Charakterystyka produktu leczniczego - Locoid 1 mg/ml
1
Locoid, 1 mg/ml, roztwór na skórę
2. skład jakościowy i ilościowy
Jeden mililitr roztworu zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu (Hydrocortisoni butyras ).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Roztwór; przejrzysty, bezbarwny roztwór
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Stany zapalne owłosionej skóry głowy (nie wywołane przez drobnoustroje) odpowiadające na leczenie kortykosteroidami w przypadku, gdy leczenie miejscowe słabiej działającymi kortykosteroidami nie przynosi oczekiwanych wyników.
Kontynuacja leczenia lub leczenie podtrzymujące zapalnych chorób owłosionej skóry głowy w przypadku, gdy wcześniejsze stosowanie silniej działających kortykosteroidów do stosowania miejscowego dawało dobre wyniki.
4.2 dawkowanie i sposób podawania
Niewielką ilość produktu leczniczego Locoid nanosić równomiernie na zmienione chorobowo miejsca na owłosionej skórze głowy od 1 do 3 razy na dobę. Roztwór można lekko wmasować. Po uzyskaniu poprawy zazwyczaj wystarcza stosowanie produktu leczniczego raz na dobę lub od 2 do 3 razy w tygodniu.
Locoid w postaci roztworu stosuje się w leczeniu zmian na owłosionej skórze głowy.
Nie należy stosować dawki większej niż 30–60 g tygodniowo.
4.3 przeciwwskazania
Nie stosować produktu leczniczego:
na zmiany skórne spowodowane:– zakażeniami bakteryjnymi (np. zmiany kiłowe lub gruźlicze);
– zakażeniami wirusowymi (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec);
– zakażeniami wywołanymi przez grzyby;
– zarażeniami pasożytniczymi;
na owrzodzenia skóry, rany; w zapaleniu skóry wokół ust; w trądziku pospolitym, w trądziku różowatym; w nadwrażliwości na 17-maślan hydrokortyzonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem leczniczym.
Nie należy stosować produktu na powieki, ponieważ jeśli dostanie się na spojówki, może spowodować wystąpienie jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.
Unikać stosowania roztworu na skórę twarzy, skórę owłosioną inną niż owłosiona skóra głowy i na skórę w okolicach narządów płciowych, gdyż jest szczególnie wrażliwa na działanie kortykosteroidów. W tych miejscach można stosować tylko słabo działające kortykosteroidy.
Unikać stosowania produktu leczniczego na rozległe powierzchnie skóry, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pieluchą), w fałdach i zgięciach skóry. W takich przypadkach wchłanianie kortykosteroidów może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.
Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego leczenia u dzieci, gdyż u dzieci szybko dochodzi do zahamowania czynności kory nadnerczy, może też wystąpić zahamowanie wydzielania hormonu wzrostu.
Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz miejscowe i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.
W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie są znane.
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Kortykosteroidy przenikają przez barierę łożyskową i mogą w związku z tym działać na płód. Jednak takie działanie obserwuje się tylko podczas stosowania silnie działających kortykosteroidów przez długi czas. Wykazano teratogenne działanie kortykosteroidów u zwierząt.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Locoid w czasie ciąży.
W okresie ciąży produkt można stosować tylko wtedy, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy kortykosteroidy podane miejscowo na skórę przenikają do mleka.
Produkt leczniczy można stosować w czasie karmienia piersią na małą powierzchnię skóry przez krótki czas. W przypadku długotrwałego leczenia lub nanoszenia produktu na dużą powierzchnię skóry, należy zaprzestać karmienia piersią.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie ma danych na temat wpływu produktu leczniczego Locoid na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 działania niepożądane
Działania niepożądane wymieniono poniżej według malejącej częstości występowania: bardzo często (>1/10); często (od >1/100 do <1/10); niezbyt często (od >1/1000 do <1/100); rzadko (od >1/10 000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10 000); nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia układu immunologicznego częstość nieznana: nadwrażliwość
Zaburzenia endokrynologiczne
bardzo rzadko: zahamowanie czynności kory nadnerczy
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
rzadko: zanik skóry, często nieodwracalny ze ścieńczeniem naskórka; rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych; plamica; rozstępy skórne; trądzik krostkowy; zapalenie skóry wokół ust; tzw. „efekt z odbicia“, który może prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania kortykosteroidów; odbarwienie skóry; zapalenie skóry i wyprysk, w tym kontaktowe zapalenie skóry.
Zaburzenia oka
nieznana: nieostre widzenie
Ogólnoustrojowe działania niepożądane po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów występują rzadko, ale mogą być ciężkie. Zahamowanie czynności kory nadnerczy może wystąpić szczególnie podczas długotrwałego stosowania produktu leczniczego.
Ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów zwiększa się podczas:
– stosowania produktu pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pod pieluchą),
w fałdach skóry;
– stosowania na duże powierzchnie skóry;
– długotrwałego leczenia;
– stosowania u dzieci (skóra dzieci jest cieńsza, większa jest także powierzchnia skóry
w stosunku do masy ciała).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C
PL-02 222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
Strona internetowa:
4.9 przedawkowanie
Brak danych dotyczących przedawkowania produktu leczniczego. W przypadku długotrwałego stosowania może dojść do zahamowania czynności kory nadnerczy.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: kortykosteroidy o umiarkowanie silnym działaniu do stosowania miejscowego (grupa II).
kod ATC: D07AB02
Mechanizm działania
Substancją czynną produktu Locoid jest 17-maślan hydrokortyzonu, syntetyczny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne. Hamuje on reakcje zapalne i łagodzi objawy stanów zapalnych skóry z towarzyszącym im często świądem skóry, bez leczenia choroby zasadniczej (leczenie objawowe).
5.2 właściwości farmakokinetyczne
17-Maślan hydrokortyzonu stosowany miejscowo jest wchłaniany przez skórę. Zastosowanie opatrunku okluzyjnego zwiększa jego wchłanianie. 17-Maślan hydrokortyzonu wiąże się z białkami osocza i podlega hydrolizacji do hydrokortyzonu w surowicy i w wątrobie. Niewielkie ilości maślanu hydrokortyzonu są wydalane z moczem i kałem.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Miejscowe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów u ciężarnych samic zwierząt może powodować u płodu rozszczep podniebienia i zahamowanie wzrostu wewnątrz macicy. Nie ma innych danych przedklinicznych, mających znaczenie kliniczne.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Alkohol izopropylowy
Glicerol 85%
Powidon K 90
Kwas cytrynowy bezwodny
Sodu cytrynian bezwodny
Woda oczyszczona
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi do stosowania miejscowego, ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności.
6.3 okres ważności
2 lata
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
6.5 rodzaj i zawartość opakowania
Butelka z polietylenu z kroplomierzem, w tekturowym pudełku.
Opakowanie zawiera 30 ml roztworu.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Bez specjalnych wymagań.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie nacheplapharm arzneimittel gmbh
Ziegelhof 24
17489 Greifswald
Niemcy
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
R/2592
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie dodata wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 30 kwiecień 1977
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 29 lipiec 2009
Więcej informacji o leku Locoid 1 mg/ml
Sposób podawania Locoid 1 mg/ml
: roztwór do stosowania na skórę
Opakowanie: 1 butelka 30 ml
Numer
GTIN: 05909990259212
Numer
pozwolenia: 02592
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH