Charakterystyka produktu leczniczego - Soledum 100 mg
1. nazwa produktu leczniczego
Soledum, 100 mg, kapsułki dojelitowe, miękkie
2. skład jakościowy i ilościowy
Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 100 mg cyneolu (Cineolum ).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 11 mg sorbitolu (sorbitol ciekły 70% (niekrystalizujący)) i mniej niż 1 mmol sodu (23 mg).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Kapsułki dojelitowe, miękkie.
Kapsułki owalne, bezbarwne.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok.
4.2 dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Wiek | Dawka jednorazowa | Całkowita dawka dobowa |
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat | 2 kapsułki (co odpowiada 200 mg cyneolu) | 4 – 6 kapsułek (co odpowiada 400 – 600 mg cyneolu) |
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: stosować 2 kapsułki 3 razy na dobę.
W kontynuacji terapii lub długotrwałym leczeniu dawka 2 kapsułki 2 razy na dobę jest zazwyczaj wystarczająca.
Sposób podawania
Podanie doustne
Produkt leczniczy Soledum należy przyjmować w całości, popijając wystarczającą ilością płynu o temperaturze pokojowej (najlepiej szklanka wody – 200 ml), około 30 minut przed posiłkiem. Osoby o wrażliwym żołądku powinny przyjmować lek Soledum w trakcie posiłku.
Czas stosowania
Czas trwania leczenia powinien być zgodny z charakterem, nasileniem i rozwojem choroby.
Produkt przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż tydzień), chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż tydzień lub w każdym przypadku wystąpienia zaburzeń oddechowych, gorączki lub ropnego czy krwawego odkrztuszania.
4.3 przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1, występowanie krztuśca lub pseudo-krztuśca oraz u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat.
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Produkt leczniczy Soledum należy stosować ze szczególną ostrożnością w przypadku chorób związanych z nadwrażliwością dróg oddechowych.
Produkt leczniczy zawiera 11 mg sorbitolu (sorbitol ciekły 70% (niekrystalizujący)) (E 420) w każdej kapsułce. Należy wziąć pod uwagę addytywne działanie podawanych jednocześnie produktów zawierających fruktozę (lub sorbitol) oraz pokarmu zawierającego fruktozę (lub sorbitol). Sorbitol zawarty w produkcie leczniczym może wpływać na biodostępność innych, podawanych równocześnie drogą doustną, produktów leczniczych.
Produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdej kapsułce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jedna kapsułka leku Soledum odpowiada 0,0013 jednostkom chlebowym.
Należy skonsultować się z lekarzem jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, jeśli występują zaburzenia oddychania, gorączka lub pacjent odkrztusza ropną lub krwawą wydzielinę.
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
W badaniach na zwierzętach cyneol indukował metabolizm enzymów w wątrobie. W konsekwencji nie można wykluczyć, że duże dawki cyneolu mogą redukować skuteczność innych produktów leczniczych oraz wpływać na czas ich działania. U ludzi jednak nie zaobserwowano takiego działania cyneolu.
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Soledum u kobiet w ciąży.
W badaniach na zwierzętach cyneol przenika barierę łożyska; jednak dotychczas brak ewidentnych dowodów na wpływ cyneolu na wady rozwojowe.
Produkt leczniczy Soledum może być zalecony kobietom w ciąży jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka.
Karmienie piersią
Przenikanie 1,8-cyneolu do mleka kobiet karmiących piersią po podaniu doustnym jest zależne od czasu i wykazuje duże różnice wewnątrzosobnicze i międzyosobnicze, ale dotychczas nie zgłaszano zauważalnych problemów u niemowląt karmionych piersią kobiet przyjmujących 1,8-cyneol.
Płodność
Brak dostępnych danych.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie dotyczy.
4.8 działania niepożądane
Działania niepożądane uszeregowano według następującego schematu:
bardzo często: (> 1/10)
często: (> 1/100 do <1/10)
niezbyt często: (> 1/1 000 do <1/100)
rzadko: (> 1/10 000 do <1/1 000)
bardzo rzadko: (< 1/10 000)
nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia układu immunologicznego
Rzadko: reakcje nadwrażliwości, np. obrzęk twarzy, świąd, zaburzenia oddychania, kaszel
Po wystąpieniu pierwszych oznak któregokolwiek z objawów nadwrażliwości, należy niezwłocznie przerwać stosowanie produktu leczniczego Soledum.
Zaburzenia żołądka i jelit
Niezbyt często: np. nudności, biegunka
Rzadko: np. dysfagia (trudności w połykaniu)
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem
Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02–222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 przedawkowanie
Brak szczegółowych danych dotyczących objawów przedawkowania cyneolu. Zatrucie wysokimi dawkami olejku eukaliptusowego o nieokreślonym stopniu czystości (średnia dawka śmiertelna po doustnym podaniu: 20 g) powoduje zaburzenia układu nerwowego, takie jak zaburzenia świadomości, zmęczenie, osłabienie kończyn, zwężenie źrenic i w poważniejszych przypadkach – śpiączkę i zaburzenia oddychania.
Można się spodziewać szybkiego ustąpienia objawów i powrotu do zdrowia ze względu na szybką eliminację substancji. Inne opcje leczenia zatrucia produktem leczniczym Soledum będą uzależnione od indywidualnego zakresu, rozwoju i objawów przedmiotowych stanu pacjenta.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki wykrztuśne
kod ATC: R05CA13
1,8– cyneol, nazywany też cyneolem lub eukaliptolem, wyizolowany jest jako podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. Cyneol wspomaga odkrztuszanie i ma działanie sekretomotoryczne.
W badaniach klinicznych wykazano zwiększanie klirensu śluzówkowo-rzęskowego przy zastosowaniu terapeutycznych dawek cyneolu. Działanie wykrztuśne związane jest z pozytywnym wpływem na subiektywne parametry, takie jak plwocina, duszność. Badania doświadczalne na komórkach ludzkich, badania na zwierzętach oraz badania kliniczne u pacjentów z obturacyjną chorobą płuc wskazują na działanie przeciwzapalne cyneolu na drogi oddechowe oraz działanie mukolityczne.
W dwóch badaniach klinicznych dotyczących ostrego zapalenia zatok zmniejszenie nasilenia objawów (ból głowy, wrażliwość punktów ucisku nerwu trójdzielnego, zaburzenia stanu ogólnego, zatkanie nosa i wydzielanie) wykazało znacznie szybszą poprawę objawów ostrego zapalenia zatok przynosowych po czterech dniach w porównaniu z placebo (p <0,0001), a także w stosunku do produktu złożonego z pięciu substancji czynnych pochodzenia roślinnego (p <0,0001).
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Po przyjęciu kapsułki zawierającej cyneol, kapsułka rozpuszcza się w jelicie, gdzie cyneol jest dobrze wchłaniany do krwiobiegu. Cyneol jest następnie częściowo przenoszony do płuc i przechodzi do dróg oddechowych na drodze wymiany krew-gaz. Analiza wydychanego powietrza u 11 zdrowych dorosłych ochotników wykazała wydychanie cyneolu w różnych okresach po przyjęciu kapsułki zawierającej 100 mg cyneolu, ze średnim czasem rozpoczęcia działania wynoszącym 2,1 h ± 0,5 h. Maksymalne stężenia cyneolu również wykazywały wahania, ze średnim stężeniem maksymalnym 489 ± 319 ppbv.
U królików cyneol metabolizowany jest do 2-hydrocyneolu glukuronidów. U ludzi 2α-hydroksy-1,8-cyneol i 3α-hydroksy-1,8-cyneol były zidentyfikowane jako metabolity w moczu. Nie ma dostępnych danych dotyczących biologicznej aktywności metabolitów. Cyneol jest wchłaniany w wystarczającym stopniu z układu pokarmowego. Cyneol jest wydalany w części z wydychanym powietrzem z płuc, a w części poprzez nerki po metabolizmie wątrobowym. U gryzoni duże dawki powodują indukcję enzymów mikrosomalnych, jednak u ludzi nie obserwowano takiego działania przy właściwym użyciu cyneolu.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Toksyczność ostra i subchroniczna:
Doustna dawka śmiertelna 50% (ang. lethal dose, LD50) wynosi u szczurów 2480 mg/kg masy ciała. Oznaki zatrucia to zanikanie czynności życiowych i śpiączka. Późne zgony nie następowały.
W badaniach toksyczności u szczurów i myszy, trwających 4 tygodnie z dawką doustną 1200 mg cyneolu na kg masy ciała na dobę, nie wykryto żadnego organu o skumulowanym stopniu zatrucia.
Potencjał mutagenny i rakotwórczy:
Badania z zastosowaniem bakterii nie wykazały żadnych dowodów na istnienie potencjału mutagennego cyneolu. Krótkoterminowe badania karcynogenności dały wynik negatywny. Nie są dostępne długoterminowe badania karcynogenności.
Szkodliwy wpływ na reprodukcję:
W badaniach na szczurach nie stwierdzono embriotoksycznego ani teratogennego działania na rozrodczość.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha
Żelatyna
Sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420)
Glicerol 85%
Woda oczyszczona
Zawiesina Surelease – Nutrateric (etyloceluloza, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, kwas oleinowy, amonowy wodorotlenek stężony, woda oczyszczona)
NS Enteric – Nutrateric (sodu alginian, kwas stearynowy)
Wosk Candelilla
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 okres ważności
3 lata
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 30 °C.
6.5 rodzaj i zawartość opakowania
Blister Aluminium/PVC/PVDC w tekturowym pudełku.
Opakowanie zawiera 20, 50 lub 100 kapsułek dojelitowych, miękkich.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak specjalnych zaleceń.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu
M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01–209 Warszawa
Polska
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 25444
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i data przedłużenia pozwolenia
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 12 lipca 2019 r.
Więcej informacji o leku Soledum 100 mg
Sposób podawania Soledum 100 mg
: kapsułki dojelitowe miękkie
Opakowanie: 100 kaps.\n20 kaps.\n50 kaps.
Numer
GTIN: 05909991409760\n05909991409746\n05909991409753
Numer
pozwolenia: 25444
Data ważności pozwolenia: 2024-07-12
Wytwórca:
M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.