Charakterystyka produktu leczniczego - Magnez + wit. B6 Biofarm 34 mg Mg2+ + 5 mg
1. nazwa produktu leczniczego
Magnez + wit. B6 Biofarm, 34 mg jonów magnezu + 5 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki
2. skład jakościowy i ilościowy
Jedna tabletka zawiera 500 mg wodoroasparaginianu magnezu czterowodnego (Magnesii hydroaspartas ) co odpowiada 34 mg jonów magnezu oraz 5 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum ).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Tabletka
Białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki o gładkiej powierzchni, z linią podziału po jednej stronie
Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do przełamywania tabletki.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Przyjmowanie produktu leczniczego Magnez + wit. B6 Biofarm zalecane jest w profilaktyce niedoboru oraz leczniczo w stanach niedoboru magnezu i witaminy B6.
4.2 dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Przy niedoborze magnezu i witaminy B 6 :
dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: zwykle 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę. dzieci poniżej 12 roku życia: zwykle 1 tabletkę 3 razy na dobę.W profilaktyce:
dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: zwykle 1 do 2 tabletek 1 raz na dobę.Ewentualne zwiększenie dawki należy skonsultować z lekarzem.
Sposób podawania
Produkt leczniczy podawać doustnie.
Produkt najczęściej przyjmuje się po posiłku, popijając niewielką ilością płynu.
4.3 przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Produktu Magnez + wit. B6 Biofarm nie należy stosować przy hipermagnezemii, ostrej niewydolności nerek, znacznym niedociśnieniu tętniczym, bloku przedsionkowo-komorowym oraz myasthenia gravis.
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Przy długotrwałym stosowaniu kontrolować stężenie magnezu w surowicy.
Produkt podawany w dawce wyższej niż zalecana może powodować biegunkę.
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Sole magnezu podawane jednocześnie z antybiotykami z grup fluorochinolonów i tetracyklin oraz doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi – przede wszystkim pochodnymi warfaryny, a także preparatami zawierającymi fosforany, związki żelaza i wapnia wpływają na wzajemne zmniejszanie wchłaniania z przewodu pokarmowego.
Stosowanie cykloseryny, hydralazyny, izoniazydu, penicylaminy powoduje zmniejszanie zawartości witaminy B6 w organizmie.
Witamina B6 w dawkach nawet nieznacznie przekraczających zalecane dzienne spożycie przyspiesza metabolizm i odwraca działanie L-dopy stosowanej bez inhibitorów dekarboksylazy.
Leki moczopędne (furosemid, kwas etakrynowy) zwiększają wydalanie magnezu z moczem. Długotrwale stosowane leki moczopędne oszczędzające potas mogą zwiększać resorpcję magnezu w kanalikach nerkowych i powodować hipermagnezemię.
Inne produkty zawierające magnez takie jak środki przeczyszczające i zobojętniające sok żołądkowy stosowane jednocześnie z wodoroasparaginianem magnezu mogą powodować objawy zatrucia magnezem, szczególnie u osób z niewydolnością nerek.
Stosować ostrożnie z glikozydami naparstnicy.
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
W zalecanych dawkach produkt może być stosowany w okresie ciąży i laktacji jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Magnez + wit. B6 Biofarm nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 działania niepożądane
Zaburzenia serca
Lek może spowodować zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.
Zaburzenia żołądka i , jelit
Niekiedy po stosowaniu leku mogą wystąpić nudności i biegunki, które zwykle ustępują samoistnie.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Zaczerwienienie skóry
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C, 02–222 Warszawa
tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309
e-mail:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 przedawkowanie
Objawy przedawkowania rzadko występują u pacjentów z normalną czynnością nerek.
Przyjmowanie produktu w dawkach znacznie przekraczających zalecone dawkowanie może powodować: reakcje alergiczne, nudności, bóle brzucha, biegunkę oraz odwodnienie organizmu. W razie wystąpienia biegunki należy zredukować dobową dawkę lub przejściowo odstawić produkt. Inne objawy przedawkowania to: asystole, bradykardia, objawy senności, śpiączka, hipotensja, porażenie mięśni, niewydolność nerek, zaburzenie oddychania.
Leczenie przedawkowania: należy odstawić produkty zawierające magnez, podtrzymywać oddychanie. Specyficzną odtrutką jest glukonian wapnia.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych; inne preparaty uzupełniające niedobór składników mineralnych; związki magnezu.
Kod ATC: A 12 CC 05
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Bierze udział w reakcjach enzymatycznych zależnych od ATP-azy oraz jest stabilizatorem błon komórkowych i organelli wewnątrzkomórkowych.
Magnez jest składnikiem mineralnym wszystkich tkanek organizmu. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, kostno-stawowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, hormonalnego, krwiotwórczego i immunologicznego. Wpływa na czynność nerwów słuchowych i wzrokowych. Zmniejsza podatność na stres (przy braku równowagi emocjonalnej, w niepokoju, uczuciu zmęczenia związanego z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, depresji, migrenie, podczas wytężonego wysiłku umysłowego), zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową (w nadwrażliwości nerwowo-mięśniowej, zespole nadpobudliwości ruchowej u dzieci, wzmożonej aktywności ruchowej – ciężka praca fizyczna, uprawianie sportu), warunkuje prawidłową kurczliwość mięśni (np. w nocnych kurczach łydek), wywiera ochronny wpływ na mięsień sercowy
(przy niewydolności serca, nadciśnieniu tętniczym), przeciwdziała niedokrwieniu mięśnia sercowego. Magnez jest konieczny do prawidłowej mineralizacji kości i wydzielania parathormonu, w okresie intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży.
Witamina B6 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, niezbędnym składnikiem odżywczym wykorzystywanym przez organizm w przemianach aminokwasów, węglowodanów i lipidów. Zapotrzebowanie na pirydoksynę wzrasta wraz z podażą białek w diecie. W postaci czynnych fosforanów w organizmie pirydoksyna jest koenzymem wielu reakcji pośrednich metabolizmu: dekarboksylacji, racemizacji i transaminacji aminokwasów, przemiany tryptofanu do niacyny, rozkładu glikogenu. Bierze udział w biosyntezie gamma-aminomaślanu w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w syntezie hemu. Działanie pirydoksyny i magnezu na układ nerwowy, mięśniowy i krwiotwórczy jest synergistyczne.
Niedobór pirydoksyny u dorosłych stwierdza się rzadko, zwykle towarzyszy on deficytom innych mikro- i makroelementów: u alkoholików, kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u pacjentów leczonych izoniazydem. Profilaktycznie stosuje się ją zwykle w terapii skojarzonej, m. in. z innymi witaminami z grupy B. Stwierdzono, że podawanie pirydoksyny niektórym noworodkom zapobiega niedokrwistości zależnej od niedoboru witaminy B6, skojarzonej z opóźnionym rozwojem umysłowym. Pirydoksyna zwiększa wchłanianie magnezu. Witamina B6 w dawce 5 mg zawarta w produkcie Magnez + wit. B6 Biofarm ma na celu przede wszystkim zapewnienie korzystnego profilu wchłaniania asparaginianu magnezu.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Czterowodny asparaginian magnezu jest związkiem dobrze rozpuszczalnym, co sprzyja wchłanianiu. Wchłanianie magnezu następuje w jelicie cienkim, równolegle do wchłaniania wody. Procesowi temu sprzyja kwaśna dieta bogata w białka (zwłaszcza zwierzęce), tłuszcze nienasycone, niewielkie ilości witaminy B6, sód, laktoza oraz witamina D.
Stężenie magnezu w komórce jest około 10 razy większe niż w płynie pozakomórkowym. Stężenie we krwi obwodowej wynosi 0,75 – 1,25 mmol/l (zazwyczaj 0,8 – 0,9 mmol/l) z tego około 55% magnezu znajduje się we krwi w postaci zjonizowanej, 32% jest związane z białkami, a 13% stanowią połączenia kompleksowe z anionami. Całkowita zawartość magnezu w organizmie człowieka dorosłego wynosi około 25 g (14 mmol/kg mc.), z czego ponad 50% wchodzi w skład tkanki kostnej, ok. 25% mięśni szkieletowych, a pozostałe 25% jest rozmieszczone w całym organizmie (głównie: układ nerwowy, mięsień sercowy, wątroba, przewód pokarmowy, 1% w płynach pozakomórkowych). Magnez jest wydalany głównie z moczem i częściowo wchłaniany zwrotnie w cewkach nerkowych. Zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka wynosi około 5 mg/kg mc. dziennie (tj. 270–350 mg, czyli 11–14 mmol Mg2+). W stanach większych niedoborów, a także w okresie intensywnego wysiłku fizycznego, szybkiego wzrostu u dzieci, u kobiet ciężarnych i karmiących zapotrzebowane wzrasta do 7–10 mg/kg masy ciała.
Witamina B6 po wchłonięciu jest przekształcana w aktywny koenzym 5-fosforan pirydoksalu. Magazynowana jest głównie w wątrobie, a wydalana z moczem. Pirydoksyna zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Dawka 5 mg wpływa na profil wchłaniania asparaginianu magnezu, będąc zarazem dawką bezpieczną.
Przy deficycie magnezu objawy niedoboru pirydoksyny mogą być wyraźniejsze.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Na podstawie badań doświadczalnych przeprowadzonych na komórkach bakterii oraz fibroblastach płuc chomika wykazano, iż jony magnezu nie wykazują działania mutagennego.
Badania doświadczalne przeprowadzane na ciężarnych samicach szczurzych nie wykazały teratogennego działania jonów magnezu (w dawkach 200, 400 i 800 mg/kg masy ciała/dobę) u płodów i noworodków.
Zaobserwowano, że hipermagnezemia u ciężarnych kobiet może wpływać na zaburzenie homeostazy wapnia u płodu i noworodka.
Wysokie dawki witaminy B6 są neurotoksyczne, mogą spowodować neuropatie czuciowe. Badania przeprowadzone na samcach szczurów wykazały, że wysokie dawki pirydoksyny (250 i 500 mg/kg mc./dzień) podawane przez 2, 4 i 6 tygodni powodowały zmniejszenie ruchliwości plemników, zmiany histopatologiczne jąder, zmniejszenie wielkości jąder i najądrzy.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Celuloza mikrokrystaliczna
Magnezu stearynian Hypromeloza
6.2 niezgodności farmaceutyczne
6.3 Okres ważności
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w zamkniętych opakowaniach.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
6.5 rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii Aluminium/PVC
30 tabletek (3 blistry po 10 tabletek) w tekturowym pudełku
50 tabletek (5 blistrów po 10 tabletek) w tekturowym pudełku
60 tabletek (6 blistrów po 10 tabletek) w tekturowym pudełku
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Bez specjalnych wymagań.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu
BIOFARM Sp. z o.o.
ul. Wałbrzyska 13
60–198 Poznań
Tel.: +48 61 66 51 500
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 4901
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu /data przedłużenia pozwolenia
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 13 kwietnia 2000
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 07 czerwca 2010
Więcej informacji o leku Magnez + wit. B6 Biofarm 34 mg Mg2+ + 5 mg
Sposób podawania Magnez + wit. B6 Biofarm 34 mg Mg2+ + 5 mg
: tabletki
Opakowanie: 60 tabl.\n30 tabl.\n50 tabl.
Numer
GTIN: 05909990490158\n05907695215038\n05907695215045
Numer
pozwolenia: 04901
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Biofarm Sp. z o.o.