Charakterystyka produktu leczniczego - Fluorocholine (18F) Synektik 1 GBq/mL
1. nazwa produktu leczniczego
FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK 1 GBq/mL, roztwór do wstrzykiwań
2. skład jakościowy i ilościowy
Jeden mL roztworu do wstrzykiwań zawiera 1 GBq fluorometylo-(18F)-dimetylo-2–
hydroksyetyloamoniowego chlorku [fluorocholiny (18F) chlorku] w chwili kalibracji.
Całkowita aktywność produktu w fiolce w tym czasie wynosi od 0,5 GBq do 15,0 GBq.
Radionuklid fluorku (18F) ma okres półtrwania wynoszący 109,8 minut i emituje promieniowanie pozytonowe o maksymalnej energii 0,633 MeV. Następnie, w wyniku anihilacji, powstaje promieniowanie gamma o energii 0,511 MeV.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu : każdy mL produktu FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK, 1 GBq/mL, roztwór do wstrzykiwań, zawiera 3,5 mg sodu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań.
Przejrzysty i bezbarwny roztwór, bez widocznych cząstek.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
Chlorek fluorocholiny (18F) jest używany w badaniach z zastosowaniem pozytonowej tomografii emisyjnej (ang. positron emission tomography, PET).
Produkt FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK jest stosowany u pacjentów poddawanych onkologicznym badaniom diagnostycznym do obrazowania czynności narządów lub chorób, w których diagnostycznym punktem uchwytu jest zwiększony pobór choliny przez specyficzne narządy lub tkanki.
Udokumentowane wskazania do badań PET z chlorkiem fluorocholiny (18F):
Rak gruczołu krokowego
Wstępna ocena stopnia zaawansowania raka gruczołu krokowego wysokiego ryzyka Ocena miejsca wznowy lokoregionalnej lub odległej raka w przypadku rosnącego stężenia PSA (antygenu swoistego dla gruczołu krokowego) po leczeniuRak wątrobowokomórkowy
Lokalizacja zmian potwierdzonego dobrze zróżnicowanego raka wątrobowokomórkowego. Oprócz badania FDG PET, charakterystyka guzów w wątrobie i (lub) ocena stopnia zaawansowania potwierdzonego lub bardzo prawdopodobnego raka wątrobowokomórkowego w przypadkach, gdy badanie FDG PET nie jest rozstrzygające lub gdy zaplanowana jest operacja albo przeszczepienie.4.2 dawkowanie i sposób podawania
4.2 dawkowanie i sposób podawaniaDawkowanie
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Zalecana aktywność dla osoby dorosłej ważącej 70 kg wynosi od 140 do 280 MBq, podawana w bezpośrednim wstrzyknięciu dożylnym. Aktywność należy dostosować do masy ciała pacjenta i rodzaju urządzenia PET lub PET/TK.
Zaburzenie czynności nerek i wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby konieczne jest bardzo ostrożne dobranie wskazań, ponieważ u takich pacjentów może wystąpić zwiększona ekspozycja na promieniowanie. Nie przeprowadzono dużych badań oceniających zakres i modyfikację dawkowania produktu u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, nie badano również farmakokinetyki chlorku fluorocholiny (18F) u pacjentów z niewydolnością nerek.
Dzieci i młodzież
Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności diagnostycznej tego produktu leczniczego u pacjentów w wieku poniżej 18 lat. Z tego powodu nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży z chorobą nowotworową.
Sposób podawania
Podanie dożylne; fiolka wielodawkowa gotowa do użycia.
Aktywność chlorku fluorocholiny (18F) musi być zmierzona miernikiem aktywności bezpośrednio przed wstrzyknięciem.
Wstrzyknięcie chlorku fluorocholiny (18F) należy wykonać do naczynia żylnego, aby uniknąć napromienienia wskutek możliwego miejscowego wynaczynienia oraz artefaktów obrazowania. Wskazówki do rozcieńczenia tego produktu leczniczego przed podaniem- patrz punkt 12.
Wskazówki odnośnie przygotowania pacjenta – patrz punkt 4.4..
Rejestracja obrazu
W raku gruczołu krokowego zwykle zaleca się wykonanie dynamicznej rejestracji PET nad miednicą, w tym lożą gruczołu krokowego i kośćmi miednicznymi, w czasie 8 minut, rozpoczynając 1 minutę po wstrzyknięciu lub, w razie braku możliwości, jedną statyczną rejestrację przez 2 minuty, rozpoczynając 1 minutę po wstrzyknięciu.
We wszystkich wskazaniach zaleca się statyczną rejestrację PET całego ciała, rozpoczynając 10 do 20 minut po wstrzyknięciu. W przypadku wątpliwości odnośnie możliwych zmian z wolnym wychwytem (np. negatywne obrazy statyczne przy podwyższonym poziomie PSA w surowicy), po jednej godzinie można wykonać drugą rejestrację statyczną.
4.3 przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, na którąkolwiek substancję wymieniona w punkcie 6.1. Ciąża.4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Indywidualne uzasadnienie stosunku korzyści do ryzyka
W przypadku każdego pacjenta ekspozycja na promieniowanie musi być uzasadniona prawdopodobnymi korzyściami. Podana dawka aktywności powinna w każdym przypadku być jak najmniejsza, na ile rozsądnie możliwe do uzyskania zamierzonej informacji diagnostycznej.
Zaburzenie czynności nerek i wątroby
Wymagane jest staranne rozważenie wskazań do badania, ze względu na ryzyko zwiększonej ekspozycji na promieniowanie w tej grupie pacjentów. W każdym przypadku stosowana dawka powinna być możliwie najmniejsza.
4.3 przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, na którąkolwiek substancję wymieniona w punkcie 6.1. Ciąża.
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Leczenie antyandrogenowe
U pacjentów otrzymujących leczenie antyandrogenowe, wskazania do badania PET z produktem FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK należy uzasadnić przez udokumentowanie zwiększenia stężenia androgenów PSA w surowicy. W przypadku niedawnej zmiany leczenia wskazania należy rozważyć ponownie, uwzględniając oczekiwany wpływ na dalsze leczenie pacjenta.
Kolchicyna i inne chemoterapeutyki antymitotyczne
Kolchicyna i leki antymitotyczne mogą wpływać na biodystrybucję produktu FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK. Uważa się, że aby uniknąć wyników fałszywie ujemnych, czas pomiędzy ostatnim podaniem kolchicyny a podaniem produktu FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK powinien wynosić 48 godzin. W przypadku chemioterapetyków zaleca się, aby ten okres wynosił od 4 do 6 tygodni. W przypadku zastosowania takiego okresu karencji, należy dokładnie udokumentować kliniczne wskazanie do zastosowania PET z chlorkiem fluorocholiny (18F).
Hematopoetczne czynniki wzrostu kolonii granulocytów
Podawanie hematopoetcznych czynników wzrostu kolonii granulocytów (ang. Colony stimulating factor – CSF) powoduje zwiększony wychwyt chlorku fluorocholiny (18F) w szpiku kostnym i w śledzionie przez kilka dni. Należy uwzględnić podczas interpretacji obrazów PET. Odstęp przynajmniej 5 dni pomiędzy terapią CSF a PET powinien zmniejszyć ten efekt.
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
W przypadku zamiaru podania produktów radiofarmaceutycznych kobiecie w wieku rozrodczym ważne jest ustalenie, czy nie jest ona w ciąży. Każdą kobietę, u której we właściwym czasie nie wystąpiła miesiączka, należy uznawać za ciężarną aż do momentu wykluczenia ciąży. W razie niepewności odnośnie możliwej ciąży (jeśli kobieta nie miała miesiączki, miesiączka jest bardzo nieregularna itp.) należy zaoferować pacjentce zastosowanie alternatywnych metod diagnostycznych, niewykorzystujących promieniowania jonizującego (jeśli takie istnieją).
Ciąża
Stosowanie produktu FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży (patrz punkt 4.3).
Badania radioizotopowe wykonywane u kobiet w ciąży wiążą się z napromienieniem również płodu.
Podczas ciąży powinny być wykonywane tylko bezwzględnie konieczne badania radioizotopowe i tylko wówczas , jeżeli zdaniem lekarza korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla niej samej i dla płodu.
Karmienie piersią
Przed podaniem produktów radiofarmaceutycznych kobiecie karmiącej piersią należy rozważyć, czy podanie radionuklidu może być przełożone do zakończenia przez kobietę karmienia piersią i czy dokonano wyboru najbardziej odpowiedniego produktu radiofarmaceutycznego przy uwzględnieniu wydzielania aktywności do mleka kobiecego. Jeśli zachodzi konieczność podania produktu, należy przerwać karmienie piersią na 12 godzin po wstrzyknięciu i pozbyć się odciągniętego pokarmu.
W okresie 12 godzin po wstrzyknięciu należy ograniczyć wszelki kontakt z niemowlętami.
Płodność
Nie przeprowadzono badań wpływu na płodność.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Wpływ chlorku fluorocholiny (18F) na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn nie został zbadany.
4.8 działania niepożądane
Dotychczas nie obserwowano działań niepożądanych.
Ekspozycja na promieniowanie jonizujące jest powiązana z indukcją nowotworów i możliwością rozwoju wad dziedzicznych. Ponieważ dawka skuteczna wynosi odpowiednio 5,6 mSv, gdy podawana jest maksymalna zalecana dawka aktywności 280 MBq (4 MBq/kg mc. dla pacjenta o masie ciała 70 kg), wystąpienie takich działań niepożądanych jest mało prawdopodobne.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02–222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 przedawkowanie
W przypadku podania za dużej dawki promieniowania chlorku fluorocholiny (18F), dawkę pochłoniętą przez pacjenta należy jak najbardziej obniżyć poprzez eliminację radioizotopu z organizmu, stosując wymuszoną diurezę i częste oddawanie moczu. Pomocne może być oszacowanie zastosowanej dawki skutecznej.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK zostało wydane w ramach ugruntowanego zastosowania medycznego; stosunek korzyści do ryzyka określono na podstawie analizy danych historycznych. Posiadacz pozwolenia nie wykonał żadnych kluczowych badań, co jest dozwolone w przypadku produktów z doświadczeniem użytkownika w UE dłuższym niż 10 lat.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Dystrybucja i biotransformacja
Chlorek fluorocholiny (18F) jest analogiem choliny (prekursora biosyntezy fosfolipidów), w którym atom wodoru jest zastąpiony przez fluor (18F). Po przejściu przez błonę komórkową za pośrednictwem specyficznych nośników, cholina jest fosforylowana przez kinazę cholinową (ang. cholinę kinase – CK). Na następnym etapie fosforylocholina jest przekształcana w cytydynodifosforanocholinę [(CDP)-cholinę] i następnie włączana do fosfatydylocholiny, będącej składnikiem błony komórkowej.
Wychwyt przez narządy
Stwierdzono, że w komórkach nowotworów złośliwych aktywność CK jest zwiekszona. To wyjaśnia akumulację choliny w tych komórkach i tym samym silny sygnał znakowanej choliny po jej podaniu. Wykazano, że metabolizm chlorku fluorocholiny (18F) jest zbliżony do metabolizmu choliny, chociaż w krótkich ramach czasowych badania PET (poniżej 1 godz.), głównym metabolitem znakowanym radioizotopem jest fosforylowany chlorek fluorocholiny (18F).
Stężenie radioaktywności 18F w wątrobie zwiększa się szybko w ciągu pierwszych 10 minut, a następnie rośnie powoli. Stężenie radioaktywności 18F w płucach jest względnie małe przez cały czas. Największy wychwyt zachodzi w nerkach, potem w wątrobie i śledzionie.
Eliminacja
Klirens krwi odpowiada modelowi, który ma 2 szybkie składniki wykładnicze i stałą. Dwie szybkie fazy, które są prawie całkowicie ukończone 3 minuty po podaniu, obejmują ponad 93% maksymalnego stężenia radioaktywności. Tym samym radiofarmaceutyk ulega rozległemu klirensowi w ciągu pierwszych 5 minut po podaniu.
Udowodniono, że mniej niż 9% wstrzykniętej aktywności jest wydalane z moczem podczas pierwszych 3,5 godziny po iniekcji.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Jednorazowe podanie dożylne nierozcieńczonego chlorku fluorocholiny (18F), przy wielkości dawki 5 mL/kg, nie wywołuje żadnych objawów toksyczności u szczurów.
Wyniki badań nad mutagennością chlorku fluorocholiny (18F) nie są dostępne.
Nie przeprowadzono badań wpływu na rozrodczość u zwierząt.
Nie przeprowadzono badań nad mutagennością ani długoterminowych badań dotyczących
właściwości rakotwórczych.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Woda do wstrzykiwań
Sodu chlorek
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, oprócz wymienionych w punkcie 12.
6.3 Okres ważności
14 godzin od chwili kalibracji (15 minut po czasie wytworzenia). Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
Produkt należy wykorzystać w ciągu 8 godzin od pierwszego użycia, nie przekraczając terminu ważności. Po pierwszym użyciu przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
Data przydatności do użycia jest podana na oryginalnym opakowaniu i na każdej fiolce.
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
Po pierwszym użyciu przechowywać w temperaturze poniżej 25°C Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
Informacje dotyczące daty ważności są podane w punkcie 6.3.
Produkty radiofarmaceutyczne należy przechowywać zgodnie z krajowymi przepisami dotyczącymi materiałów radioaktywnych.
6.5 rodzaj i zawartość opakowania
Fiolka szklana z bezbarwnego szkła (typu I) o pojemności 15 lub 25 mL, zamknięta korkiem z gumy bromobutylowej i aluminiowym wieczkiem, umieszczona w ołowianym pojemniku znajdującym się w aluminiowym pojemniku. Wskutek procesu produkcyjnego produkt FLUOROCHOLINE (18F) SYNEKTIK może być dostarczony z nakłutym zamknięciem gumowym.
Jedna fiolka zawiera 0,5 do 15,0 mL roztworu, co odpowiada 500 do 15 000 MBq w czasie kalibracji.
Fiolka jest wielodawkowa.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Ostrzeżenia ogólne
Produkty radiofarmaceutyczne mogą być pobierane, stosowane i podawane wyłącznie w specjalnych warunkach klinicznych przez upoważnione osoby. Pobieranie, przechowywanie, stosowanie, przekazywanie i usuwanie radiofarmaceutyków regulują odnośne przepisy i (lub) zezwolenia wydawane przez stosowne władze lokalne.
Produkty radiofarmaceutyczne należy przygotowywać w sposób zgodny z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa radiologicznego i jakości farmaceutycznej. Stosować aseptyczną technikę pracy.
Instrukcje dotyczące rozcieńczania produktu leczniczego przed podaniem, patrz punkt 12.
Nie stosować produktu, jeśli podczas przygotowywania do stosowania doszło do naruszenia opakowania.
Produkt należy przygotować do podania w sposób zmniejszający do minimum ryzyko skażenia oraz napromieniowania personelu medycznego. Obowiązkowo stosować osłony radiologiczne.
Podawanie produktów radiofarmaceutycznych stwarza zagrożenie związane z promieniowaniem zewnętrznym lub skażeniem pochodzącym z rozprysków moczu, wymiocin itp. Dlatego należy stosować zasady ochrony radiologicznej zgodnie z przepisami krajowymi.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu
SYNEKTIK S.A.
ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 3
00–728 Warszawa
Polska
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 24472
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu/data przedłużenia pozwolenia
22.12.2017
Więcej informacji o leku Fluorocholine (18F) Synektik 1 GBq/mL
Sposób podawania Fluorocholine (18F) Synektik 1 GBq/mL
: roztwór do wstrzykiwań
Opakowanie: 1 fiol. 25 ml\n1 fiol. 15 ml
Numer
GTIN: 05909991358396\n05909991358389
Numer
pozwolenia: 24472
Data ważności pozwolenia: 2022-12-22
Wytwórca:
Synektik S.A.