Charakterystyka produktu leczniczego - Oralair 100 IR & 300 IR 100 IR; 300 IR
1. nazwa produktu leczniczego
ORALAIR 100 IR & 300 IR, 100 IR / 300 IR, tabletki podjęzykowe
Leczenie wstępne
ORALAIR 300 IR, tabletki podjęzykowe
Kontynuacja leczenia
2. skład jakościowy i ilościowy
Wyciąg alergenów z pyłków następujących traw: Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.), Tomka wonna (Anthoxanthum odoratum L.), Życica trwała (Lolium perenne L.), Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) oraz Tymotka łąkowa (Phleum pratense L.).....................................100 IR* lub
300 IR* na tabletkę podjęzykową.
* Wskaźnik reaktywności IR (Index of Reactivity): Jednostkę IR określono w celu mierzenia alergenności wyciągu alergenu. Wyciąg alergenu zawiera 100 IR/ml, gdy w punktowym teście skórnym przy użyciu igły Stallerpoint®, wywołuje bąbel o średnicy 7 mm u 30 pacjentów uczulonych na dany alergen (średnia geometryczna). Reaktywność skórna tych pacjentów jest jednocześnie wykazana przez dodatni wynik punktowego testu skórnego z użyciem 9% roztworu fosforanu kodeiny lub 10 mg/ml roztworu histaminy. Jednostka IR firmy Stallergenes nie jest porównywalna z jednostkami stosowanymi przez innych producentów alergenów.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna.
Jedna tabletka podjęzykowa o mocy 100 IR zawiera 83,1 – 83,6 mg laktozy jednowodnej. Jedna tabletka podjęzykowa o mocy 300 IR zawiera 81,8 – 83,1 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Tabletka podjęzykowa.
Tabletki o mocy 100 IR są nieznacznie nakrapiane w kolorze białym do beżowego, z wyciśniętym napisem „100” po obu stronach.
Tabletki o mocy 300 IR są nieznacznie nakrapiane w kolorze białym do beżowego, z wyciśniętym napisem „300” po obu stronach.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Leczenie alergicznego nieżytu nosa z lub bez zapalenia spojówek wywołanego przez alergeny pyłków traw u dorosłych, młodzieży i dzieci (w wieku powyżej 5 lat) z klinicznymi objawami i potwierdzonym dodatnim wynikiem testu skórnego i (lub) obecnością swoistej IgE przeciw pyłkom traw.
4.2 dawkowanie i sposób podawania
Leczenie produktem ORALAIR powinno być zalecone i przepisane tylko przez lekarza odpowiednio wyszkolonego i doświadczonego w leczeniu chorób alergicznych. W przypadku leczenia dzieci, lekarz powinien być odpowiednio wyszkolony i doświadczony w leczeniu dzieci.
Pierwsza tabletka ORALAIR powinna być przyjęta w obecności lekarza i pacjent powinien pozostać pod obserwacją przez 30 minut.
Dawkowanie
Terapia składa się z leczenia wstępnego (w tym zwiększanie dawki przez 3 dni) i kontynuacji leczenia.
Leczenie wstępne trwa 30 dni na które składa się faza zwiększania dawki (3 dni) i faza stałej dawki (28 dni).
Schemat dawkowania w pierwszym miesiącu leczenia z użyciem tabletek podjęzykowych ORALAIR 100 IR i 300 IR podano poniżej:
Mały blister
Duży blister
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5
1 x tabletka 100 IR
2 x tabletka 100 IR
1 x tabletka 300 IR
1 x tabletka 300 IR
1 x tabletka 300 IR
Dzień 30
1 x tabletka 300 IR
Od drugiego miesiąca należy kontynuować leczenie z użyciem jednej tabletki podjęzykowej ORALAIR 300 IR na dobę, aż do zakończenia sezonu pylenia.
Leczenie powinno być rozpoczęte około 4 miesiące przed spodziewanym początkiem sezonu pylenia i powinno być kontynuowane do zakończenia sezonu pylenia.
Jeżeli w pierwszym okresie pylenia nie wystąpi znaczące zmniejszenie objawów, nie ma wskazań do kontynuacji leczenia.
Jeśli leczenie jest przerwane na mniej niż 7 dni, należy kontynuować terapię. Jeżeli przerwa w stosowaniu jest dłuższa niż 7 dni, zaleca się kontynuowanie terapii pod kontrolą lekarza.
Szczególne grupy pacjentów
Nie ma doświadczenia klinicznego w stosowaniu immunoterapii z użyciem produktu ORALAIR u pacjentów w wieku powyżej 50 lat.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania produktu leczniczego ORALAIR u dzieci w wieku poniżej 5 lat nie zostały ustalone.
Nie ma danych dotyczących leczenia produktem leczniczym ORALAIR u dzieci w okresie dłuższym niż jeden sezon pylenia.
Dawkowanie u dzieci i młodzieży w wieku od 5 lat jest takie samo jak u dorosłych.
Sposób podawania
Tabletkę należy umieścić pod językiem, aż do czasu całkowitego rozpuszczenia (przynajmniej 1 minutę), a następnie połknąć.
Zaleca się przyjmowanie tabletek w trakcie dnia, do pustych ust.
4.3 przeciwwskazania
– Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1;
– Ciężka i (lub) niestabilna astma oskrzelowa (FEV1 < 70% wartości należnej);
– Ciężki niedobór odporności lub choroba autoimmunologiczna;
– Choroby nowotworowe (np. rak);
– Stan zapalny jamy ustnej (jak np. liszaj płaski, owrzodzenie lub grzybica jamy ustnej).
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
W przypadku zabiegu operacyjnego w obrębie jamy ustnej, w tym ekstrakcji zęba, należy przerwać stosowanie ORALAIR do czasu całkowitego zagojenia rany.
Należy ostrożnie rozważyć immunoterapię swoistą u pacjentów przyjmujących trójcykliczne leki przeciwdepresyjne oraz inhibitory monoaminooksydazy (MAOI).
Z uwagi na zawartość laktozy pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zespołami nietolerancji galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) czy zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego produktu.
Zgłaszano występowanie zapalenia przełyku w powiązaniu z immunoterapią podjęzykową. Jeśli podczas stosowania ORALAIR, wystąpią ciężkie lub uporczywe objawy żołądkowo-przełykowe, w tym dysfagia lub ból w klatce piersiowej, leczenie produktem ORALAIR powinno zostać przerwane, a stan zdrowia pacjenta powinien zostać oceniony przez lekarza. Leczenie może zostać wznowione tylko na zalecenie lekarza.
U pacjentów przyjmujących leki beta-adrenolityczne może wystąpić brak reakcji na dawki epinefryny stosowane w leczeniu ciężkich reakcji ogólnoustrojowych, w tym wstrząsu anafilaktycznego. W szczególności, leki beta-adrenolityczne antagonizują efekt zwiększenia kurczliwości mięśnia sercowego i rozszerzenia oskrzeli przez epinefrynę.
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
W badaniach klinicznych nie stwierdzono żadnych interakcji u pacjentów, którzy stosowali ORALAIR i leki przeciwalergiczne (leki przeciwhistaminowe, sterydy).
Nie ma dostępnych danych dotyczących możliwych zagrożeń związanych ze stosowaniem immunoterapii innymi alergenami jednocześnie ze stosowaniem produktu ORALAIR.
Ciężkie reakcje alergiczne mogą być leczone przy użyciu adrenaliny. Działanie adrenaliny może być nasilone u pacjentów stosujących trójcykliczne antydepresanty oraz inhibitory monoaminooksydazy (MAOI), co może w konsekwencji prowadzić do zgonu.
Nie ma doświadczeń klinicznych dotyczących jednoczesnego szczepienia i leczenia produktem leczniczym ORALAIR. Szczepienie można wykonać bez przerywania leczenia produktem leczniczym ORALAIR dopiero po ocenie ogólnego stanu pacjenta.
4.6 Ciąża i laktacja
Ciąża
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania produktu ORALAIR w czasie ciąży.
Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na reprodukcję (patrz punkt 5.3).
W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie rozpoczynania immunoterapii alergenowej w okresie ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, w razie konieczności można kontynuować stosowanie ORALAIR, jednak pod ścisłą kontrolą lekarza.
Karmienie piersią
Brak wystarczających danych dotyczących przenikania wyciągu alergenów z pyłków 5 traw do mleka matki. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikać rozpoczynania immunoterapii alergenowej w trakcie karmienia piersią.
Jednakże, z uwagi na to, że ekspozycja ogólnoustrojowa na substancje czynne produktu ORALAIR u kobiet karmiących piersią jest minimalna, ORALAIR może być stosowany w trakcie karmienia piersią po rozważeniu korzyści terapii dla kobiety oraz korzyści z karmienia piersią dla dziecka.
Płodność
Brak jest danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi.
Nie przeprowadzono żadnych badań na zwierzętach dotyczących płodności, po zastosowaniu substancji czynnej produktu leczniczego ORALAIR. Jednakże badania histopatologiczne narządów rozrodczych męskich i żeńskich, wykonane w badaniu toksyczności po wielokrotnym podaniu wyciągu alergenów z pyłku 5 traw, nie wykazały żadnych niepożądanych zmian.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt ORALAIR nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Pacjenci podczas leczenia produktem ORALAIR są narażeni na działanie alergenów, które mogą wywoływać reakcje w miejscu podania i (lub) ogólnoustrojowe objawy alergii.
W okresie leczenia mogą występować reakcje w miejscu podania, tj. świąd i podrażnienie gardła.
Jeżeli u pacjenta wystąpią reakcje w miejscu podania, można rozważyć wdrożenie leczenia objawowego (np. z użyciem leków przeciwhistaminowych).
Podobnie jak w przypadku każdej immunoterapii alergenowej, mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne włącznie z ciężkim zaburzeniem krtaniowo-gardłowym lub ogólnoustrojowymi reakcjami alergicznymi (np. wystąpienie ostrej postaci choroby z zajęciem skóry, tkanek błony śluzowej, lub z obydwoma powyższymi, niewydolność oddechowa, uporczywe objawy żołądkowo-jelitowe, lub obniżone ciśnienie krwi i/lub związane z nimi objawy). Należy poinformować pacjentów o powiązanych objawach i konieczności zastosowania natychmiastowej pomocy medycznej i przerwania leczenia w przypadku ich wystąpienia. Leczenie powinno być wznowione jedynie na polecenie lekarza.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
W trakcie badań klinicznych z udziałem 1038 osób dorosłych i 154 pacjentów pediatrycznych z zapaleniem błony śluzowej nosa i spojówek powiązanej z alergią na pyłki traw było leczonych produktem ORALAIR 300 IR raz na dobę w kontrolowanych placebo badaniach klinicznych. Działania niepożądane zgłaszane u tych pacjentów zostały podsumowane w poniższej tabeli.
W większości działania niepożądane, prowadzące do przedwczesnego wycofania z badania, były związane z reakcjami w miejscu podania. Działania te miały przebieg łagodny lub umiarkowany i nie były ciężkie.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych według klasyfikacji układów ciała, częstości [Bardzo często (> 1/10), często (> 1/100, <1/10), niezbyt często (> 1/1 000, <1/100), rzadko (> 1/10 000, <1/1000)]. W obrębie każdej kategorii, ciężkie działania zostały przedstawione w pierwszej kolejności.
Często Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, nieżyt
nosa
Niezbyt Opryszczka jamy ustnej, zapalenie ucha
_______________________________________często____________________________________________________
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Niezbyt Limfodenopatia
często ____________________
Zaburzenia układu immunologicznego Niezbyt często | Nadwrażliwość, zespół alergii jamy ustnej | |
Zaburzenia psychiczne | Niezbyt często | Depresja |
Zaburzenia układu nerwowego Bardzo często Niezbyt często Rzadko | Ból głowy Zaburzenia smaku, senność, zawroty głowy Niepokój | |
Zaburzenia oka | Często Niezbyt często | Świąd oka, zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie Przekrwienie oka, obrzęk oczu, suchość oczu |
Zaburzenia ucha i błędnika | Często Niezbyt często | Świąd ucha Dyskomfort w uchu |
Zaburzenia naczyniowe | Rzadko | Nagłe zaczerwienienie twarzy |
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia | ||
Bardzo często Często Niezbyt często | Podrażnienie gardła Astma, alergiczny nieżyt nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, wodnisty wyciek z nosa, dyskomfort w nosie), kaszel, ból jamy ustnej i gardła, obrzęk gardła, zapalenie zatok, duszność, dysfonia, suchość w gardle, pęcherze jamy ustnej i gardła, dolegliwości jamy ustnej i gardła) Niedoczulica w okolicy gardła, uczucie ucisku w gardle, świszczący oddech, obrzęk krtani | |
Zaburzenia żołądka i jelit | Bardzo często Często Niezbyt często | Świąd w jamie ustnej Ból brzucha, biegunka, wymioty, obrzęk jamy ustnej, świąd języka, obrzęk warg, parestezje jamy ustnej, niestrawność, obrzęk języka, niedoczulica jamy ustnej, zapalenie jamy ustnej, świąd warg, uczucie dyskomfortu w jamie ustnej, nudności, ból języka, suchość w ustach, zaburzenia połykania Ból jamy ustnej, zapalenie dziąseł, zapalenie czerwieni warg, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie języka, powiększenie gruczołów ślinowych, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby języka, nadmierne wydzielanie śliny, owrzodzenie jamy ustnej, ból |
w przełyku, obrzęk podniebienia, zaburzenia jamy ustnej, bolesne połykanie, odbijania | |
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Często Niezbyt często Rzadko | Pokrzywka, świąd, atopowe zapalenie skóry Obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, trądzik Obrzęk twarzy |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Często Niezbyt często | Dyskomfort w klatce piersiowej Uczucie guzków w gardle, osłabienie, objawy grypopodobne |
Badania diagnostyczne Rzadko | Zwiększenie liczby eozynofili |
Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach Niezbyt często | Zadrapanie |
W porównaniu do działań niepożądanych zgłaszanych w pierwszym okresie leczenia, podczas drugiego i trzeciego okresu leczenia zgłoszono mniej rodzajów i mniejszą częstość występowania działań niepożądanych u dorosłych, którzy w badaniu klinicznym stosowali ORALAIR podczas trzech kolejnych sezonów pylenia.
Podczas leczenia produktem ORALAIR pacjenci są narażeni na działanie alergenów, które mogą wywoływać reakcje w miejscu podania i (lub) ogólnoustrojowe objawy alergii.
W okresie leczenia mogą występować reakcje w miejscu podania, tj. świąd jamy ustnej i podrażnienie gardła. Jeżeli u pacjenta wystąpią reakcje w miejscu podania, można rozważyć wdrożenie leczenia objawowego (np. z użyciem leków przeciwhistaminowych).
Podobnie jak w przypadku każdej immunoterapii alergenowej, mogą wystąpić reakcje alergiczne włącznie z ciężkim zaburzeniem krtaniowo-gardłowym lub reakcjami anafilaktycznymi (np. ostra postać choroby z zajęciem skóry, tkanek błony śluzowej, lub z obydwoma powyższymi, niewydolność oddechowa, uporczywe objawy żołądkowo-jelitowe, lub obniżone ciśnienie krwi i/lub związane z nimi objawy). Należy poinformować pacjentów o powiązanych objawach i konieczności zastosowania natychmiastowej pomocy medycznej i przerwania leczenia w przypadku ich wystąpienia. Leczenie powinno być wznowione jedynie na polecenie lekarza.
Dzieci i młodzież
Ogółem, profil bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży jest podobny jak u osób dorosłych. Następujące działania niepożądane, wymienione w powyższej tabeli, zgłaszano ze zwiększoną częstością występowania w populacji pediatrycznej niż u dorosłych: kaszel, zapalenie nosa i gardła, obrzęk jamy ustnej (bardzo często), zespół alergii jamy ustnej, zapalenie czerwieni warg, zapalenie języka, uczucie występowania guzka w gardle, uczucie dyskomfortu w uchu (często).
Oprócz działań podsumowanych w tabeli, dodatkowo zgłaszano następujące działania u dzieci i młodzieży otrzymujących ORALAIR: zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli (często), ból w klatce piersiowej (niezbyt często).
Po wprowadzeniu produktu do obrotu
Dodatkowo w okresie po wprowadzeniu produktu do obrotu, u dorosłych, młodzieży i dzieci zgłaszano następujące działania niepożądane: zaostrzenie astmy, ogólnoustrojowa reakcja alergiczna, eozynofilowe zapalenie przełyku.
Częstość występowania tych działań w trakcie leczenia ORALAIR jest nieznana.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02–222 Warszawa, tel.: (22) 49 21 301, Faks (22) 49 21 309, e-mail:‘.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9. przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.
Przyjmowanie dawek większych niż zalecana dawka dobowa zwiększa ryzyko działań niepożądanych, włącznie z ogólnoustrojowymi lub poważnymi miejscowymi działaniami niepożądanymi. W razie wystąpienia poważnych objawów, takich jak obrzęk naczynioruchowy, trudności w przełykaniu czy oddychaniu, zmiana barwy głosu lub uczucie ucisku w gardle, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane w przypadku przedawkowania należy leczyć objawowo.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Wyciągi alergenów, pyłki traw
Kod ATC: V01AA02
Mechanizm działania i działanie farmakodynamiczne
Produkt ORALAIR stosowany jest w leczeniu pacjentów z objawami alergii na pyłki traw zależnej od swoistych IgE, takimi jak nieżyt nosa i (lub) zapalenie spojówek.
Działanie farmakodynamiczne ma wpływ na układ immunologiczny i polega na wywołaniu odpowiedzi immunologicznej na alergen, którym pacjent jest leczony. Kompletny i dokładny mechanizm działania odnoszący się do skutku klinicznego swoistej immunoterapii nie jest w pełni poznany i udokumentowany. Wykazano, że leczenie produktem ORALAIR indukuje ogólnoustrojową konkurencyjną odpowiedź przeciwciał wobec pyłków traw i powoduje wzrost stężenia swoistych IgG. Nie określono znaczenia klinicznego tych obserwacji.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Badanie VO34.04:
Badanie międzynarodowe, wieloośrodkowe, z randomizacją, metodą podwójnie ślepej próby i kontrolą placebo przeprowadzono w Europie.
Badanie to objęło 628 dorosłych z sezonowym alergicznym nieżytem nosa i (lub) zapaleniem spojówek wywołanym przez pyłki traw, potwierdzonym przez dodatni wynik testu skórnego i (lub) obecnością swoistej IgE przeciw pyłkom traw.
Pacjenci zostali losowo przydzieleni do 4 grup: placebo (n = 156), ORALAIR 100 IR/dobę (n = 157), ORALAIR 300 IR/dobę (n = 155) oraz ORALAIR 500 IR/dobę (n = 160).
Każdy pacjent przyjmował dawkę podjęzykowo raz na dobę przez około 4 miesiące przed rozpoczęciem sezonu pylenia i kontynuował leczenie przez jeden sezon pylenia. Analiza wyników objęła 569 pacjentów poddających się ocenie klinicznej (placebo, n =148; ORALAIR 100 IR, n = 142; ORALAIR 300 IR, n = 136; ORALAIR 500 IR, n = 143). Skuteczność została ustalona w oparciu o ocenę punktową objawów zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek RTSS (Rhinoconjunctivitis Total Symptom Score) (szczegóły: patrz niżej) podczas jednego sezonu pylenia.
Wyniki tego badania wskazały na porównywalną skuteczność dawek 500 i 300 IR z korzystniejszym profilem bezpieczeństwa dawki 300 IR, w związku z czym zalecana dawka wynosi 300 IR na dobę.
Skuteczność w grupie 300 IR w porównaniu z grupą placebo (liczba osób badanych włączonych do populacji planowanej do leczenia (Intent to Treat Population – ITT) wynosiła odpowiednio 136 i 148) przedstawiała się następująco:
Badanie VO34.04: Wyniki dotyczące skuteczności (podczas danego okresu pylenia)
Pierwszorzędowy punkt końcowy
Badanie VO34.04 | ORALAIR 300 IR Średnia (SD) Mediana | Placebo Średnia (SD) Mediana | Różnica bezwzględna skorygowana Średnia [CI 95% ] | Względna średnia różnica* % | Wartość p |
Ocena objawów zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek A | 3,58 (2,98) 2,91 | 4,93 (3,23) 4,62 | –1,39 [-2,09; –0,69] | 27,3% | 0,0001 |
* Względna średnia różnica: Różnica bezwzględna / placebo
* * Wartość p: p-value ANCOVA
AOcena objawów wyrażona w punktach: średnia dzienna ocena objawów nieżytu nosa i zapalenia spojówek dla każdego badanego w okresie pylenia traw. Objawy zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek obejmowały kichanie, wysięk z nosa, swędzenie nosa, niedrożność nosa, łzawienie, swędzenie oczu (zakres punktacji 0–18, przy czym górna wartość 18 wskazuje na obecność trwałych, bardzo ciężkich wszystkich sześciu objawów).
Drugorzędowe punkty końcowe
Badanie VO34.04 | ORALAIR 300 IR Średnia (SD) Mediana | Placebo Średnia (SD) Mediana | Różnica bezwzględna skorygowana Średnia [CI 95% ] | Względna średnia różnica* % | Wartość p |
Stosowanie leku doraźnegoB | 19,7% (24,8) 10,6% | 27,9 % (29,3) 19,7% | – | – | – |
Ocena jakości życia c | 1,08 (0,96) 0,89 | 1,37 (1,041) 1,20 | –0,25 [-0,47; –0,04] | 21,1% | <0,0199 |
* Względna średnia różnica: Różnica bezwzględna / placebo
** Wartość p: p-value ANCOVA
B Stosowanie leku doraźnego: odsetek dni na pacjenta z przyjęciem przynajmniej jednego leku doraźnego,
wartość p (p-value) 0,0194 NS (Wilcoxon).
C Jakość życia oceniono podczas szczytu okresu pylenia za pomocą kwestionariusza dotyczącego jakości życia zależnego od zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek (Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire -RQLQ) (zakres punktów 0–7, wyższa wartość odzwierciedla gorszą jakość życia).
Całkowita ocena skuteczności leczenia na pacjenta: 119/135 pacjentów (88%) w grupie ORALAIR 300 IR i 108/147 pacjentów (73%) w grupie placebo zauważyło lekką lub umiarkowaną albo dobrą lub bardzo dobrą poprawę w porównaniu ze stanem, o którym mogli sobie przypomnieć w związku z poprzednim sezonem pylenia.
Wyniki analizy ANCOVA każdej z sześciu średnich ocen poszczególnych objawów w zakresie od 0 do 3 wykazały różnicę na korzyść tabletki 300 IR w porównaniu z placebo do kichania (-0,19), wysięku z nosa (-0,23), swędzenia nosa (-0,23), niedrożności nosa (-0,28), swędzenia oczu (-0,24) oraz łzawienia (-0,21).
Odsetek pacjentów niestosujących leku doraźnego wynosił 35,3% w grupie 300 IR i 27,0% w grupie placebo (NS).
Punkty końcowe post-hoc (dokonane po ujawnieniu):
Badanie VO34.04 | ORALAIR 300 IR Średnia (SD) Mediana | Placebo Średnia (SD) Mediana | Różnica bezwzględna skorygowana Średnia [CI 95% ] | Względna średnia różnica* % | Wartość p |
Średnia skorygowana punktacja oceny objawów D | 4,17 (3,39) 3,57 | 5,88 (3,82) 5,26 | –1,84 [-2,66; –1,02] | 29,1% | <0,0001 |
Średnia punktacja oceny potrzeby zażycia leku doraźnegoE | 0,31 (0,43) 0,16 | 0,48 (0,53) 0,31 | –0,17 [-0,29; –0,05] | 35,0% | 0,0047 |
PSCD2–0 F | 43,5% (33,8) 38,6 | 28,7% (30,7) 17,1 | – | – | 0,0001 |
PSFD G | 25,3% (30,2) 10,9 | 14,9% (23,6) 0,0 | – | – | 0,0006 |
* Względna średnia różnica: bezwzględna różnica / placebo
* * p-value ANCOVA/*** p-value Wilcoxon
D Średnia skorygowana punktacja dotycząca oceny objawów (Average Adjusted Symptom Score – AASS): Średnia punktacja dotycząca oceny objawów skorygowana ze stosowaniem leku doraźnego (u każdego pacjenta, codziennie oceniającego objawy i potrzebę użycia leku doraźnego).
E Średnia punktacja dotycząca oceny potrzeby użycia leku doraźnego: średnia punktacja dotycząca oceny codziennego zażycia leku doraźnego u każdego pacjenta podczas okresu pylenia traw. Zastosowane leki oceniono w następujący sposób: brak potrzeby użycia leku doraźnego = 0, użycie leków
przeciwhistaminowych (z podaniem doustnym i (lub) do oka) = 1, kortykosteroidów donosowych = 2 oraz kortykosteroidów doustnych =3.
FPSCD2–0 – Percentage of Symptom Controlled Days: Odsetek dni z objawami określanymi według punktacji nie więcej niż 2 i bez zażywania leku doraźnego.
G PSFD Proportion of Symptom and rescue medication-Free days: –Odsetek dni wolnych od objawów i potrzeby stosowania leku doraźnego.
Sześćdziesięciu jeden pacjentów (45%) z grupy 300 IR wykazało ponad 50% dni z opanowanymi objawami (z oceną objawów nie wyższą niż 2 i bez zastosowania leku doraźnego podczas okresu pylenia traw w porównaniu z 40 pacjentami (27%) z grupy placebo.
Dzieci i młodzież
Badanie VO52.06
Badanie międzynarodowe, wieloośrodkowe, z randomizacją, metodą podwójnie ślepej próby i kontrolą placebo (badanie VO52.06) przeprowadzono w Europie. Badanie to objęło 278 pacjentów w wieku 5 do 17 lat z sezonowym alergicznym nieżytem nosa i (lub) zapaleniem spojówek wywołanym przez pyłki traw, potwierdzonym dodatnim wynikiem testu skórnego i obecnością swoistej IgE przeciw pyłkom traw.
Pacjenci zostali losowo przydzieleni do 2 grup: placebo (n = 139) lub ORALAIR 300 IR/dobę (n = 139). Każdy pacjent otrzymywał dawkę podjęzykowo raz na dobę przez około 4 miesiące przed rozpoczęciem sezonu pylenia i kontynuował leczenie przez jeden sezon pylenia. W pierwszych trzech dniach leczenia stosowano stopniowe zwiększania dawki; dawka początkowa 100 IR na dobę była zwiększana o 100 IR aż do osiągnięcia dawki dobowej 300 IR. Analiza wyników objęła 266 pacjentów poddających się ocenie klinicznej (placebo, n = 135; ORALAIR 300 IR, n = 131). Skuteczność została ustalona w oparciu o skalę oceny objawów zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek RTSS (Rhinoconjunctivitis Total Symptom Score) (szczegóły: patrz niżej) podczas jednego sezonu pylenia.
Skuteczność w grupie 300 IR w porównaniu z grupą placebo (liczba osób badanych włączonych do populacji planowanej do leczenia (Intent to Treat Population -ITT) wynosiła odpowiednio 131 i 135) przedstawiała się następująco:
Badanie VO52.06: Wyniki dotyczące skuteczności (podczas danego okresu pylenia)
Pierwszorzędowy punkt końcowy
Badanie VO52.06 | ORALAIR 300 IR Średnia (SD) Mediana | Placebo Średnia (SD) Mediana | Różnica bezwzględna skorygowana Średnia [CI 95% ] | Względna średnia różnica* % | Wartość p |
Ocena objawów zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek A | 3,25 (2,86) 2,48 | 4,51 (2,93) 4,08 | –1,13 [-1,80; –0,46] | 28,0% | 0,001 |
* Względna średnia różnica: bezwzględna różnica / placebo
Wartość p: p-value ANCOVA
A Ocena objawów: Przeciętne dzienne łączne oceny objawów zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek u każdego pacjenta podczas okresu pylenia traw. Objawy zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek obejmowały kichanie, wysięk z nosa, swędzenie nosa, niedrożność nosa, łzawienie, swędzenie oczu (zakres 0–18, przy czym górna wartość 18 wskazuje na obecność trwałych, bardzo ciężkich wszystkich 6 objawów).
Drugorzędowe punkty końcowe
Badanie VO52.06 | ORALAIR 300 IR Średnia (SD) Mediana | Placebo Średnia (SD) Mediana | Różnica bezwzględna skorygowana Średnia [CI 95% ] | Względna średnia różnica* % | Wartość p |
Przeciętna ocena dotycząca leku doraźnegoB | 0,60 (0,61) 0,39 | 0,79 (0,65) 0,76 | –0,20 [-0,34 ; –0,06] | 24,1% | 0,0064 |
Zastosowanie leku doraźnegoC | 35,4% (33,2) 26,8% | 46,5% (34,6) 49,0% | – | – | – |
* Względna średnia różnica: bezwzględna różnica / placebo
Wartość p: p-value ANCOVA
B Przeciętna ocena dotycząca leku doraźnego: przeciętna dzienna ocena dotycząca potrzeby użycia leku doraźnego u każdego pacjenta podczas okresu pylenia traw. Zastosowane leki oceniono w następujący sposób: brak potrzeby użycia leku doraźnego = 0, leki przeciwhistaminowe (z podaniem doustnym i (lub) do oka) = 1, kortykosteroidy donosowe = 2 oraz kortykosteroidy doustne = 3.
CZastosowanie leku doraźnego: odsetek dni na pacjenta z przynajmniej jednym przyjęciem leku doraźnego, Wartość p 0,0146 NS (Wilcoxon).
Oceny poszczególnych objawów: Wyniki analizy ANCOVA każdej z sześciu średnich ocen poszczególnych objawów w zakresie od 0 do 3 wykazały różnicę na korzyść tabletki 300 IR w porównaniu z placebo do wysięku z nosa (-0,16), niedrożności nosa (-0,26), swędzenia oczu (-0,33) oraz łzawienia (-0,21).
Odsetek pacjentów niestosujących leku doraźnego wynosił 18,3% w grupie 300 IR i 14,8% w grupie placebo (NS).
Punkty końcowe post-hoc (dokonane po ujawnieniu):
Badanie VO52.06 | ORALAIR 300 IR Średnia (SD) Mediana | Placebo Średnia (SD) Mediana | Różnica bezwzględna skorygowana Średnia [CI 95% ] | Względna średnia różnica* % | Wartość p |
Przeciętna skorygowana ocena objawów D | 4,30 (3,57) 3,33 | 6,12 (3,85) 5,28 | –1,64 [-2,51; –0,78] | 29,8% | 0,0002 |
PSCD2–0 E | 33,8% (30,0) 30,0 | 23,7% (27,2) 12,2 | – | – | 0,0107 |
PSFD F | 19,2% (24,9) 5,2 | 10,5% (18,4) 0,0 | – | – | 0,0037 |
* Względna średnia różnica: bezwzględna różnica / placebo
p-value ANCOVA/*** p-value Wilcoxon
D Przeciętna skorygowana ocena objawów (Average Adjusted Symptom Score – AASS): przeciętne oceny objawów skorygowane odnośnie zastosowania leku doraźnego (u każdego pacjenta, stosującego dzienne oceny objawów i dziennego stosowania leku doraźnego).
E Odsetek dni z opanowanymi objawami (Percentage of Symptom Controlled Days – PSCD2–0): odsetek dni z oceną objawów nie wyższą niż 2 i bez zastosowania leku doraźnego.
F Odsetek dni wolnych od objawów i zastosowania leku doraźnego (Proportion of Symptom and rescue medication-Free days – PSFD): odsetek dni bez objawów i bez przyjęcia leku doraźnego.
Czterdziestu czterech pacjentów (34%) z grupy 300 IR wykazało ponad 50% dni z opanowanymi objawami (z oceną objawów nie wyższą niż 2 i bez zastosowania leku doraźnego) podczas okresu pylenia traw w porównaniu z 26 pacjentami (19%) z grupy placebo.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Większość alergenów zawartych w ORALAIR stanowi mieszaninę białek i glikoprotein. Niezmienione alergeny nie docierają do krwi. W związku z tym nie prowadzono badań farmakokinetycznych na zwierzętach czy z udziałem ludzi w celu oceny profilu farmakokinetycznego i metabolizmu produktu ORALAIR.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane niekliniczne, uzyskane na podstawie konwencjonalnych badań dotyczących toksyczności po podaniu jednokrotnym i wielokrotnym, genotoksyczności, tolerancji miejscowej i wpływu na rozwój zarodkowy i płodowy, nie ujawniają występowania szczególnego zagrożenia dla człowieka.
W badaniu toksyczności u młodych szczurów, codzienne podawanie produktu w największej dawce (trzystukrotnie przekraczającej maksymalną dawkę terapeutyczną dla człowieka) przez 10 tygodni związane było ze znaczącym skróceniem czasu kaolinowo-kefalinowego (APTT) tylko u samców, ale bez objawów klinicznych czy zaburzeń uchwytnych w badaniu histopatologicznym.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
– Mannitol (E421)
– Celuloza mikrokrystaliczna
– Kroskarmeloza sodowa
– Krzemionka koloidalna bezwodna
– Magnezu stearynian
– Laktoza jednowodna
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 okres ważności
3 lata.
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących temperatury przechowywania produktów leczniczych. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Nie zamrażać.
6.5 rodzaj i zawartość opakowania
Leczenie wstępne
2 blistry:
Mały blister: 3 tabletki podjęzykowe 100 IR
Duży blister: 28 tabletek podjęzykowych 300 IR
Każdy blister (Alu/alu) składa się z folii (poliamid/aluminium/PCW) zgrzanej na gorąco z folią (aluminium) pokrytą lakierem (winyl).
Kontynuacja leczenia
1 blister po 30 tabletek podjęzykowych 300 IR
3 blistry po 30 tabletek podjęzykowych 300 IR
Każdy blister (Alu/alu) składa się z folii (poliamid/aluminium/PCW) zgrzanej na gorąco z folią (aluminium) pokrytą lakierem (winyl).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Szczególne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak szczególnych wymagań dotyczących usuwania.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY
POSIADAJĄCY
POZWOLENIE
NA
STALLERGENES
6 rue Alexis de Tocqueville 92160 ANTONY, Francja
Tel. 0033 (0) 1 55 59 20 00
Faks 0033 (0) 155 59 21 68
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
ORALAIR 100 IR & 300 IR, 100 IR / 300 IR: 16729
ORALAIR 300 IR: 16730
9.
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 28.04.2010
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 09.10.2013
Więcej informacji o leku Oralair 100 IR & 300 IR 100 IR; 300 IR
Sposób podawania Oralair 100 IR & 300 IR 100 IR; 300 IR
: tabletki podjęzykowe
Opakowanie: 31 tabl. (3 tabl. 100 IR + 28 tabl. 300 IR)
Numer
GTIN: 05909990779093
Numer
pozwolenia: 16729
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Stallergenes