Med Ulotka Otwórz menu główne

Hipuran - 131^I do wstrzykiwań 3,7-74 MBq/ml

Siła leku
3,7-74 MBq/ml

Zawiera substancję czynną :

Dostupné balení:

Ulotka dla pacjenta - Hipuran - 131^I do wstrzykiwań 3,7-74 MBq/ml

Hipuran-131I do wstrzykiwań

Natrii iodohippurati (131I) solutio iniectabilis

Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.

  • – Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

  • – Należy zwrócić się do lekarza, gdy potrzebna jest rada lub informacja dodatkowa.

  • – Lek ten został przepisany ściśle określonej osobie i nie należy go przekazywać innym, gdyż może im zaszkodzić, nawet jeśli objawy ich choroby są takie same.

  • – Jeśli nasili się któryś z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza.

Spis treści ulotki:

  • 1. Co to jest Hipuran-131I do wstrzykiwań i w jakim celu się go stosuje?

  • 2. Informacje ważne przed zastosowaniem radiofarmaceutyku Hipuran-131I do wstrzykiwań.

  • 3. Jak stosować lek Hipuran-131I do wstrzykiwań.

  • 4. Możliwe działania niepożądane.

  • 5. Jak przechowywać lek Hipuran-131I do wstrzykiwań.

  • 6. Inne informacje.

1. co to jest hipuran-131i do wstrzykiwań i w jakim celu się go stosuje?

Hipuran-131I do wstrzykiwań jest lekiem radiofarmaceu­tycznym, który zawiera substancję aktywną, promieniotwórczy izotop jodu-131. Jod-131 w czasie przemiany jądrowej emituje promieniowanie (beta minus o maksymalnej energii 606 keV i kwanty promieniowania gamma o energiach 248 keV, 364 keV, 637 keV i 723 keV), które mogą być rejestrowane. Czas połowicznego rozpadu jodu-131 jest bardzo krótki i wynosi 8,04 dnia, co wpływa istotnie na bezpieczeństwo jego stosowania.

Hipuran-131I do wstrzykiwań (orto-jodohipuran-131I sodowy) jest radiofarmaceutykiem przeznaczonym do diagnostyki funkcjonowania nerek, nerkowego przepływu krwi, zatorów dróg moczowych, oceny filtracji kłębkowej i efektywnego przepływu osocza w nerkach.

Po podaniu dożylnym Hipuran-131I do wstrzykiwań lokuje się w nerkach, skąd następnie jest wydalany.

2. informacje ważne przed zastosowaniem leku hipuran-131i do wstrzykiwań

Kiedy nie stosować leku Hipuran-131I do wstrzykiwań

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu u ludzi jest okres ciąży i karmienia piersią u kobiet. Należy wówczas wziąć pod uwagę inne metody lecznicze, które nie wykorzystują promieniowania jonizującego.

Kiedy zachować szczególną ostrożność, stosując Hipuran-131I do wstrzykiwań

U chorych z nietrzymaniem moczu należy bezpośrednio przed podaniem radiofarmaceutyku założyć cewnik do pęcherza moczowego. Wytwarzany w tym czasie mocz jest radioaktywny, dlatego wszelkie czynności higieniczne, a zwłaszcza opróżnianie pojemnika z moczem, należy przeprowadzać szczególnie ostrożnie, w gumowych rękawicach, tak aby ograniczyć możliwość skażenia.

Stosowanie leku Hipuran-131I do wstrzykiwań z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które dostępne są bez recepty.

Furosemid, lek moczopędny, wpływa na wydalanie Hipuranu-131I do wstrzykiwań.

Przed badaniem nie należy zażywać żadnych środków moczopędnych.

Stosowanie leku Hipuran-131I do wstrzykiwań z jedzeniem i piciem

Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie zaleca się podawać kobietom w ciąży i karmiącym. Należy wówczas uwzględnić zastosowanie innych metod diagnostycznych, nie wykorzystujących promieniowania jonizującego.

Jeżeli zachodzi konieczność podania produktu radiofarmaceu­tycznego kobietom w wieku rozrodczym, należy upewnić się, że kobieta nie jest w ciąży. U kobiet, u których nastąpiło zaburzenie cyklu należy wykluczyć ciążę. Jeśli u kobiety nie wystąpiła miesiączka w przewidywanym terminie, należy uznać, że jest ona w ciąży do chwili, gdy ciąża nie zostanie wykluczona. Badania u kobiet w wieku rozrodczym powinny być przeprowadzane w pierwszych dziesięciu dniach po wystąpieniu menstruacji.

Karmienie dziecka piersią po podaniu produktu radiofarmaceu­tycznego powinno być wstrzymane i może zostać wznowione, gdy dawka promieniowania, jaką dziecko mogłoby otrzymywać podczas karmienia i podczas kontaktu z matką, będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Hipuran-131I do wstrzykiwań nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.

3. jak stosować lek hipuran-131i do wstrzykiwań

Dawkowanie i sposób podania

Hipuran-131I do wstrzykiwań podawany jest dorosłemu pacjentowi (70kg) w jednorazowej iniekcji dożylnej, w dawce odpowiadającej aktywności 0,185–1,295 MBq. W zależności od celu diagnostycznego stosuje się wlew dożylny lub pojedyncze wstrzyknięcie dożylne.

Po podaniu dożylnym Hipuran-131I do wstrzykiwań w ciągu 2–5 minut gromadzi się w nerkach, gdzie ulega koncentracji i wydaleniu. Szybkość zaniku tego radiofarmaceutyku w plazmie zależy od szybkości jej przepływu. W normalnych warunkach półokres zaniku wynosi około 20 minut.

Przedawkowanie leku Hipuran-131I do wstrzykiwań

Aktywność dawki leku radiofarmaceu­tycznego podawanego pacjentom powinna być zawsze rozpatrywana w relacji do jego wartości diagnostycznych i terapeutycznych.

Dla Hipuranu-131I do wstrzykiwań nie są znane przypadki przedawkowania rozumianego jako podanie nadmiernej ilości substancji radioaktywnej.

W razie przedawkowania należy podać środki moczopędne w celu przyspieszenia wydalania i zmniejszenia dawki promieniowania dla pacjenta.

4. możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek Hipuran-131I do wstrzykiwań może wykazywać działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.

Nie są znane żadne poważne efekty uboczne po podaniu Hipuranu-131I do wstrzykiwań, jednak według danych literaturowych w rzadkich przypadkach u pacjentów można zaobserwować nudności, wymioty, wysypkę, świąd, pokrzywkę, obniżone ciśnienie krwi.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub lekarzowi specjaliście medycyny nuklearnej.

Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181 C

02–222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

e-mail:

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. jak przechowywać lek hipuran-131i do wstrzykiwań

Warunki przechowywania i termin ważności są podane na opakowaniu. Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie.

Przeszkolony personel placówki specjalistycznej zapewni właściwe warunki przechowywania leku Hipuran-131I do wstrzykiwań.

6. inne informacje

Co zawiera lek Hipuran-131I do wstrzykiwań

  • – Substancją czynną leku jest sodu 2-[131I ]jodohipuran [3.7 – 74 MBq/ml]

  • – Inne składniki leku to:

Jak wygląda lek Hipuran-131I do wstrzykiwań i co zawiera opakowanie

Bezpośrednim opakowaniem jest fiolka szklana o objętości 10 ml zamknięta gumowym korkiem i kapslem aluminiowym umieszczona w ołowianym pojemniku osłonowym. Fiolka zawiera objętość roztworu odpowiadającą aktywności wyznaczonej na dzień kalibracji.

Informacje dla personelu medycznego

Lek radiofarmaceutyczny dostarczany jest w formie gotowej do użycia.

Pozostałości skażone izotopem promieniotwórczym – ciekłe (resztki roztworu radiofarmaceu­tycznego) i stałe (fiolki, korki, igły, strzykawki, lignina, wata, inne) – należy umieszczać w oddzielnych szczelnie zamykanych pojemnikach w wentylowanym pomieszczeniu. Po napełnieniu danego pojemnika należy go przekazać do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych albo pozostawić w osobnym wentylowanym pomieszczeniu do czasu zakończenia rozpadu izotopu promieniotwór­czego.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Narodowe Centrum Badań Jądrowych

ul. Andrzeja Sołtana 7

05–400 Otwock

Tel: 22 7180700

Fax: 22 7180350

e-mail:

Data zatwierdzenia ulotki: kwiecień 2016

4

Więcej informacji o leku Hipuran - 131^I do wstrzykiwań 3,7-74 MBq/ml

Sposób podawania Hipuran - 131^I do wstrzykiwań 3,7-74 MBq/ml : roztwór do wstrzykiwań
Opakowanie: 1 fiol.
Numer GTIN: 05909990327218
Numer pozwolenia: 03272
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Narodowe Centrum Badań Jądrowych