Ulotka dla pacjenta - Oxytocin PANPHARMA 5 IU/ml
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed otrzymaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, położnej lub farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, położnej lub farmaceucie.
Spis treści ulotki:
-
1. Co to jest lek Oxytocin Panpharma i w jakim celu się go stosuje
-
2. Informacje ważne przed otrzymaniem leku Oxytocin Panpharma
-
3. Jak podawany jest lek Oxytocin Panpharma
-
4. Możliwe działania niepożądane
-
5. Jak przechowywać lek Oxytocin Panpharma
-
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1
Lek Oxytocin Panpharma zawiera wytworzoną syntetycznie oksytocynę (hormon występujący w naturze). Należy do grupy zwanej lekami oksytotycznymi, które wywołują skurcze mięśni macicy.
Lek Oxytocin Panpharma jest stosowany:
- w celu rozpoczęcia lub wspomagania skurczów podczas porodu,
- w celu wspomagania postępowania w poronieniu,
- w celu zapobiegania krwawieniu po urodzeniu dziecka i kontrolowania takiego krwawienia,
- podczas cięcia cesarskiego.
-
2. Informacje ważne przed otrzymaniem leku Oxytocin Panpharma
Kiedy nie przyjmować leku Oxytocin Panpharma:
- jeśli pacjent ma uczulenie na oksytocynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- jeśli lekarz uważa, że rozpoczęcie lub nasilenie skurczów macicy byłoby niewłaściwe w przypadku danej pacjentki, na przykład:
-
– gdy skurcze macicy są nietypowo silne,
-
– gdy istnieje przeszkoda, która może uniemożliwić poród,
-
– gdy dziecku może brakować tlenu,
- gdy poród pochwowy nie jest zalecany, na przykład:
-
– jeśli główka dziecka jest zbyt duża, aby zmieścić się w miednicy matki,
-
– jeśli dziecko jest nieprawidłowo ułożone w kanale rodnym,
-
– jeśli łożysko jest położone w pobliżu szyjki macicy lub nad szyjką macicy,
-
– jeśli dziecku brakuje tlenu z powodu przebiegu naczyń krwionośnych w poprzek szyjki macicy,
-
– w razie oddzielenia się łożyska od macicy przed urodzeniem dziecka,
-
– jeśli pomiędzy dzieckiem i szyjką macicy znajduje się jedna lub więcej pętli pępowiny, przed odejściem lub po odejściu wód płodowych,
-
– jeśli macica jest nadmiernie rozciągnięta i większe jest prawdopodobieństwo jej pęknięcia, na przykład przy ciąży mnogiej lub zbyt dużej ilości wód płodowych w macicy,
-
– jeśli pacjentka była w przeszłości w ciąży co najmniej pięć razy lub jeśli występuje blizna macicy po wcześniejszym cięciu cesarskim lub innym zabiegu chirurgicznym,
- jeśli pacjentka otrzymała leki o nazwie prostaglandyny (stosowane w wywoływaniu porodu lub leczeniu wrzodów żołądka). Leku Oxytocin Panpharma nie należy stosować w ciągu 6 godzin po podaniu prostaglandyn dopochwowo, ponieważ może to nasilić działanie obu leków.
Leku Oxytocin Panpharma nie należy stosować przez dłuższy czas, jeśli:
- skurcze nie nasilają się w wyniku stosowanego leczenia,
- u pacjentki występuje stan nazywany ciężką toksemią przedrzucawkową (wysokie ciśnienie tętnicze krwi, białko w moczu i obrzęki),
- u pacjentki występują poważne problemy z sercem lub krążeniem krwi.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek Oxytocin Panpharma powinien być podawany wyłącznie przez fachowy personel medyczny w warunkach szpitalnych.
Leku Oxytocin Panpharma nie należy podawać w szybkim wstrzyknięciu dożylnym, ponieważ może to spowodować obniżenie ciśnienia krwi, nagłe krótkie uczucie gorąca (często na całym ciele) i przyspieszenie czynności serca.
Przed otrzymaniem leku Oxytocin Panpharma należy poinformować lekarza lub położną, jeśli:
- pacjentka ma skłonność do bólu w klatce piersiowej ze względu na występującą wcześniej chorobę serca lub zaburzenia krążenia,
- pacjentka ma rozpoznane zaburzenia rytmu serca („zespół wydłużonego QT”) lub podobne zespoły albo przyjmuje leki, które powodują taki zespół (patrz punkt „Lek Oxytocin Panpharma a inne leki”),
- pacjentka miała wcześniej cięcie cesarskie,
- pacjentka ma więcej niż 35 lat,
- pacjentka ma podwyższone ciśnienie krwi lub zaburzenia serca,
- skurcze macicy były silne, ale osłabły;
- pacjentka otrzymała wcześniej informację od lekarza lub położnej, że normalny poród może być utrudniony ze względu na małe rozmiary miednicy;
- pacjentka ma zaburzenia nerek, ponieważ lek Oxytocin Panpharma może powodować zatrzymywanie wody,
- w trakcie ciąży występowały powikłania,
- ciąża trwa powyżej 40 tygodni.
Przy podawaniu leku Oxytocin Panpharma w celu indukcji porodu i nasilenia akcji porodowej, szybkość infuzji należy ustalić tak, by skurcze przebiegały podobnie jak podczas normalnego porodu, oraz zgodnie z indywidualną odpowiedzią. Zbyt wysokie dawki mogą powodować bardzo silne, ciągłe skurcze i, być może, pęknięcie macicy, z poważnymi powikłaniami dla pacjentki i jej dziecka.
Lek Oxytocin Panpharma w rzadkich przypadkach może spowodować rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, powodujące występowanie objawów obejmujących nieprawidłowe krzepnięcie krwi, krwawienie i niedokrwistość.
Wysokie dawki leku Oxytocin Panpharma mogą spowodować przedostanie się płynu owodniowego z macicy do krwi. Taki stan nazywa się zatorem płynem owodniowym.
Duże dawki leku Oxytocin Panpharma podawane przez dłuższy czas, wraz ze spożywaniem lub wlewem dużych ilości płynów, mogą spowodować uczucie pełności w brzuchu, trudności z oddychaniem i obniżenie stężeń soli we krwi.
Jeśli u pacjentki występuje którykolwiek z powyższych stanów lub pacjentka nie ma co do tego pewności, przed otrzymaniem leku Oxytocin Panpharma powinna porozmawiać z lekarzem lub położną.
Uczulenie na lateks
Substancja czynna leku Oxytocin Panpharma może wywołać ciężką reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) u pacjentek uczulonych na lateks. Jeśli pacjentka wie, że ma uczulenie na lateks, powinna powiedzieć o tym lekarzowi.
Lek Oxytocin Panpharma a inne leki
Należy poinformować lekarza lub położną, jeśli pacjentka przyjmuje lub ostatnio przyjmowała którykolwiek z wymienionych poniżej leków, ponieważ mogą zakłócać działanie leku Oxytocin Panpharma:
- prostaglandyny (stosowane do rozpoczynania porodu lub leczenia wrzodów żołądka) i podobne leki, ponieważ działanie obu leków może się nasilić,
- leki, które powodują zaburzenia rytmu serca, ponieważ lek Oxytocin Panpharma może nasilić to działanie,
- wziewne leki znieczulające (np. stosowane do usypiania pacjenta podczas operacji chirurgicznej), takie jak halotan, cyklopropan, sewofluran lub desfluran), ponieważ mogą osłabiać siłę skurczów lub powodować zaburzenia rytmu serca,
- leki znieczulające do miejscowego lub regionalnego łagodzenia bólu, szczególnie znieczulenie nadoponowe podczas porodu). Lek Oxytocin Panpharma może nasilać działanie zwężające naczynia krwionośne tych leków i powodować wzrost ciśnienia krwi.
Należy powiedzieć lekarzowi lub położnej o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Lek Oxytocin Panpharma z jedzeniem i piciem
Pacjentka może otrzymać zalecenie, by ograniczyła do minimum ilość wypijanych płynów.
Ciąża i karmienie piersią
W oparciu o rozległe doświadczenia dotyczące stosowania tego leku oraz jego charakter, nie oczekuje się, aby lek Oxytocin Panpharma powodował zagrożenie dla dziecka przy prawidłowym stosowaniu.
Lek Oxytocin Panpharma występuje w niewielkich ilościach w mleku kobiecym, ale nie oczekuje się, aby wywierał szkodliwe działanie, ponieważ jest szybko inaktywowany przez układ trawienny dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Oxytocin Panpharma może spowodować rozpoczęcie porodu. Kobiety ze skurczami macicy nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
3. Jak podawany jest lek Oxytocin Panpharma
Lekarz lub położna podejmie decyzję o tym, kiedy i w jaki sposób podawać pacjentce lek Oxytocin Panpharma. Jeśli pacjentka uważa, że działanie leku Oxytocin Panpharma jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy o tym poinformować lekarza lub położną. Podczas podawania leku Oxytocin Panpharma pacjentka i dziecko będą uważnie monitorowani.
Lek Oxytocin Panpharma jest zazwyczaj rozcieńczany przed użyciem i podawany w infuzji dożylnej (kroplówce) do jednej z żył.
Zazwyczaj stosowana dawka jest różna w następujących sytuacjach:
W celu rozpoczęcia lub wspomagania skurczów podczas porodu
Początkowa szybkość infuzji wyniesie 2 do 8 kropli na minutę. Może być ona stopniowo zwiększana do maksymalnej szybkości wynoszącej 40 kropli na minutę.
Szybkość infuzji często można zmniejszyć po uzyskaniu odpowiedniej częstości skurczów, około 3–4 skurcze co 10 minut.
Jeśli nie uda się uzyskać prawidłowej częstości skurczów po podaniu 5 IU, próbę wywołania porodu należy przerwać, i podjąć ponownie następnego dnia.
Poronienie
Dawka to 5 IU w infuzji dożylnej. W niektórych przypadkach następnie można podawać w kroplówce z szybkością 40 do 80 kropli na minutę.
Cięcie cesarskie
Dawka to 5 IU w infuzji do żyły bezpośrednio po urodzeniu dziecka.
Zapobieganie krwawieniu po porodzie.
Dawka to 5 IU w infuzji do żyły bezpośrednio po urodzeniu łożyska.
Leczenie krwawienia po porodzie.
Dawka to 5 IU w infuzji dożylnej. W niektórych przypadkach następnie można podawać w kroplówce z szybkością 5–20 kropli na minutę.
Osoby w podeszłym wieku (65 lat i więcej)
Brak jest informacji dotyczących stosowania tego leku u pacjentów w podeszłym wieku. Lek Oxytocin Panpharma nie jest przeznaczony do stosowania u osób w podeszłym wieku.
Dzieci i młodzież
Brak jest informacji dotyczących stosowania u dzieci (2–11 lat) lub młodzieży (12–17 lat). Lek Oxytocin Panpharma nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci lub młodzieży.
Pacjenci z chorobami nerek
Brak jest informacji dotyczących stosowania u pacjentów z chorobami nerek. Jednak należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka cierpi na zaburzenia nerek (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”)
Pacjenci z chorobami wątroby
Brak jest informacji dotyczących stosowania u pacjentów z chorobami wątroby.
Otrzymanie większej niż zalecana dawki leku Oxytocin Panpharma
Ze względu na to, że lek jest podawany w szpitalu, przedawkowanie jest bardzo mało prawdopodobne.
W razie przypadkowego podania tego leku jakiejkolwiek osobie, należy niezwłocznie poinformować szpitalny oddział ratunkowy lub lekarza.
Należy pokazać lekarzowi wszelkie pozostałości leku lub puste opakowanie.
Przedawkowanie leku Oxytocin Panpharma może spowodować:
- bardzo silne skurcze macicy,
- uszkodzenie macicy, łącznie z pęknięciem,
- oddzielenie łożyska od macicy,
- przedostanie się płynu owodniowego (płynu otaczającego dziecko) do krwiobiegu,
- uszkodzenie dziecka.
Pominięcie zastosowania dawki
Ze względu na to, że lek jest podawany przez lekarza lub położną, pominięcie dawki jest mało prawdopodobne.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub położnej.
4. możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Oxytocin Panpharma może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częste działania niepożądane (częściej niż u 1 na 100 pacjentów) leku Oxytocin Panpharma to m.in.:
- nudności lub wymioty
- ból głowy
- szybkie lub wolne bicie serca
Niezbyt częste działania niepożądane (częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów) leku Oxytocin Panpharma to m.in.:
- zaburzenia rytmu serca
Rzadkie działania niepożądane (częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów) leku Oxytocin Panpharma to m.in.:
- wysypki skórne
- ciężka reakcja alergiczna z problemami z oddychaniem, zawrotami głowy i uczuciem oszołomienia, zasłabnięciem, nudnościami, zimną i spoconą skórą albo szybkim lub słabym pulsem
Inne działania niepożądane
Działania u matki:
- krwotok (krwawienie)
- ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna)
- niemiarowe bicie serca,
- nadmierne lub ciągłe skurcze
- pęknięcie macicy
- zatrzymanie płynów (zatrucie wodne). Objawy mogą obejmować ból głowy, jadłowstręt (utratę apetytu), mdłości lub wymioty, ból żołądka, spowolnienie, senność, utratę przytomności, niskie stężenia pewnych składników chemicznych we krwi (np. sodu lub potasu), napady drgawkowe
- niskie stężenia soli we krwi
- nagłe nadmierne obciążenie płuc w plucach
- nagłe, krótkie uczucie ciepła, często na całym ciele
- nieprawidłowe krzepnięcie, krwawienie i niedokrwistość
- skurcz mięśni macicy
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub położnej. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Dzialań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycnych i Produktów Biobójczych:
A.l. Jerozolimskie 181C, 02–222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301,
Faks: + 48 22 49 21 309
e-mail:
Dzialania niepożądane można zglaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. jak przechowywać lek oxytocin panpharma
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w lodówce (2°C – 8°C).
Po rozcieńczeniu: wykazano stabilność fizykochemiczną przez 24 godziny w temperaturze 25°C w 5% roztworze glukozy, 0,9% roztworze chlorku sodowego, roztworze Ringera lub roztworze Ringera z dodatkiem octanu.
Z punktu widzenia mikrobiologicznego produkt należy zastosować niezwłocznie. Jeśli produkt nie zostanie wykorzystany niezwłocznie, za ustalenie okresu i warunków przechowywania przygotowanego produktu przez zastosowaniem odpowiada użytkownik.
Ampułki przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Jeśli lekarz zdecyduje się przerwać leczenie, należy zwrócić niezużyty lek farmaceucie. Należy go zachować tylko, jeśli tak powie lekarz.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. zawartość opakowania i inne informacjesubstancją czynną leku jest oksytocyna.
Pozostałe składniki to sodu chlorek, kwas octowy lodowaty, sodu octan trójwodny, woda do wstrzykiwań.
Każda ampułka 1 ml roztworu zawiera 5 IU (8,3 mikrograma) oksytocyny.
Jak wygląda lek Oxytocin Panpharma i co zawiera opakowanie
Lek Oxytocin Panpharma to przezroczysty, bezbarwny, jałowy płyn, praktycznie wolny od widocznych cząstek, dostarczany w ampułce z przezroczystego szkła zawierającej 1 ml roztworu.
Wielkości opakowań:
3 ampułki
5 ampułek
10 ampułek
50 ampułek
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny :
PANPHARMA
Z.I DU CLAIRAY
35133 LUITRE
FRANCJA
Wytwórca :
PANPHARMA GmbH
BUNSENSTRASSE 4
22946 TRITTAU
NIEMCY
Informacje zawarte w niniejszej ulotce odnoszą się wyłącznie do leku Oxytocin Panpharma. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zapytać lekarza, położną lub farmaceutę.
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Polska: Oxytocin Panpharma 5 IU/ml koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Litwa: Oxytocin Panpharma 5 TV/ml koncentratas infuziniam tirpalui
Węgry: Oxytocin Panpharma 5 NE/ml koncentratum oldatos infuzióhoz/ Oxytocin Panpharma 10 NE/ml koncentratum oldatos infuzióhoz
Zjednoczone Królestwo: Oxytocin 5 IU/ml concentrate for solution for infusion / Oxytocin 10
IU/ml concentrate for solution for infusion
Rumunia: Oxitocina Panpharma 5 Ul/ml concentrat pentru solutie perfuzabila
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego
Metoda podawania w każdym wskazaniu:
Podawania oksytocyny nie należy rozpoczynać przez 6 godzin po podaniu prostaglandyn dopochwowo. Lek Oxytocin Panpharma należy podawać w postaci infuzji metodą kroplową lub, najlepiej, za pomocą pompy infuzyjnej o regulowanej szybkości podawania leku. W przypadku infuzji podawanej metodą kroplową zaleca się, aby 5 IU. leku Oxytocin Panpharma dodać do 500 ml roztworu fizjologicznego elektrolitów (takiego jak chlorek sodu o stężeniu 0,9%). W przypadku pacjentek, u których należy unikać infuzji chlorku sodu, można zastosować roztwór glukozy 5% jako rozcieńczalnik. Przed użyciem butelkę lub worek należy kilkakrotnie obrócić dołem do góry, aby zapewnić dokładne rozmieszanie.
Początkową szybkość infuzji należy ustawić na 1 do 4 milijednostki/minutę (2 do 8 kropli/minutę). Można ją stopniowo zwiększać nie częściej niż co 20 minut o nie więcej niż 1 do 2 milijednostki/minutę, aż do ustalenia się przebiegu skurczów podobnego do przebiegu prawidłowego porodu.
W przypadku ciąży blisko terminu porodu można to często uzyskać przy infuzji mniej niż 10 milijednostek/minutę (20 kropli/minutę), a zalecana maksymalna dawka wynosi 20 milijednostek/minutę (40 kropli/minutę). W mało prawdopodobnym przypadku, gdyby konieczne było zastosowanie wyższych dawek, co może się zdarzyć przy zgonie płodu in utero lub przy indukcji porodu na wcześniejszym etapie ciąży, gdy macica jest mniej wrażliwa na oksytocynę, zaleca się stosowanie bardziej stężonego roztworu leku Oxytocin Panpharma, np. 10 IU w 500 ml.
Przy stosowaniu pompy infuzyjnej z napędem mechanicznym, która podaje mniejsze objętości niż podawane w infuzji metodą kroplową, stężenie odpowiednie do infuzji w ramach zalecanego zakresu dawek należy obliczyć na podstawie specyfikacji pompy.
Przez cały czas podawania infuzji należy starannie monitorować częstość, siłę i czas trwania skurczów oraz częstość pracy serca płodu. Po uzyskaniu odpowiedniego poziomu aktywności macicy (docelowo 3–4 skurcze co 10 minut), często można zmniejszyć szybkość infuzji oksytocyny. W przypadku nadmiernej aktywności macicy i (lub) zagrożenia płodu należy niezwłocznie przerwać infuzję.
Jeśli u kobiet w terminie porodu lub zbliżających się do terminu porodu nie udaje się uzyskać regularnych skurczów po podaniu infuzji dawki całkowitej 5 IU, zaleca się zakończenie próby indukcji porodu. Można ją powtórzyć następnego dnia, zaczynając ponownie od dawki 1 do 4 milijednostek/minutę.
Niepełne, nieodwracalne lub zatrzymane poronienie
5 IU w infuzji dożylnej (5 IU rozcieńczone w fizjologicznym roztworze elektrolitów i podane w ciągu 5 minut w postaci infuzji metodą kroplową lub, najlepiej, za pomocą pompy infuzyjnej o regulowanej szybkości podawania leku), a następnie, w razie konieczności, w infuzji dożylnej z szybkością 20 do 40 milijednostek/minutę.
Cięcie cesarskie
5 IU w infuzji dożylnej (5 IU rozcieńczone w fizjologicznym roztworze elektrolitów i podane w ciągu 5 minut w postaci infuzji metodą kroplową lub, najlepiej, za pomocą pompy infuzyjnej o regulowanej szybkości podawania leku) bezpośrednio po porodzie.
Zapobieganie poporodowemu krwotokowi macicznemu
Zazwyczaj stosowana dawka to 5 IU w infuzji dożylnej (5 IU rozcieńczone w fizjologicznym roztworze elektrolitów i podane w ciągu 5 minut w postaci infuzji metodą kroplową lub, najlepiej, za pomocą pompy infuzyjnej o regulowanej szybkości podawania leku) po urodzeniu łożyska. U kobiet otrzymujących Oxytocin Panpharma w celu indukcji porodu lub nasilenia akcji porodowej infuzję należy kontynuować z większą szybkością podczas trzeciego okresu porodu, a potem przez kilka następnych godzin.
Leczenie poporodowego krwotoku macicznego
5 IU. w infuzji dożylnej (5 IU. rozcieńczone w fizjologicznym roztworze elektrolitów i podane w ciągu 5 minut w postaci infuzji metodą kroplową lub, najlepiej, za pomocą pompy infuzyjnej o regulowanej szybkości podawania leku), a następnie, w ciężkich przypadkach, w infuzji dożylnej roztworu zawierającego 5–20 IU. oksytocyny w 500 ml rozcieńczalnika zawierającego elektrolity, podawanej z szybkością konieczną do kontrolowania atonii macicy.
Przechowywanie – Przechowywać w temperaturze 2–8°C. Ampułki przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Warunki przechowywania produktu leczniczego po rozcieńczeniu, patrz punkt 6.3 charakterystyki produktu leczniczego.
Więcej informacji o leku Oxytocin PANPHARMA 5 IU/ml
Sposób podawania Oxytocin PANPHARMA 5 IU/ml
: koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Opakowanie: 10 amp. 1 ml
Numer
GTIN: 05909991354183
Numer
pozwolenia: 24403
Data ważności pozwolenia: 2022-11-24
Wytwórca:
PANPHARMA