistych dla wieku wartości referencyjnych stężenia testosteronu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że fizjologiczne stężenie testosteronu w surowicy zmniejsza się wraz z wiekiem.
Produkt Tostran nie jest wskazany do leczenia bezpłodności ani impotencji.
Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej testosteronem wszyscy pacjenci muszą być poddani szczegółowemu badaniu w celu wykluczenia wcześniej istniejącego raka gruczołu krokowego. Przynajmniej raz w roku, a dwa razy w roku u pacjentów w podeszłym wieku i należących do grupy ryzyka (pacjenci z klinicznymi i rodzinnymi czynnikami ryzyka), należy prowadzić dokładną i regularną obserwację gruczołu krokowego i gruczołu sutkowego zgodnie z zalecanymi metodami (badanie palpacyjne przez odbyt oraz ocena stężenia specyficznego antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy) u pacjentów leczonych testosteronem.
Androgeny mogą przyspieszać progresję przebiegającego podklinicznie raka gruczołu krokowego i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Nie podejmowano badań klinicznych mających na celu wykazanie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego produktu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Dlatego też u tych pacjentów hormonalną terapię zastępczą testosteronem należy stosować ostrożnie.
Leczenie pacjentów z hipogonadyzmem za pomocą testosteronu może potęgować u niektórych pacjentów bezdech senny, szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka takimi jak otyłość i przewlekła choroba płuc.
Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z przerzutami do kości w związku z ryzykiem wystąpienia hiperkalcemii/hiperkalciurii spowodowanej leczeniem androgenami. U tych pacjentów zaleca się regularną obserwację stężenia wapnia w surowicy.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu Tostran u pacjentów z padaczką i migreną, ponieważ choroby te mogą się nasilać.
U pacjentów leczonych androgenami, u których zostają osiągnięte prawidłowe stężenia testosteronu w osoczu w wyniku przeprowadzenia terapii zastępczej, może nastąpić poprawienie wrażliwości na insulinę.
Zalecenia ogólne: Określone objawy kliniczne mogą wskazywać na nadmierną ekspozycję na androgen i wymagają modyfikacji dawki. Lekarz powinien poinstruować pacjenta o konieczności zgłoszenia następujących objawów:
– Drażliwość, nerwowość, zwiększenie masy ciała.
– Zbyt częste lub uporczywe erekcje penisa.
– Nudności, wymioty, zmiany barwy skóry lub obrzmienie kostek nóg.
– Zaburzenia oddychania włącznie z zaburzeniami występującymi podczas snu.
Jeśli u pacjenta wystąpi ciężka reakcja w miejscu podania, należy dokonać oceny leczenia, a w razie konieczności przerwać leczenie.
Sportowców należy poinformować, że produkt Tostran zawiera substancję czynną (testosteron), która może powodować dodatnie wyniki w testach antydopingowych. Androgeny nie są odpowiednie do zwiększania masy mięśni u osób zdrowych ani do poprawienia zdolności fizycznych.
Kobiety nie powinny stosować produktu Tostran w związku z możliwością wystąpienia działań powodujących wirylizację.
Możliwość przeniesienia
Jeśli nie zostaną podjęte środki ostrożności, żel zawierający testosteron może zostać przeniesiony na inne osoby poprzez kontakt ze skórą powodując zwiększenie stężenia testosteronu w surowicy i ewentualne działania niepożądane (np. pojawienie się owłosienia twarzy i (lub) ciała, pogrubienie głosu, zaburzenia cyklu miesiączkowego) w przypadku wielokrotnego kontaktu (nieumyślna androgenizacja).
Lekarz powinien dokładnie poinformować pacjenta o ryzyku związanym z przeniesieniem testosteronu oraz o zasadach bezpieczeństwa (patrz poniżej). Produktu Tostran żel nie wolno zapisywać pacjentom z dużym ryzykiem nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa (np. ciężki alkoholizm, nadużywanie narkotyków, poważne zaburzenia psychiczne).
Przeniesieniu zapobiega noszenie odzieży zakrywającej miejsce zastosowania produktu lub wzięcie prysznica przed kontaktem ze skórą drugiej osoby.
W związku z tym zaleca się stosowanie następujących środków bezpieczeństwa:
Dotyczy pacjentów:
– umycie rąk wodą i mydłem po zastosowaniu żelu,
– po wyschnięciu żelu zakrycie miejsca zastosowania produktu odzieżą,
– kąpiel lub prysznic przed zaistnieniem sytuacji, podczas której może dojść do takiego kontaktu.
Dotyczy pracowników służby zdrowia lub opiekunów:
– należy stosować jednorazowe rękawice, jeśli wystąpi potrzeba aplikacji przez nich żelu z testosteronem na ciało pacjenta,
– jednorazowe rękawice powinny być odporne na alkohol, gdyż żel zawiera zarówno etanol, jak i alkohol izopropylowy, które ułatwiają penetrację testosteronu.
Dotyczy osób nieleczonych produktem Tostran :
– w przypadku kontaktu z miejscem zastosowania produktu, które nie zostało umyte ani zakryte odzieżą należy jak najszybciej umyć wodą i mydłem skórę, która mogła być narażona na kontakt z testosteronem,
– zgłosić pojawienie się objawów nadmiernego kontaktu z androgenem takich jak trądzik lub zmiana owłosienia.
Aby zagwarantować bezpieczeństwo partnerki należy doradzić pacjentowi np. przestrzeganie minimum czterech godzin pomiędzy zastosowaniem produktu Tostran a stosunkiem płciowym, noszenie odzieży zakrywającej miejsce podania podczas kontaktu lub kąpiel lub prysznic przed stosunkiem płciowym.
Ponadto zaleca się noszenie podkoszulka zakrywającego miejsce podania produktu podczas kontaktów z dziećmi w celu uniknięcia ryzyka skażenia skóry dziecka.
Kobiety w ciąży muszą unikać kontaktu z miejscami zastosowania produktu Tostran. W przypadku, gdy partnerka jest w ciąży, pacjent powinien zachować szczególną ostrożność stosując wyżej podane środki ostrożności (patrz również punkt 4.6).
Badania wchłaniania testosteronu przeprowadzone z udziałem pacjentów leczonych produktem Tostran wskazują na konieczność odczekania przez pacjentów przed wzięciem kąpieli lub prysznica przynajmniej dwóch godzin od zastosowania żelu.
Produkt Tostran zawiera butylohydroksytoluen (E321), który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Produkt Tostran zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Jednoczesne podawanie androgenów z produktami przeciwzakrzepowymi nasila działanie produktów przeciwzakrzepowych. Pacjenci stosujący doustne leki przeciwzakrzepowe wymagają ścisłej kontroli czasu protrombinowego (INR), szczególnie na początku leczenia androgenami, zakończenia takiego leczenia lub zmiany dawki produktu Tostran.
Jednoczesne podawanie testosteronu z ACTH lub kortykosteroidami może zwiększać prawdopodobieństwo obrzęków, dlatego też te leki należy podawać ostrożnie, szczególnie w przypadku pacjentów z chorobą serca, nerek lub wątroby.
Interakcje z badaniami laboratoryjnymi: Androgeny mogą zmniejszać stężenie globuliny wiążącej tyroksynę powodując zmniejszenie całkowitego stężenia T4 w surowicy i zwiększenia wychwytu T3 i T4 na żywicy. Jednak stężenie wolnego hormonu tarczycy pozostaje niezmienione i brak jest klinicznych objawów pogorszenia czynności tarczycy.
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
Produkt Tostran jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.
Produkt Tostran nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży ani kobiet karmiących piersią. Nie prowadzono żadnych badań produktu z udziałem kobiet. Kobiety w ciąży powinny unikać wszelkich kontaktów ze skórą, na którą nałożono produkt Tostran (patrz punkt 4.4). Produkt Tostran może powodować niekorzystne, wirylizujące działanie na płód. W przypadku kontaktu ze skórą, na którą nałożono produkt, dany obszar należy jak najszybciej zmyć wodą i mydłem.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
8.
Do najczęściej obserwowanych reakcji niepożądanych w kontrolowanym badaniu klinicznym (do 4 g produktu Tostran) należą reakcje w miejscu podania (26%) obejmujące parestezje, nadmierne rogowacenie spojówek lub skóry, świąd oraz wysypkę lub rumień. Większość tych reakcji miała charakter łagodny lub umiarkowany i zanikała lub ustępowała pomimo kontynuacji leczenia.
Poniżej przedstawiono wszystkie obserwowane reakcje niepożądane podejrzewane o związek ze stosowanym produktem według klasyfikacji układów narządowych i częstości (bardzo często >1/10), często (>1/100 do <1/10), niezbyt często (>1/1000 do <1/100) i rzadko (>1/10 000 do <1/1000).
Układ narządowy | Bardzo często (>1/10) | Często (>1/100 do <1/10) |
Zaburzenia krwi i układu chłonnego | Zwiększenie hematokrytu, zwiększenie liczby krwinek czerwonych, zwiększenie stężenia hemoglobiny | |
Zaburzenia endokrynologiczne | Nasilenie się męskiego typu owłosienia | |
Zaburzenia naczyniowe | Nadciśnienie tętnicze | |
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi | Ginekomastia | |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania | Reakcje w miejscu podania | Obrzęk obwodowy |
Badania diagnostyczne | Zwiększenie stężenia PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) |
Zgłaszano hiperglikemię jako zdarzenie niepożądane u dwóch pacjentów z cukrzycą w wywiadzie.
U 1,5% pacjentów leczonych testosteronem w związku z hipogonadyzmem występuje ginekomastia, która utrzymuje się okresowo.
Zgodnie z doniesieniami w piśmiennictwie zgłaszano inne znane działania niepożądane po zastosowaniu leczenia testosteronem, które wymieniono w poniższej tabeli:
Układ narządowy | Objawy niepożądane |
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania | Zwiększenie masy ciała, zaburzenia elektrolitowe (zatrzymanie sodu, chlorków, potasu, wapnia, fosforanu nieorganicznego i wody) podczas podawania dużej dawki i (lub) wydłużonego okresu podawania. |
Zaburzenia układu nerwowego Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Zaburzenia żołądka i jelit Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej | Nerwowość, wrogość, depresja. Bezdech senny Nudności W bardzo rzadkich przypadkach żółtaczka i nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby. Mogą wystąpić różne reakcje skórne, w tym trądzik, łojotok i łysienie (alopecia). Skurcze mięśni, ból mięśni. |
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Zmiany libido, zwiększona częstość erekcji; leczenie preparatami testosteronu w dużych dawkach często prowadzi do odwracalnego przerwania lub zmniejszenia spermatogenezy, tym samym zmniejszając wielkość jąder; hormonalna terapia zastępcza testosteronem hipogonadyzmu może w rzadkich przypadkach powodować uporczywe, bolesne erekcje (priapizm), nieprawidłowości gruczołu krokowego, raka gruczołu krokowego*, niedrożność dróg moczowych.
Duża dawka lub długotrwałe podawanie testosteronu czasami zwiększa występowanie przypadków zatrzymania wody i obrzęki; mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.
* Dane dotyczące ryzyka raka gruczołu krokowego w związku ze stosowaniem leczenia testosteronem są nieprzekonujące.
Do innych rzadkich znanych działań niepożądanych związanych z terapią testosteronem w nadmiernych dawkach należy nowotwór wątroby.
W związku z substancjami pomocniczymi (butylohydroksytoluen i glikol propylenowy) zawartymi w produkcie zastosowanie produktu na skórę może powodować podrażnienie i wysuszać skórę, co zwykle ustępuje wraz z czasem.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:
Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
PL-02 222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
e-mail:
4.9 przedawkowanie
W piśmiennictwie donoszono o jednym przypadku ostrego przedawkowania po podaniu pozajelitowym enantanu testosteronu. Spowodowało to stężenie testosteronu wynoszące do 114,0 pg/l, które mogło wiązać się z incydentem mózgowo-naczyniowym. Doustne przyjęcie produktu Tostran nie spowoduje zwiększenia stężenia testosteronu o klinicznym znaczeniu w związku ze znacznym metabolizmem pierwszego przejścia. Nie jest prawdopodobne osiągnięcie takich stężeń testosteronu w surowicy po podaniu przezskórnym.
Leczenie przedawkowania po przezskórnym podaniu produktu polega na jak najszybszym umyciu miejsca podania wodą i mydłem, odstawieniu produktu Tostran i leczeniu objawów.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Androgeny, kod ATC: G03BA03
Endogenne androgeny, wydzielane przez jądra, głównie testosteron i jego główny metabolit dihydrotestosteron (DHT) są odpowiedzialne za rozwój zewnętrznych i wewnętrznych męskich narządów płciowych oraz utrzymanie drugorzędowych cech płciowych (stymulacja owłosienia, mutacja głosu i rozwój popędu płciowego). Wywierają one ogólne działanie na anabolizm białek, wpływają na rozwój mięśni szkieletowych i dystrybucję tłuszczów w organizmie, redukują wydalanie z moczem azotu, sodu, potasu, chlorków, fosforanów i wody.
Testosteron nie wpływa na rozwój jąder, lecz zmniejsza wydzielanie gonadotropiny przez przysadkę mózgową.
Wpływ testosteronu na określone narządy docelowe występuje po obwodowym przekształceniu testosteronu w estradiol, który następnie wiąże się z receptorami estradiolu w jądrach komórek docelowych np. przysadki mózgowej, tkanki tłuszczowej, mózgu, tkanki kostnej oraz komórek Leydiga w jądrach.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Produkt Tostran jest żelem hydroalkoholowym, który szybko wysycha po wtarciu w skórę. Skóra działa jako rezerwuar dla przedłużonego uwalniania testosteronu do krążenia układowego.
Wchłanianie testosteronu do krwi trwa przez całe 24 godziny po podaniu produktu. Przez cały czas stężenie produktu jest znacząco większe od stężenia wyjściowego. Nie wykazano, aby zmiany powierzchni stosowania produktu obejmujące od 200 do 800 cm2 miały klinicznie istotne znaczenie dla stężenia testosteronu w surowicy.
Stosowanie produktu na wewnętrzną skórę ud oraz na skórę brzucha zapewnia porównywalne stężenie testosteronu w surowicy.
Biodostępność produktu Tostran żel ocenia się na 12%. Podawanie dawki 3 g żelu codziennie przez 6 miesięcy powoduje uśrednione stężenie testosteronu w czasie wynoszące 5,0 ± 2,0 pg/l oraz pojedyncze minimalne stężenia wynoszące 3,0 ± 1,0 pg/l i maksymalne stężenia wynoszące 12,0 ± 7,0 pg/l.
Dystrybucja
Około 40% testosteronu obecnego w osoczu ulega wiązaniu z globuliną wiążącą hormony płciowe (ang. sex hormone binding globulin , SHBG), 2% pozostaje niezwiązane (wolne), a pozostała część jest luźno związana z albuminami i innymi białkami. Testosteron związany z albuminami łatwo dysocjuje i uważa się, że jest biologicznie czynny. Niemniej wiązanie z SHBG jest silne. Zatem stężenie biologicznie czynnego testosteronu to niezwiązana część plus część testosteronu związana z albuminą.
Metabolizm
Głównymi czynnymi metabolitami testosteronu są estradiol i DHT. DHT wiąże się z SHBG na drodze większego powinowactwa niż testosteron. Następnie DHT ulega metabolizmowi do 3-a i 2p androstenediolu.
Wydalanie
Około 90% dawki testosteronu podanej domięśniowo jest wydalane wraz z moczem w postaci sprzężonej z kwasem glukoronowym i siarkowym i jego metabolitów, około 6% dawki jest wydalane z kałem, w większości w postaci nieskoniugowanej.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Badania toksykologiczne nie wykazały innych działań niż działania, które można wyjaśnić w oparciu o profil działania hormonalnego produktu Tostran.
Stwierdzono, że testosteron nie jest mutagenny in vitro w teście modelu mutacji powrotnych (test Amesa) ani na komórkach jajników chomika. U zwierząt laboratoryjnych wykryto związek pomiędzy leczeniem androgenem a pewnymi postaciami raka. Dane doświadczalne z badań na szczurach wykazują zwiększoną częstość występowania raka gruczołu krokowego po leczeniu testosteronem. Wiadomo, że hormony płciowe ułatwiają rozwój określonych nowotworów wywołanych znanymi czynnikami o działaniu rakotwórczym. Znaczenie kliniczne tej obserwacji nie jest znane.
Badania płodności prowadzone na gryzoniach i naczelnych wykazały, że leczenie testosteronem może zmniejszyć płodność poprzez zahamowanie spermatogenezy w sposób wprost proporcjonalny do wielkości dawki.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Glikol propylenowy
Etanol bezwodny
Alkohol izopropylowy
Kwas oleinowy
Karbomer 1382
Trolamina
Butylohydroksytoluen (E321)
Woda oczyszczona
Kwas chlorowodorowy (do regulacji pH)
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy
6.3 okres ważności
2 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu
5.
Pojemnik wielodawkowy (o pojemności 60 g) (w postaci aluminiowego zbiorniczka pokrytego od wewnątrz warstwą epoksydowo-fenolową) z pompką dozującą.
Wielkość opakowań: 60 g, 2 × 60 g lub 3 × 60 g
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak szczególnych wymagań.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu
Kyowa Kirin Limited
Galabank Business Park
Galashiels
TD1 1QH
Wielka Brytania
Tel. +44 1896 664000
Faks +44 1896 664001
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
12640
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie dodata pierwszej rejestracji: 25 stycznia 2007
Data przedłużenia pozwolenia: 05 marzec 2012
Więcej informacji o leku Tostran 2% żel 2%
Sposób podawania Tostran 2% żel 2%
: żel
Opakowanie: 3 poj. 60 g\n2 poj. 60 g\n1 poj. 60 g
Numer
GTIN: 05909990023578\n05909990023561\n05909990023554
Numer
pozwolenia: 12640
Data ważności pozwolenia: 2019-06-05
Wytwórca:
Kyowa Kirin Limited