Charakterystyka produktu leczniczego - Gromeloksin 1 mg 1 mg/1 yTabletka
Gromeloksin 1 mg, tabletki dla psów.
2. skład jakościowy i ilościowy
1 tabletka zawiera:
Meloksykam 1 mg
Sodu cytrynian (E 331) 1,13 mg
Wykaz wszystkich substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Tabletka
Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe, obustronnie płaskie.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 docelowe gatunki zwierząt
Pies.
4.2 Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Przeciwbólowo i przeciwzapalnie w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego (artropatie zwyrodnieniowe, dyskopatie) oraz przy urazach tkanek miękkich u psów.
4.3 przeciwwskazania
Nie stosować u zwierząt ze stwierdzoną chorobą wrzodową żołądka, krwawieniami z przewodu pokarmowego.
Nie stosować równocześnie z glikokortykosteroidami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Nie należy stosować u psów z hipowolemią lub hipotensją ze względu na zwiększone ryzyko toksycznego działania na nerki.
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub dowolną substancję pomocniczą.
4.4 Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Brak
4.5 Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt
Stosowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych u psów w wieku poniżej 6 miesięcy oraz psów z niewydolnością wątroby, serca lub nerek wymaga zwiększonej ostrożności i nadzoru klinicznego.
Długotrwałe stosowanie leku może powodować zmiany w przewodzie pokarmowym oraz w nerkach.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom Osoby o znanej nadwrażliwości na niesterydowe leki przeciwzapalne powinny unikać kontaktu z produktem.
W razie przypadkowego spożycia należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską i pokazać lekarzowi ulotkę lub opakowanie.
4.6 działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
Charakterystycznym dla tego typu produktów jest niewydolność nerek objawiająca się wzrostem poziomu kreatyniny i mocznika. Objawy zwykle ustępują po odstawieniu leku, ale u niektórych osobników mogą mieć ciężki przebieg.
W rzadkich przypadkach możliwe jest wystąpienie objawów niepożądanych, takich jak: brak apetytu, zaparcia lub biegunka, wymioty, osowiałość, bóle brzucha, obecność krwi w kale. Objawy te są zazwyczaj łagodne i również ustępują po zaprzestaniu podawania preparatu.
4.7. Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
Nie stosować preparatu w okresie ciąży i laktacji.
4.8 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Równoczesne stosowanie innych środków przeciwzapalnych (steroidowych lub niesteroidowych) może zwiększyć możliwość wystąpienia objawów działań niepożądanych. Zalecana przerwa między stosowaniem takich leków wynosi 24 godziny. Nie stosować równocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi i środkami hamującymi krzepnięcie krwi. Nasilenie efektu działania meloksykamu obserwuje się przy jednoczesnym stosowaniu niskich dawek paracetamolu. Nie stosować z innymi potencjalnie nefrotoksycznymi lekami.
4.9 Dawkowanie i droga(i) podawania
Tabletkę podaje się bezpośrednio do jamy ustnej lub ukrytą w kęsie pokarmu.
W pierwszym dniu podawania dawka wynosi 0,2 mg meloksykamu/kg m.c. psa. Następnie kontynuować podawanie produktu co 24 godziny w dawce podtrzymującej 0,1 mg meloksykamu/kg m.c.
Każda tabletka zawiera 1 mg meloksykamu, co odpowiada dziennej dawce podtrzymującej 1 tabletka na 10 kg m.c. psa. W celu uniknięcia nieprawidłowego dawkowania masa ciała leczonych zwierząt powinna być oszacowana jak najdokładniej i wynosić co najmniej 10 kg.
Poprawa stanu klinicznego obserwowana jest z reguły po 3–4 dniach podawania produktu. Jeśli po 10 dniach podawania nie zauważa się poprawy stanu klinicznego pacjenta, leczenie należy przerwać.
4.10 przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy oraz odtrutki), jeśli konieczne
Dotychczas nie zaobserwowano przypadków śmiertelnych w wyniku zatrucia meloksykamem. W przypadku przedawkowania obserwuje się objawy opisane w punkcie 4.6, są jednak zawsze nasilone i o cięższym przebiegu. Wartość LD50 u zwierząt rozciąga się od 83,5 do 1600 mg/kg m.c. przy podaniu doustnym.
4.11 Okres (-y) karencji
Nie dotyczy.
5.
Grupa farmakoterapeutyczna: Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne Kod ATCvet QM01AC06
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Meloksykam jest niesteroidowym środkiem przeciwzapalnym należącym do grupy kwasów enolowych i posiadającym działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Działanie meloksykamu polega na preferencyjnym hamowaniu cyklooxygenazy COX-2, odpowiedzialnej za syntezę prostanoidów aktywnych w procesach zapalnych, takich jak prostaglandyna E2 (PGE2), która jest głównym lokalnym mediatorem procesu zapalnego.
Meloksykam wykazuje znacznie mniejszą aktywność w stosunku do cyklooxygenazy COX-1 odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn koniecznych do normalnego funkcjonowania komórek. Preferencyjne działanie w stosunku do COX-2 zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych typowych dla niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Meloksykam może ograniczać proces zapalny także poprzez zmiany metabolizmu komórek w tkankach objętych zapaleniem. Łącząc się lipidami błony komórkowej komórek obecnych w wysięku zapalnym zaburza jej funkcje, co w efekcie prowadzi do zmniejszania adhezji komórek i ograniczenie zapalenia. Substancja ta (w przeciwieństwie do wielu innych z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych) jest związkiem, który nie wpływa na przebieg procesów metabolicznych w chrząstkach stawowych objętych procesem zapalnym, nie zmienia poziomu produkcji kolagenu i proteoglikanu. Stwierdzono nawet, że meloksykam może nasilać biosyntezę proteoglikanu i kwasu hialuronowego, co korzystnie wpływa na proces odbudowy zniszczonej zapaleniem chrząstki oraz zapewnienie właściwej lepkości mazi stawowej (co przyspiesza proces gojenia).
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym preparatu meloksykam wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego (w 100%), co oznacza, że praktycznie cała dawka podana doustnie dostaje się do krążenia ogólnego. Na proces nie wpływa obecność pokarmu.
Dystrybucja
Maksymalne stężenie w osoczu po jednokrotnym podaniu doustnym meloksykamu osiągane jest po 69 godz., natomiast po wielokrotnym podaniu już po 5–6 godz. Jednak osiągane stężenia w osoczu są dosyć niskie np. przy podaniu dawki 7,5 mg/kg wynosi ono 0,4–1,0 ^g/ml. Wielokrotne podawanie leku w dawkach terapeutycznych (0,1–0,2 mg/kg) prowadzi do wystąpienia stanu stacjonarnego u psów po ok. 2 dniach podawania i stan ten utrzymuje się bez kumulacji leku w czasie długiego leczenia. Meloksykam i jego metabolity wiążą się z białkami osocza ok. 96% u psów. Przechodzi do wszystkich tkanek i narządów organizmu, także mięśni i stawów zwłaszcza wstanie zapalnym. Po 1 godz. od podania związek pojawia się w mazi stawowej w znacznie wyższych stężeniach w stawach objętych procesem zapalnym. Przechodzi przez barierę łożyska Metabolizm
Lek podlega procesom metabolicznym w hepatocytach i przy udziale cytochromu P-450. Działanie tego układu warunkuje hydroksylację grupy metylowej i powstanie hydroksymetylowych i karboksy-metabolitów. Drugą droga metabolizmu meloksykamu jest utlenienie benzotiazynowego pierścienia, co prowadzi do powstania oksamowych metabolitów. Wszystkie te procesy prowadzą do powstania nieaktywnych farmakologicznie metabolitów. Nie stwierdza się metabolitów sprzężonych co oznacza, że związek nie podlega reakcjom II fazy Eliminacja
Lek wydalany jest przez nerki z moczem oraz z kałem głównie w postaci nieaktywnych metabolitów (śladowe ilości związku macierzystego – kilka procent). Najprawdopodobniej wydalany jest też z mlekiem suk karmiących.
6.
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Sodu cytrynian (E 331)
Skrobia kukurydziana
Maltodekstryna
Krospowidon typ B
Magnezu stearynian
Laktoza jednowodna
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nieznane.
6.3 okres ważności
Okres ważności produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży: 2 lata.
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C.
Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i skład opakowania bezpośredniego
Blister PVC/PE/PVDC/Aluminium, zawierający 30 tabletek.
Pudełko tekturowe zawiera 1 lub 2 blistry.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów
Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
7. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Biowet Drwalew sp z o.o.
ul. Grójecka 6, 05–651 Drwalew
tel./fax.: 48 664 98 00, 48 664 99 32
e-mail:
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
1536/04
Więcej informacji o leku Gromeloksin 1 mg 1 mg/1 yTabletka
Sposób podawania Gromeloksin 1 mg 1 mg/1 yTabletka
: tabletka
Opakowanie: 2 blistry 30 tabl.\n1 blister 30 tabl.
Numer
GTIN: 5909997021522\n5909997021515
Numer
pozwolenia: 1536
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Biowet Drwalew Sp. z o.o.