Charakterystyka produktu leczniczego - Optimmune 2 mg/g maść do oczu dla psów 2 mg/g
1. nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego
Optimmune 2 mg/g maść do oczu dla psów
2. skład jakościowy i ilościowy substancji czynnej(-ych)
Cyklosporyna A 2 mg/g
Wykaz wszystkich substancji pomocniczych patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Maść do oczu.
Półprzezroczysta maść, bezbarwna do jasno żółtej.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1. docelowe gatunki zwierząt
4.1. docelowe gatunki zwierzątPies.
4.2. Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
4.2. Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierzątLeczenie przewlekłego samoistnego suchego zapalenia rogówki i spojówki (KCS), oraz przewlekłego powierzchniowego zapalenia rogówki (CSK) u psów. Cyklosporyna A jest lekiem immunosupresyjnym, wywierającym działanie na komórki obecne w naciekach limfocytarnych gruczołów łzowych. Poprzez to działanie przywraca zaburzoną funkcję wydzielniczą tych gruczołów, dzięki czemu zapewnia wydzielanie filmu łzowego w przypadku suchego zapalenia spojówki i rogówki (KCS).
4.3. przeciwwskazania
4.3. przeciwwskazaniaNie stosować w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej lub wirusowej oka.
4.4. Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u każdego z docelowych gatunków zwierząt
4.4. Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u każdego z docelowych gatunków zwierzątBrak.
4.5. Specjalne środki ostrożności przy stosowaniu, w tym specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom
Wyłącznie do stosowania miejscowego zewnętrznego.
Należy dołożyć starań, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia zawartości w trakcie stosowania.
Zamykać tubkę po każdorazowym zastosowaniu produktu.
Unikać kontaktu ze skórą.
Podczas podawania produktu należy stosować rękawiczki ochronne.
Myć ręce po stosowaniu produktu.
4.6. działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
4.6. działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)Rzadko donoszono o występowaniu w pierwszych dniach leczenia nieznacznego podrażnienia oczu (np. zaczerwienienie oczu, skurcz powiek, zapalenie spojówek). Jeśli podrażnienie utrzymuje się ponad 7 dni, leczenie należy przerwać. Bardzo rzadko obserwowano zapalenie i obrzęk skóry powiek. Ponadto, bardzo rzadko zgłaszano przypadki świądu, częściowo z silnym drapaniem i uszkodzeniami skóry oraz utratą włosów w okolicy okalającej oczy. Może to mieć związek z wypływem nadmiaru maści. Bardzo rzadko obserwowano działania ogólnoustrojowe takie jak zwiększone ślinienie się, letarg, brak apetytu oraz wymioty, dla których brak jest dostępnych potwierdzonych wniosków dotyczących związku przyczynowo skutkowego.
Częstotliwość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą: – bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane) – często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt)
– niezbyt często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt)
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10000 leczonych zwierząt)
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty).
4.7. Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
4.7. Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśnościBezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży i laktacji nie zostało określone, dlatego nie zaleca się podawania preparatu w tym okresie.
4.8. interakcje z innymi produktami leczniczymi lub inne rodzaje interakcji
4.8. interakcje z innymi produktami leczniczymi lub inne rodzaje interakcjiNieznane.
4.9. Dawkowanie i droga(-i) podania dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
4.9. Dawkowanie i droga(-i) podania dla poszczególnych docelowych gatunków zwierzątNależy usunąć wydzielinę przy pomocy odpowiednich, niedrażniących roztworów. Pasemko maści o długości około 1 cm należy podawać do każdego dotkniętego chorobą oka w odstępach 12-godzinnych. Długość leczenia zależy od nasilenia choroby i stopnia uzyskiwanej poprawy.
Praktyka kliniczna wskazuje na to, że ponad 90% psów wymaga leczenia do końca życia. Najlepsze wyniki leczenia suchego zapalenia rogówki i spojówki (KCS) uzyskuje się wtedy, gdy cyklosporyna A jest stosowana od początku zaistnienia choroby, przed powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń i zwłóknień tkanek. Poprawa wyników testu łzowego Schrimera stanowi rokowanie pomyślne, pod warunkiem kontynuowania leczenia.
W leczeniu KCS istotne jest utrzymanie nieprzerwanego leczenia. Badania wykazały, że stymulowanie produkcji łez ustaje w ciągu 24 godzin od wstrzymania podawania produktu.
Z praktyki leczenia przewlekłego powierzchniowego zapalenia rogówki (CSK) wynika, że leczenie może być zawieszone albo ograniczone w tych porach roku, kiedy zmniejsza się poziom promieniowania ultrafioletowego, sprzyjającego powstawaniu choroby.
Zwiększona produkcja łez jest spodziewana w ciągu 10 dni, lecz może nie osiągnąć maksymalnego poziomu do 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia.
4.10. przedawkowanie (w tym jego objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy oraz odtrutki), jeżeli niezbędne
4.10. przedawkowanie (w tym jego objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy oraz odtrutki), jeżeli niezbędneW nielicznych przypadkach donoszono o występowaniu zapalenia i obrzęku skóry powiek. Może mieć to związek z wypływem nadmiaru maści. Zmniejszenie ilości podawanej maści prowadziło do ustąpienia objawów.
4.11. Okres(-y) karencji
4.11. Okres(-y) karencjiNie dotyczy.
5. właściwości farmakologiczne
Grupa farmakoterapeutyczna : Leki stosowane w chorobach oczu
Kod ATCvet: QS01XA90
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Cyklosporyna A jest lekiem immunosupresyjnym (pierścieniowym niepolarnym oligopeptydem), wywierającym działanie na komórki obecne w naciekach limfocytarnych gruczołów łzowych, przywracając zaburzoną funkcję wydzielniczą tych gruczołów, posiada również działanie przeciwzapalne. Cyklosporyna A hamuje uwalnianie Interleukiny 1 i w konsekwencji namnażanie limfocytów T- pomocniczych, których obecność ma wpływ na działanie immunosupresyjne układu odpornościowego.
Jest wytwarzana przez gatunek grzyba — Tolypocladium inflatumgams.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Dostępność biologiczna była badana na tkankach oka królika po pojedynczym zastosowaniu na rogówkę maści z cyklosporyną 3H. Dawka ta (stężenie) była około 10 x wyższa, niż przy zastosowaniu preparatu standardowego. Wyniki wskazują na to, że rogówka ma zdolność do zatrzymywania cyklosporyny i że lek ten ma co najwyżej niewielką ogólnoustrojową dostępność biologiczną. Najwyższe stężenie cyklosporyny w rogówce — 6460 ng Eq/g wystąpiło po 2 godzinach, z okresem połowicznego zaniku wynoszącym około 38 godzin. Zostało to porównane z najwyższym stężeniem po 2 godzinach we krwi, wynoszącym 1,7 ng Eq/g; po 6 godzinach od podania leku poziomy radioaktywności we krwi były poniżej poziomu wykrywalności (33pg/g).
6. szczegółowe dane farmaceutyczne
6.1 skład jakościowy substancji pomocniczych
Wazelina biała
Olej kukurydziany (odstearynowany)
Amerchol CAB (wazelina żółta/alkohol lanolinowy)
6.2 główne niezgodności farmaceutyczne
Nieznane.
6.3 okres ważności (w tym jeżeli jest to konieczne okres przydatności produktu leczniczego weterynaryjnego po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego/rozcieńczeniu lub rekonstytucji/dodaniu do pokarmu lub paszy granulowanej)
2 lata dla produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży.
28 dni po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego.
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu i transporcie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.
6.5 Rodzaj opakowania bezpośredniego i skład materiałów z których je wykonano
Aluminiowa tubka lakierowana epoksyfenolem z końcówką z polietylenu o wysokiej gęstości. Zamknięcie stanowi nakrętka z polietylenu o wysokiej gęstości.
Każda tubka zawiera 3,5 g maści i umieszczona jest w tekturowym pudełku.
6.6 Szczególne środki ostrożności dotyczące unieszkodliwiania nie zużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub odpadów pochodzących z tego produktu, jeżeli ma to zastosowanie
Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy unieszkodliwić w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
7. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Intervet International B.V.
Wim de Korverstraat 35 5831
AN Boxmeer, Holandia
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
989/00
Więcej informacji o leku Optimmune 2 mg/g maść do oczu dla psów 2 mg/g
Sposób podawania Optimmune 2 mg/g maść do oczu dla psów 2 mg/g
: maść do oczu
Opakowanie: 1 tuba 3,5 g
Numer
GTIN: 5909997006369
Numer
pozwolenia: 0989
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Intervet International B.V.