Charakterystyka produktu leczniczego - Calcium Borogluconatum 25% 210,5 mg/ml
1. nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego
Calcium Borogluconatum 25%, 210,5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań dla koni, bydła, owiec, świń i psów
2. skład jakościowy i ilościowy
Substancja czynna:
Wapnia glukonian 210,5 mg/ml (zawierający 20 mg wapnia/ml)
Substancje pomocnicze:
Kwas borowy 18,5 mg/ml
Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) 1,0 mg/ml
Wykaz wszystkich substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań.
Klarowny, bezbarwny roztwór, o dopuszczalnym jasnożółtym zabarwieniu.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1. docelowe gatunki zwierząt
Koń, bydło, owca, świnia, pies.
4.2. Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Stany ostrej hipokalcemii w tym:
– zaleganie i porażenie okołoporodowe u krów,
– okołoporodowe niedobory wapnia u koni, owiec, świń i psów (tężyczka hipokalcemiczna i rzucawka laktacyjna u suk, hipokalcemia u loch).
Stany zapalne o różnym pochodzeniu (stosowanie jako leku wspomagającego).
Schorzenia krwi – skaza krwotoczna (stosowanie jako leku wspomagającego).
Stany alergiczne w tym pokrzywka (stosowanie jako leku wspomagającego).
4.3. przeciwwskazania
Nie stosować produktu w ostrej niewydolności nerek i wątroby.
Nie podawać łącznie z glikozydami naparstnicy i dużymi dawkami witaminy D3.
Nie podawać w przypadku rzadko występującej u zwierząt nadczynności przytarczyc i hiperkalcemii.
4.4. Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Brak.
4.5. Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt
Brak.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom Brak.
4.6. działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
Przy zbyt szybkich wlewach dożylnych może wystąpić efekt kardiotoksyczny. Objawem niepożądanym jest bradykardia przechodząca w tachykardię ze skurczami dodatkowymi. Dalsze objawy pojawiają się po około 30 minutach i są to: drżenia i osłabienie mięśni, poty, spadek ciśnienia tętniczego krwi i depresja ośrodkowego układu nerwowego. Przy podaniu domięśniowym i podskórnym mogą niekiedy pojawić się miejscowe odczyny w postaci przemijających obrzęków. W celu ich eliminacji należy podawać w jedno miejsce nie więcej niż 30–50 ml u dużych zwierząt i 2–5 ml u małych lub rozcieńczyć produkt płynem fizjologicznym albo 5% glukozą.
4.7. Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
Ciąża :
Może być stosowany w okresie ciąży w sytuacjach hipokalcemii.
Laktacja:
Nie stwierdzono przeciwwskazań.
4.8. interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Glikozydy nasercowe nasilają kardiostatyczne działanie jonów wapniowych. Jednocześnie beta – adrenomimetyki i kofeina nasilają oddziaływanie jonów wapniowych na serce.
4.9. Dawkowanie i droga(-i) podawania
Produkt podaje się dożylnie, domięśniowo i podskórnie podgrzany do temperatury ciała zwierzęcia.
Ostra hipokalcemia, podawać dożylnie:
Dawka wyjściowa – podawać 0,8–1 ml produktu/kg m.c., tj. 16–20 mg wapnia/kg m.c., a następnie 0,6–0,8 ml produktu/kg m.c., tj. 12–16 mg wapnia/kg m.c. przez 1–3 dni.
Ostre stany alergiczne, aseptyczne stany zapalne: podawać 0,4–0,5 ml produktu/kg m.c., tj. 8–10 mg wapnia/kg m.c. przez 1–3 dni, 1 x dziennie, wówczas dawkę podzielić na 2 części i podawać co 8–12 godzin lub co drugi dzień. Można część dawki podawać dożylnie, a część domięśniowo lub podskórnie.
Stany zapalne, skaza krwotoczna: podawać 0,2–0,3 ml produktu/ kg m.c., tj. 4–6 mg/wapnia/kg m.c., wówczas dawkę podzielić na 2 części i podawać co 8–12 godzin lub co drugi dzień. Można część dawki podawać dożylnie, a część domięśniowo lub podskórnie.
W celu eliminacji działań niepożądanych przy podaniu domięśniowym i podskórnym nie podawać więcej niż 30–50 ml w jedno miejsce u dużych zwierząt oraz 2–5 ml w jedno miejsce u małych zwierząt lub podawać po rozcieńczeniu płynem fizjologicznym lub 5% glukozą.
4.10. przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki), jeśli konieczne
Brak danych.
4.11. Okres (-y) karencji
Zero dni.
5. właściwości farmakologiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Dodatki mineralne.
Kod ATCvet: QA12AA.
5.1. właściwości farmakodynamiczne
Produkt zaliczany jest do grupy produktów wapniowych podawanych w przypadkach niedoboru wapnia i zaburzeń przemiany materii prowadzących do hipokalcemii, a także we wszystkich stanach chorobowych przebiegających ze zmniejszoną kurczliwością mięśni i krzepliwością krwi a także w chorobach, w których dochodzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń i błon komórkowych. Wapń stanowi główny składnik kości, w których występuje w postaci tzw. hydroksyapatytów, ale pełni też funkcję pierwotnego i wtórnego przekaźnika dla większości czynności fizjologicznych organizmu na poziomie komórkowym. Wtórnym przekaźnikiem sygnałów wewnątrzkomórkowych tzw. aktywną biologicznie postacią wapnia w osoczu jest wapń wolny czyli zjonizowany. Efekt działania jonów wapnia zależy od wiązania ze specyficznymi białkami, z których najważniejsze to parwoalbumina, troponina C, kalmodulina oraz lekkie łańcuchy miozyny.
Kompleks kalmodulina – wapń reguluje kinazy i fosfatazy białkowe, enzymy [aktywność i lokalizację] (np. enzymy przemian węglowodanów, białka wchodzące w skład cytoszkieletu oraz uwalnianie neuroprzekaźników w tym m.in. acetylocholiny. Wapń ma dwa podstawowe-częściowo przeciwstawne- mechanizmy działania na układ nerwowy. Jony wapnia blokują kanały sodowe w błonach komórkowych neuronów, doprowadzając do osłabienia ich pobudliwości. Ponadto jony wapnia pełnią kluczową rolę w produkcji i sekrecji większości neurotransmiterów, w tym m.in. acetylocholiny. W przebiegu hipokalcemii obserwuje się wzrost pobudliwości neuronów przy jednoczesnym spadku sekrecji neuroprzekaźników. Wapń odgrywa kluczową rolę w molekularnym mechanizmie skurczu mięśni gładkich i szkieletowych (umożliwia łączenie się włókien aktyny i miozyny).
Jony wapnia odgrywają kluczową rolę w wewnątrzpochodnym i zewnątrzpochodnym mechanizmie krzepnięcia krwi (w obecności jonów wapnia aktywowane są czynniki krzepnięcia krwi (II, VII, IX i X).
Uczestniczą w regulacji aktywności ATP-azy, w regulacji przepuszczalności błon komórkowych, powstawaniu potencjałów czynnościowych oraz w przewodzeniu bodźców nerwowych.
Odpowiedni poziom wapnia warunkuje prawidłową czynność (pobudliwość) m.in. komórek układu nerwowego, komórek mięśniowych, układu krążenia, a jego niedobór powoduje demineralizację kości i zaburzenia w pracy mięśni, układu krążenia i układu nerwowego.
5.2. właściwości farmakokinetyczne
Substancja czynna produktu leczniczego po podaniu dożylnym dysocjuje do wapnia, glukonianu i boranu. Po podaniu domięśniowym i podskórnym jony wapnia bardzo szybko i w zasadzie całkowicie wchłaniają się do krwi. Jony wapnia ulegają dystrybucji w całym organizmie, znajduje się je we wszystkich tkankach i komórkach, przy czym 99% wapnia znajduje się w kościach, 1% w płynie zewnątrzkomórkowym, 0,1% w płynie wewnątrzkomórkowym, gdzie kumuluje się w retikulum endoplazmatycznym (stąd jest uwalniany po zadziałaniu bodźca, by pełnić swą rolę w organizmie). Wapń wydalany jest głównie przez nerki z moczem, jednak ponad 90% wapnia ulega reabsorpcji.
6. dane farmaceutyczne
6.1. wykaz substancji pomocniczych
Kwas borowy
Boraks
Metylu parahydroksybenzoesan (E 218)
Sodu wodorotlenek
Woda do wstrzykiwań
6.2. niezgodności farmaceutyczne
Nieznane.
6.3. okres ważności
2 lata dla produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży.
Po pierwszym otwarciu opakowania produkt należy zużyć w ciągu 28 dni.
6.4. specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
6.5. Rodzaj i skład opakowania bezpośredniego
Butelka ze szkła (szkło typ II), zawierająca 250 ml produktu, zamykana korkiem z gumy bromobutylowej i aluminiowym uszczelnieniem.
6.6. specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów
Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
7. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Biowet Drwalew sp. z o.o.
ul. Grójecka 6, 05–651 Drwalew
tel./fax.: 48 664 98 00, 48 664 99 32
e-mail:
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
727/99
Więcej informacji o leku Calcium Borogluconatum 25% 210,5 mg/ml
Sposób podawania Calcium Borogluconatum 25% 210,5 mg/ml
: roztwór do wstrzykiwań
Opakowanie: 1 butelka 250 ml
Numer
GTIN: 5909997016436
Numer
pozwolenia: 0727
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Biowet Drwalew Sp. z o.o.