Charakterystyka produktu leczniczego - Microlax 4,465 g + 0,0645 g + 0,45 g
1. nazwa produktu leczniczego
Microlax, 4,465 g/5 ml + 0,45 g/5 ml + 0,0645 g/5 ml, roztwór doodbytniczy
2. skład jakościowy i ilościowy
w 5 ml roztworu doodbytniczego.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Kwas sorbinowy (5 mg/5 ml)
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Roztwór doodbytniczy (wlew doodbytniczy).
Bezbarwny, lepki roztwór zawierający małe pęcherzyki powietrza.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Microlax wskazany jest do stosowania u osób dorosłych w objawowym leczeniu okresowych zaparć.
4.2 dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli:
1 tubka dziennie.
Jedną dawkę należy zastosować 5 do 20 minut przed pożądanym działaniem.
Sposób podawania
Do stosowania doodbytniczego.
Złamać końcówkę.
Wprowadzić całą końcówkę aplikatora do odbytnicy i nacisnąć tubkę, opróżniając całą jej zawartość. Wysunąć aplikator, ciągle naciskając tubkę.
4.3 przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1
Nie stosować w przypadku niedrożności jelit lub bólu brzucha o nieznanej etiologii.
Jednoczesne leczenie żywicą kationowymienną na bazie sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu (patrz punkt 4.5).
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowaniaw przypadku pogroszenia bądź utrzymywania się objawów przez więcej niż kilka dni należy skonsultować się z lekarzem. unikać stosowania produktu leczniczego przez długi czas.
Leczenie zaparć z zastosowaniem produktów leczniczych stanowi jedynie dodatkowy środek względem zdrowego trybu życia:
zalecane spożywanie dużych ilości płynów i błonnika pokarmowego; zalecana aktywność fizyczna i ćwiczenia na pobudzenie pracy jelit.Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w przypadku występowania stanu zapalnego żylaków odbytu, szczeliny odbytu lub zapalenia odbytnicy i okrężnicy powiązanego z krwawieniem.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania u pacjentów ze stanem zapalnym lub owrzodzeniem jelita grubego lub cierpiących na ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Ten lek zawiera kwas sorbinowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Interakcje z żywicą kationowymienną na bazie sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu Zgłaszano pojedyncze przypadki perforacji jelita krętego oraz martwicy okrężnicy lub jelit po doustnym i doodbytniczym podaniu sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu pacjentom leczonym z powodu hiperkaliemii. Pacjenci przyjmujący sorbitol powinni unikać przyjmowania sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu.
Nie należy stosować innych doodbytniczych produktów leczniczych, gdyż mogą zostać usunięte z przewodu pokarmowego i nie wchłonięte.
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Brak wystarczających danych i odpowiednio kontrolowanych badań dotyczących stosowania u kobiet w ciąży.
Jako że produkt charakteryzuje się prawdopodobnie jedynie ograniczonym wchłanianiem ogólnoustrojowym, w przypadku użycia zgodnego z zaleceniem, nie przewiduje się niekorzystnego wpływu w razie stosowania w czasie ciąży.
Karmienie piersią
Nie jest wiadome, czy sodu cytrynian, sodu laurylosulfooctan i sorbitol przenikają do mleka matki. Jako że produkt charakteryzuje się prawdopodobnie jedynie ograniczonym wchłanianiem ogólnoustrojowym, w przypadku użycia zgodnego z zaleceniem, nie przewiduje się niekorzystnego wpływu na noworodki/niemowlęta w razie stosowania podczas karmienia piersią.
W związku z tym należy rozważać stosowanie niniejszego produktu leczniczego w czasie ciąży i karmienia piersią tylko w razie konieczności.
Płodność
Badania przeprowadzone na szczurach i królikach (wyłącznie sorbitol) nie wykazały wpływu na płodność (patrz punkt 5.3).
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 działania niepożądane
Niepożądane działania produktu leczniczego zidentyfikowane po wprowadzeniu do obrotu produktu złożonego zawierającego sorbitol, sodu cytrynian i sodu laurylosulfooctan są wymienione w tabeli poniżej.
Częstość występowania działań niepożądanych jest wyrażona w następujący sposób:
Bardzo często (> 1/10) Często (> 1/100 i < 1/10) Niezbyt często (> 1/1 000 i <1/100) Rzadko (> 1/10 000 i <1/1 000) Bardzo rzadko (< 1/10 000) Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) Klasyfikacja układów i narządów Częstość występowania | Działanie niepożądane |
Zaburzenia układu immunologicznego Częstość nieznana | Reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka) |
Zaburzenia żołądka i jelit Częstość nieznana | Ból w jamie brzusznej3 Dyskomfort okołodbytniczy Luźne stolce |
a w tym dyskomfort w jamie brzusznej, ból brzucha i ból w nadbrzuszu
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02–222 Warszawa, tel.: + 48 22 49–21–301, fax: +48 22 49–21–309, e-mail: Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 przedawkowanie
Nie zidentyfikowano objawów przedawkowania na podstawie analizy danych uzyskanych po wprowadzeniu produktu do obrotu oraz literatury naukowej dotyczącej stosowania doodbytniczych postaci substancji czynnych.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: wlew doodbytniczy, kod ATC: A06AG11
Sodu cytrynian działa zmiękczająco na twardą masę kałową dzięki wnikaniu w jej głąb i uwalnianiu związanej wody. Sodu laurylosulfooctan poprawia właściwości zwilżania i przenikania roztworu, natomiast sorbitol wspomaga uwalniające wodę działanie sodu cytrynianu.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Czas działania: od 5 do 20 minut.
Przypuszcza się, że substancje aktywne charakteryzują się jedynie ograniczonym wchłanianiem ogólnoustrojowym i są wydalane z kałem.
Wchłanianie
Brak badań opisujących wchłanianie sodu cytrynianu podawanego doodbytniczo u ludzi.
Brak badań opisujących wchłanianie sodu laurylosulfooctanu podawanego doodbytniczo u ludzi.
Sorbitol podawany doodbytniczo jest słabo wchłaniany z przewodu pokarmowego u ludzi.
Dystrybucja
Brak badań opisujących dystrybucję podanego doodbytnioczo sodu cytrynianu, sodu laurylosuflooctanu oraz sorbitolu u ludzi.
Metabolizm
Brak badań opisujących metabolizm podanego doobytniczo sodu cytrynianu, sodu laurylosulfooctanu oraz sorbitolu u ludzi.
Eliminacja
Sodu cytrynian, sodu laurylosulfooctan i sorbitol są wydalane głównie z kałem.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Microlax wykazał nieznaczne działanie toksyczne u psów w przypadku wielokrotnego podawania go doodbytniczo pod kontrolą kliniczną. Farmakologiczne badanie bezpieczeństwa przeprowadzono z zastosowaniem dawki 1,33 mmol/kg/h roztworu cytrynianu (kwas cytrynowy i sodu cytrynian w stosunku molowym 1:5,25) podanej dożylnie. Zaobserwowano spadek ciśnienia tętniczego i wydłużenie odstępu QT w wyniku zmniejszenia stężenia jonów Ca2+ we krwi z powodu chelatującego działania cytrynianu (tolerowana dawka cytrynianu podawana drogą dożylną u przytomnych psów wynosi 0,33 mmol/kg/h). W świetle dawkowania produktu leczniczego chelatacja jonów Ca2+ zawartych we krwi nie jest uważana za ryzyko kliniczne dla pacjentów.
Dane z literatury pokazują, że substancje czynne zasadniczo charakteryzowały się niską toksycznością po podaniu wielokrotnym drogą doustną.
Sodu cytrynian nie wykazywał działań niepożądanych w badaniach toksyczności po podaniu wielokrotnym w dawkach do 1500 mg/kg/dobę. Badanie toksyczności sodu laurylosulfooctanu po podaniu wielokrotnym u szczurów wykazało brak ogólnoustrojowej toksyczności w dawkach do 75 mg/kg/dobę. W badaniach toksyczności po podaniu wielokrotnym u szczurów sorbitol był dobrze tolerowany.
Sodu cytrynian i sorbitol nie wykazały genotoksyczności w badaniach in vitro i in vivo. Sodu laurylosulfooctan nie wykazuje toksyczności w badaniach in vitro.
Sodu cytrynian i sodu laurylosulfooctan nie wykazują działania rakotwórczego u szczurów. W długoterminowych badaniach żywieniowych przeprowadzonych na szczurach sorbitol nie wykazał działania rakotwórczego.
Sodu cytrynian nie wykazał toksycznego wpływu na rozwój potomstwa u szczurów. Nie zgłaszano toksycznego wpływu na rozwój potomstwa po doustnym podawaniu sodu laurylosulfooctanu szczurom w dawce 1000 mg/kg/dobę. Sorbitol nie wykazywał toksycznego wpływu na rozwój potomstwa u królików i szczurów po podawaniu wraz z pożywieniem (do 20% sorbitolu).
Sodu cytrynian nie wywierał toksycznego wpływu na rozród u szczurów w przypadku doustnego podawania. W badaniu toksyczności reprodukcyjnej i rozwojowej w przypadku doustnego podawania szczurom nie odnotowano wpływu na wzrost, płodność i rozrodczość przy poziomach dawki sodu laurylosulfooctanu do 1000 mg/kg/dobę. W badaniach nieklinicznych przeprowadzonych na szczurach narażonych na pobranie sorbitolu z diety nie zgłoszono powiązanego z badaniem wpływu na krycie, ciążę, rozrodczość, młode czy histopatologię.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Glicerol
Kwas sorbinowy
Woda oczyszczona
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 okres ważności
3 lata
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych środków ostrożności podczas przechowywania.
Pojemnik jednodawkowy z LDPE koloru białego z kaniulą i zamknięciem typu „twist-off” o objętości 5 ml w tekturowym pudełku. Opakowanie zawiera 4, 6, 12 lub 50 pojemników jednodawkowych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Bez specjalnych wymagań.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu
McNeil AB, Box 941, 251 09 Helsingborg, Szwecja
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
24583
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i data przedłużenia pozwolenia
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 28.02.2018
Więcej informacji o leku Microlax 4,465 g + 0,0645 g + 0,45 g
Sposób podawania Microlax 4,465 g + 0,0645 g + 0,45 g
: roztwór doodbytniczy
Opakowanie: 4 poj. 5 ml\n50 poj. 5 ml\n12 poj. 5 ml\n6 poj. 5 ml
Numer
GTIN: 03574661429403\n05909991363949\n05909991363932\n05909991363925
Numer
pozwolenia: 24583
Data ważności pozwolenia: 2023-02-28
Wytwórca:
McNeil AB