Ulotka dla pacjenta - Etopozyd Accord 20 mg/ml
1. co to jest lek etopozyd accord i w jakim celu się go stosuje
Ten lek zawiera substancję czynną etopozyd. Ten lek należy do grupy leków zwanych cytostatykami, które stosowane są w leczeniu raka.
Etopozyd Accord stosowany jest w leczeniu pewnych rodzajów raka u osób dorosłych, w tym:
- raka jądra;
- drobnokomórkowego raka płuc;
- raka krwi (ostra białaczka szpikowa);
- guza w układzie limfatycznym (chłoniak Hodgkina, chłoniak nieziarniczy);
- raka układu rozrodczego (ciążowa choroba trofoblastyczna i raka jajnika).
Etopozyd Accord stosowany jest w leczeniu pewnych rodzajów raka u dzieci:
- raka krwi (ostra białaczka szpikowa);
- guza w układzie limfatycznym (chłoniak Hodgkina, chłoniak nieziarniczy).
Dokładny powód, dla którego zalecono przyjmowanie leku Etopozyd Accord, najlepiej jest przedyskutować z lekarzem.
2. informacje ważne przed zastosowaniem leku etopozyd accord
Kiedy nie przyjmować leku Etopozyd Accord
-
– jeśli pacjent ma uczulenie na etopozyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
-
– jeśli pacjent w ostatnim czasie był szczepiony, w tym szczepionką przeciwko żółtej febrze;
-
– jeśli pacjentka karmi lub planuje karmić piersią.
Jeżeli którykolwiek z powyższych punktów dotyczy pacjenta lub pacjent ma co do tego wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Etopozyd Accord należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Należy zachować ostrożność:
- Jeśli u pacjenta występuje niski poziom białek zwanych albuminami we krwi;
- Jeśli pacjent był poddany w ostatnim czasie radioterapii lub chemoterapii;
- Jeśli pacjent ma zakażenie, powinno one zostać wyleczone przed podaniem leku Etopozyd Accord;
- Jeśli pacjent ma chorobę nerek lub wątroby.
Skuteczne leczenie przeciwrakowe może szybko zniszczyć dużą ilość komórek rakowych. W bardzo rzadkich przypadkach może to spowodować uwolnienie do krwi szkodliwych ilości substancji z komórek rakowych. W następstwie tego mogą wystąpić zaburzenia czynności wątroby, nerek, serca lub krwi, które mogą doprowadzić do zgonu, jeżeli nie będą leczone.
Aby temu zapobiec, lekarz będzie musiał przeprowadzać regularne badania krwi w celu monitorowania stężenia tych substancji w trakcie leczenia tym lekiem.
Ten lek może powodować zmniejszenie liczby pewnych komórek krwi, co z kolei może być przyczyną występowania infekcji lub sprawić, że w razie skaleczenia krew nie będzie krzepnąć tak dobrze jak powinna. Aby upewnić się, że tak się nie dzieje, na początku leczenia i przed przyjęciem każdej dawki leku przeprowadzane będą badania krwi.
Jeżeli czynność wątroby lub nerek będzie zaburzona, lekarz może również zlecić regularne badania krwi w celu ich monitorowania.
Lek Etopozyd Accord a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Jest to szczególnie istotne w następujących przypadkach:
- Jednoczesne stosowanie innych leków o podobnym mechanizmie działania co Etopozyd Accord;
- Niedawne zaszczepienie żywą szczepionką;
- Jednoczesne stosowanie fenylbutazonu, salicylanu sodu lub kwasu acetylosalicylowego (aspiryny);
- Jednoczesne stosowanie warfaryny (leku zapobiegającego tworzeniu się zakrzepów krwi);
- Jednoczesne stosowanie fenytoiny lub jakiegokolwiek innego leku na padaczkę;
- Jednoczesne stoswanie antracyklin (grupy leków stosowanej w leczeniu raka);
- Leczenie cisplatyną (lekiem stosowanym w leczeniu raka);
- Jednoczesne stosowanie leku zwanego cyklosporyną (leku stosowanego w celu osłabienia aktywności układu odpornościowego).
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciążylub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Etopozyd Accord nie wolno przyjmować podczas ciąży, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.
W okresie przyjmowania leku Etopozyd Accord nie wolno karmić piersią.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zdolni do posiadania potomstwa powinni stosować skuteczne środki antykoncepcyjne (np. metodę bariery mechanicznej lub prezerwatywy) w trakcie i przez przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia lekiem Etopozyd Accord. Mężczyźni leczeni za pomocą leku Etopozyd Accord nie powinni płodzić dzieci w trakcie leczenia i przez okres do 6 miesięcy po jego zakończeniu. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia mężczyźni powinni się skonsultować w kwestii przechowania nasienia.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni rozważający ewentualność posiadania potomstwa po zakończeniu leczenia lekiem Etopozyd Accord powinni przedyskutować tę kwestię z lekarzem lub pielęgniarką.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie prowadzono badań nad wpływem leku na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku odczuwania zmęczenia, mdłości, zawrotów głowy, nie należy tego robić do czasu przedyskutowania tej kwestii z lekarzem.
Etopozyd Accord zawiera alkohol
Ten lek zawiera 30,5% alkoholu (etanolu), co odpowiada 240,64 mg etanolu w przeliczeniu na ml koncentratu tj. do 1,2 mg etanolu we fiolce o objętości 5ml, ekwiwalent 30 ml piwa lub 12,55 ml wina i do 3 mg etanolu we fiolce o objętości 12,5 ml, ekwiwalent 75 ml piwa lub 31,4 ml wina. Jest to szkodliwe dla pacjentów z chorobą alkoholową, uszkodzeniem mózgu, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dzieci oraz pacjentów z grup ryzyka, takich jak pacjenci z chorobami wątroby lub padaczką. Ponadto działanie innych leków może być wzmocnione lub osłabione.
Etopozyd Accord zawiera alkohol benzylowy
Ten lek zawiera alkohol benzylowy w ilości 30 mg/ml. Podawanie alkoholu benzylowego małym dzieciom wiąże się z ryzykiem ciężkich działań niepożądanych w tym zaburzeń oddychania (tzw. ”gasping syndrome”). Nie należy podawać leku noworodkom (do 4 tygodnia życia) oraz nie stosować leku dłużej niż tydzień u małych dzieci (w wieku poniżej 3 lat) bez zalecenia lekarza.
W przypadku ciąży, karmienia piersią, chorób wątroby lub nerek należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku, ponieważ duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną").
Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne.
Etopozyd Accord zawiera polisorbat 80
Ten lek zawiera polisobat 80 w ilości 80 mg/ml.
U wcześniaków, którym podano zastrzyk witaminy E zawierający polisorbat 80 odnotowano, zagrażający życiu, zespół z niewydolnością wątroby i nerek, zmniejszeniem czynności oddechowej, zmniejszeniem liczby płytek krwi i nabrzmiałym brzuchem.
-
3. Jak przyjmować lek Etopozyd Accord
Lek Etopozyd Accord powinien być podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny. Lek jest podawany drogą powolnej infuzji do żyły. Może to zająć od 30 do 60 minut.
Dawka zostanie obliczona przez lekarza dla każdego indywidualnego przypadku. Typowa dawka, wyrażona w ilości etopozydu, to 50 do 100 mg/m2powierzchni ciała, codziennie przez 5 kolejnych dni, lub 100 do 120 mg/m2 powierzchni ciała w dniach 1., 3. i 5. Ten cykl leczenia może zostać powtórzony w zależności od wyników badań krwi, ale nie wcześniej niż po upływie 21 dni od zakończenia pierwszego cyklu.
W przypadku dzieci leczonych na raka krwi lub układu limfatycznego stosowana dawka to 75 do 150 mg/m2powierzchni ciała, codziennie przez 2 do 5 dni.
Czasami lekarz może przepisać inną dawkę, szczególnie w przypadku otrzymywania aktualnie lub wcześniej innego rodzaju leczenia raka lub w przypadku problemów z nerkami.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Etopozyd Accord
Ponieważ lek jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny, przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Jeżeli jednak tak się zdarzy, lekarz będzie leczył wszelkie objawy będące tego następstwem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki
4. możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów: obrzęk języka lub gardła, trudności z oddychaniem, szybkie bicie serca, wypieki na skórze lub wysypka. Mogą to być objawy silnej reakcji alergicznej.
Poważne uszkodzenie wątroby, nerek lub serca w wyniku powikłania zwanego zespołem rozpadu guza, wywołanego uwolnieniem do krwiobiegu szkodliwych ilości substancji z komórek rakowych obserwowano czasami, gdy lek Etopozyd Accord przyjmowany był wraz z innymi lekami na raka.
Do innych działań niepożądanych występujących w trakcie przyjmowania leku Etopozyd Accord należą: Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- Choroby krwi (z tego też powodu między cyklami leczenia wykonywane będą badania krwi);
- Nudności i wymioty;
- Utrata apetytu;
- Ból brzucha;
- Zaparcia;
- Tymczasowa utrata włosów;
- Uszkodzenie wątroby (hepatotoksyczność);
- Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;
- Zmiany w kolorze skóry (przebarwienia);
- Żółtaczka (podwyższony poziom bilirubiny);
- Osłabienie (astenia);
- Ogólne złe samopoczucie.
Często (mogą dotyczyć do 1 pacjenta na 10):
- Ostra białaczka (ciężki nowotwór krwi);
- Arytmia (nieregularne bicie serca) i zawał serca;
- Zawroty głowy;
- Wysokie ciśnienie krwi;
- Niskie ciśnienie krwi;
- Opryszczka wargowa, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie gardła;
- Zaczerwienienie skóry;
- Infekcja;
- Biegunka;
- Podrażnienie skóry, takie jak swędzenie lub wysypka;
- Zapalenie żył;
- Ciężkie reakcje alergiczne;
- Reakcje w miejscu podania.
Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 pacjenta na 100):
- Neuropatie obwodowe (drętwienie lub osłabienie rąk i nóg);
- Krwawienie.
Rzadko (mogą dotyczyć do 1 pacjenta na 1000):
- Drgawki (napady padaczkowe);
- Uczucie zmęczenia, senność;
- Zaburzenia smaku;
- Trudności w połykaniu;
- Poważne reakcje skóry i (lub) błon śluzowych, w tym z bolesnymi pęcherzami i gorączką, jak również odrywaniem się rozległych płatów naskórka (Zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna martwica naskórka);
- Wysypka podobna do oparzenia słonecznego, niekiedy ciężka, która może wystąpić na skórze poddanej wcześniej na działanie radioterapii (popromienne zapalenie skóry);
- Gorączka;
- Przemijająca ślepota;
- Problemy z oddychaniem;
- Refluks żołądkowy;
- Uderzenia gorąca.
Częstość nieznana (nie może zostać określona na podstawie dostępnych danych):
- Zespół rozpadu guza (powikłanie w wyniku uwolnienia do krwi substancji z leczonych komórek raka);
- Obrzęk twarzy i języka;
- Bezpłodność;
- Trudności z oddychaniem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02–222 Warszawa
Tel: + 48 22 49 21 301
Fax: + 48 22 49 21 309
Działania niepożądane można zgłaszać również do podmiotu odpowiedzialnego.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. jak przechowywać lek etopozyd accord
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i fiolce po EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać fiolki w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Nie przechowywać w lodówce. Nie zamrażać.
Wykazano fizyko-chemiczną stabilność roztworów rozcieńczonych do stężeń 0,2 mg/ml oraz 0,4 mg/ml w roztworze chlorku sodu do wstrzykiwań (0,9% w/v) oraz roztworze glukozy do wstrzykiwań (5% w/v) przez okres odpowiednio 96 oraz 48 godzin w temperaturze 20–25°C.
Z mikrobiologicznego punktu widzenia lek należy zużyć natychmiast. Jeśli lek nie zostanie wykorzystany niezwłocznie, za czas i warunki przechowywania po przygotowaniu odpowiedzialny jest użytkownik.
Nie przechowywać rozcieńczonego roztworu w lodówce (2–8°C) ze względu na ryzyko wytrącenia osadu.
Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się, że w roztworze wytrącił się osad lub jeśli zawiera widoczne cząstki.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Etopozyd Accord
Substancją czynną leku jest etopozyd.
-
1 ml roztworu zawiera 20 mg etopozydu.
Więcej informacji o leku Etopozyd Accord 20 mg/ml
Sposób podawania Etopozyd Accord 20 mg/ml
: koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Opakowanie: 1 fiol. 25 ml\n1 fiol. 20 ml\n1 fiol. 10 ml\n1 fiol. 12,5 ml\n1 fiol. 5 ml\n1 fiol. 50 ml
Numer
GTIN: 05909991233310\n05909991233303\n05909991233297\n05909991198138\n05909991198121\n05909991233327
Numer
pozwolenia: 22168
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.