Charakterystyka produktu leczniczego - Bimatoprost Accord 0,3 mg/ml
1. nazwa produktu leczniczego
Bimatoprost Accord, 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór
2. skład jakościowy i ilościowy
Jeden ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Jeden ml roztworu zawiera 0,05 mg benzalkoniowego chlorku.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Krople do oczu, roztwór.
Klarowny, bezbarwny roztwór, wolny od widocznych cząstek stałych.
pH roztworu wynosi 6,8–7,8, a jego osmolalność wynosi 270–310 mOsmol/kg.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 wskazania do stosowania
Obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w przewlekłej jaskrze otwartego kąta i nadciśnieniu ocznym u osób dorosłych (w monoterapii lub jako leczenie wspomagające podczas stosowania leków beta-adrenolitycznych).
4.2 dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Zalecana dawka to jedna kropla do chorego oka (oczu) raz na dobę, stosowana wieczorem. Nie należy podawać częściej niż raz na dobę, gdyż częstsze podawanie może zmniejszać działanie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Bimatoprost Accord u dzieci i młodzieży w wieku od urodzenia do 18 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Nie badano stosowania bimatoprostu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego i dlatego u tych pacjentów należy stosować go ostrożnie. U pacjentów ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą wątroby o łagodnym nasileniu lub wyjściowo nieprawidłowymi wartościami aminotransferazy alaninowej (AlAT), aminotransferazy asparaginowej (AspAT) i (lub) bilirubiny, w ciągu 24 miesięcy nie stwierdzono niepożądanego wpływu bimatoprostu 0,3 mg/ml krople do oczu, roztwór na czynność wątroby.
Sposób podawania
Jeśli stosuje się więcej niż jeden okulistyczny produkt leczniczy działający miejscowo, każdy z nich należy podawać w odstępie co najmniej 5-minutowym.
4.3 przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1
Bimatoprost Accord jest przeciwwskazany u pacjentów, u których w przeszłości podejrzewano reakcję niepożądaną na benzalkoniowy chlorek, wymagającą przerwania stosowania.
4.4 specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Oczy
Przed rozpoczęciem leczenia, pacjentów należy poinformować o możliwości nadmiernego wzrostu rzęs, ściemnienia skóry powieki i wzmożenia pigmentacji tęczówki, gdyż objawy takie zostały zaobserwowane podczas leczenia bimatoprostem. Niektóre z tych zmian mogą mieć charakter trwały i mogą prowadzić do różnic w wyglądzie oczu w przypadku, gdy leczone jest tylko jedno oko. Możliwe, że wzmożona pigmentacja tęczówki będzie miała charakter trwały. Zmiana pigmentacji wynika ze zwiększenia zawartości melaniny w melanocytach, a nie ze zwiększenia liczby melanocytów. Nieznany jest długookresowy wpływ zwiększenia pigmentacji tęczówki. Zmiana koloru tęczówki obserwowana przy podawaniu bimatoprostu do oka może być niezauważalna przez kilka miesięcy, a nawet lat. Brązowe zabarwienie wokół źrenicy rozprzestrzenia się na ogół koncentrycznie w kierunku obwodu tęczówki, a silniejsza pigmentacja obejmuje całą tęczówkę albo niektóre jej części. Wydaje się, że leczenie nie ma żadnego wpływu na znamiona i piegi tęczówki. Po 12 miesiącach stosowania bimatoprostu 0,3 mg/ml krople do oczu, roztwór częstość występowania zmian pigmentacji tęczówki wynosiła 1,5% (patrz punkt 4.8) i nie uległa zwiększeniu w trakcie 3 lat leczenia. Według doniesień niektóre przypadki hiperpigmentacji tkanek okołooczodołowych mogą być przemijające.
Zgłaszano rzadkie przypadki torbielowatego obrzęku plamki (>1/1000 do <1/100) po leczeniu bimatoprostem 0,3 mg/ml w postaci kropli do oczu, roztwór. Z tego względu u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka obrzęku plamki (np. pacjenci z bezsoczewkowatością, pacjenci z bezsoczewkowatością rzekomą z rozdarciem tylnej części torebki soczewki) produkt leczniczy Bimatoprost Accord należy stosować ostrożnie.
Po zastosowaniu bimatoprostu 0,3 mg/ml w postaci kropli do oczu, roztwór odnotowano rzadkie spontaniczne zgłoszenia nawrotu przebytych zmian naciekowych rogówki lub zakażenia oczu. U pacjentów po przebytych istotnych zakażeniach wirusowych oka (np. opryszczka zwykła), zapaleniu błony naczyniowej lub zapaleniu tęczówki produkt leczniczy Bimatoprost Accord należy stosować ostrożnie.
Nie badano stosowania bimatoprostu u pacjentów ze stanami zapalnymi gałki ocznej, z jaskrą neowaskularną, jaskrą wrodzoną lub jaskrą z zamkniętym lub wąskim kątem przesączania.
Skóra
Istnieje ryzyko wzrostu włosów w miejscach, w których dochodzi do częstego kontaktu roztworu Bimatoprost Accord ze skórą. W związku z tym ważne jest stosowanie roztworu Bimatoprost Accord zgodnie z instrukcją i uważanie, aby nie wydostał się z oka na policzek czy inny obszar skóry.
Układ oddechowy
Nie badano stosowania produktu leczniczego Bimatoprost Accord u pacjentów z upośledzoną czynnością oddechową. Podczas gdy dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono POChP lub astmę, w okresie po wprowadzeniu produktu do obrotu donoszono o zaostrzeniu astmy, duszności, POChP i wystąpieniu astmy. Częstość występowania tych objawów jest nieznana. Pacjentów z POChP, astmą lub upośledzeniem czynności układu oddechowego z powodu innych stanów należy leczyć z ostrożnością.
Układ krążenia
Nie badano stosowania bimatoprostu u pacjentów z blokiem serca cięższym niż pierwszego stopnia lub niewyrównaną zastoinową niewydolnością serca. Istnieje ograniczona liczba spontanicznych zgłoszeń bradykardii lub niedociśnienia tętniczego po podaniu bimatoprostu w postaci kropli do oczu 0,3 mg/ml, roztwór. Bimatoprost Accord należy stosować ostrożnie u pacjentów z tendencją do wolnej częstości akcji serca lub niskiego ciśnienia tętniczego.
Inne informacje
W badaniach, w których bimatoprost o stężeniu 0,3 mg/ml podawano pacjentom z jaskrą lub nadciśnieniem ocznym, wykazano, że częstsza ekspozycja oka na więcej niż jedną dawkę bimatoprostu na dobę może osłabić działanie zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe (patrz punkt 4.5). Pacjenci stosujący bimatoprost razem z innymi analogami prostaglandyn powinni być obserwowani pod kątem zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Bimatoprost Accord, 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór zawiera substancję konserwującą -benzalkoniowy chlorek, który może być wchłaniany przez miękkie soczewki kontaktowe. Może także wystąpić podrażnienie oka i zmiana barwy miękkich soczewek kontaktowych z powodu obecności benzalkoniowego chlorku. Soczewki należy wyjąć przed zakropleniem i założyć po 15 minutach od zakroplenia.
Zgłaszano, że benzalkoniowy chlorek, środek konserwujący często stosowany w produktach okulistycznych, może wywoływać keratopatię punktowatą i/lub toksyczną keratopatię wrzodziejącą. Ponieważ Bimatoprost Accord zawiera benzalkoniowy chlorek, przy jego częstym lub przedłużonym stosowaniu konieczne jest monitorowanie pacjentów z zespołem suchego oka lub uszkodzeniem rogówki.
Istnieją doniesienia o przypadkach bakteryjnego zapalenia rogówki związanych ze stosowaniem okulistycznych produktów leczniczych działających miejscowo w pojemnikach wielodawkowych. Pojemniki te zostały przypadkowo skażone przez pacjentów, którzy w większości przypadków mieli współistniejącą chorobę oczu. Pacjenci z uszkodzeniem powierzchni nabłonka rogówki są w większym stopniu zagrożeni wystąpieniem bakteryjnego zapalenia rogówki.
Należy pouczyć pacjentów, by nie dopuszczali do kontaktu końcówki dozownika z okiem lub sąsiadującymi strukturami w celu uniknięcia urazu oka i skażenia roztworu.
4.5 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Nie przewiduje się interakcji u ludzi, gdyż ogólnoustrojowe stężenia bimatoprostu 0,3 mg/ml w postaci kropli do oczu, roztwór po podaniu do worka spojówkowego są bardzo niskie (poniżej 0,2 ng/ml). Bimatoprost ulega biotransformacji z udziałem wielu enzymów, na drodze wielu przemian metabolicznych, a w badaniach przedklinicznych nie zaobserwowano żadnego wpływu na wątrobowe enzymy metabolizujące leki.
W badaniach klinicznych, bimatoprost 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór był stosowany w skojarzeniu z wieloma różnymi produktami okulistycznymi blokującymi receptory beta-adrenergiczne bez oznak interakcji.
Skojarzone stosowanie produktu leczniczego Bimatoprost Accord i leków przeciwjaskrowych innych niż miejscowe leki beta-adrenolityczne nie było badane w czasie wspomagającej terapii przeciwjaskrowej.
Możliwe jest osłabienie zmniejszającego ciśnienie wewnątrzgałkowe działania analogów prostaglandyn (np. produktu Bimatoprost Accord ) u pacjentów z jaskrą lub nadciśnieniem ocznym w razie stosowania innych analogów prostaglandyn (patrz punkt 4.4).
4.6 wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania bimatoprostu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję przy dużych dawkach toksycznych dla matki (patrz punkt 5.3).
Produktu leczniczego Bimatoprost Accord nie należy stosować w czasie ciąży, jeśli nie jest to zdecydowanie konieczne.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy bimatoprost przenika do mleka karmiących matek. W badaniach na zwierzętach wykazano, że bimatoprost przenika do mleka. Decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu stosowania produktu leczniczego Bimatoprost Accord należy podjąć z uwzględnieniem bilansu korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu bimatoprostu na płodność u człowieka.
4.7 wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Bimatoprost Accord wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podobnie jak w przypadku innych leków okulistycznych, jeśli przy zakraplaniu leku wystąpi przejściowa utrata ostrości widzenia, pacjent powinien poczekać do czasu poprawy widzenia zanim będzie prowadził samochód lub obsługiwał maszyny.
4.8 działania niepożądane
W badaniach klinicznych 1800 pacjentów otrzymywało bimatoprost 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór. Po połączeniu danych z badań III fazy dotyczących stosowania bimatoprostu 0,3 mg/ml krople do oczu, roztwór w monoterapii i leczeniu wspomagającym, najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były: nadmierny wzrost rzęs u nie więcej niż 45% pacjentów w pierwszym roku, z częstością występowania nowych zgłoszeń zmniejszającą się do 7% w 2. roku oraz do 2% w 3. roku, przekrwienie spojówek (najczęściej o nasileniu śladowym do łagodnego, bez oznak charakteru zapalnego) u nie więcej niż 44% pacjentów w pierwszym roku, przy czym częstość stwierdzania nowych przypadków spadała do 13% w 2. roku i do 12% w 3. roku oraz świąd oczu u nie więcej niż 14% pacjentów w pierwszym roku, przy czym częstość stwierdzania nowych przypadków spadała do 3% w 2. roku oraz 0% w 3. roku. Mniej niż 9% pacjentów przerwało leczenie z powodu działania niepożądanego w pierwszym roku oraz 3% w 2. oraz 3. roku leczenia.
W badaniach klinicznych bimatoprostu 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór lub w okresie po wprowadzeniu do obrotu, opisywano niżej wymienione działania niepożądane. W większości były to objawy oczne, o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Nie wystąpiły żadne ciężkie działania niepożądane.
W tabeli 1 przedstawiono działania niepożądane zgodnie z klasyfikacją układów i narządów, według malejącego stopnia ciężkości, zgodnie z następującą klasyfikacją częstości występowania: bardzo często (>1/10), często (>1/100 do <1/10), niezbyt często (>1/1000 do <1/100), rzadko (>1/10 000 do <1/1000), bardzo rzadko (<1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja układów i narządów | Częstość występowania | Działanie niepożądane |
Zaburzenia układu immunologicznego | częstość nieznana | reakcje nadwrażliwości w tym objawy przedmiotowe i podmiotowe alergii ocznej oraz alergicznego zapalenia skóry |
Zaburzenia układu nerwowego | często | ból głowy |
niezbyt często | zawroty głowy | |
Zaburzenia oka | bardzo często | przekrwienie spojówek, świąd oka, nadmierny wzrost rzęs |
często | powierzchowne punktowate zapalenie rogówki, nadżerka rogówki, uczucie pieczenia w oku, podrażnienie oka, alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, pogorszenie ostrości wzroku, astenopia, obrzęk spojówki, uczucie obecności ciała obcego w oku, uczucie suchości oka, ból oka, światłowstręt, łzawienie, wydzielina z oka, zaburzenia wzroku/nieostre widzenie, wzmożona pigmentacja tęczówki, ściemnienie rzęs, zaczerwienie powiek, świąd powiek | |
niezbyt często | krwotok siatkówkowy, zapalenie naczyniówki, torbielowaty obrzęk plamki, zapalenie tęczówki, skurcz powiek, retrakcja powieki, rumień okołooczodołowy, obrzęk powiek | |
częstość nieznana | zmiany w okolicy oczodołów i powiek obejmujące pogłębienie bruzdy powiekowej | |
Zaburzenia naczyniowe | często | nadciśnienie tętnicze |
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia | częstość nieznana | astma, zaostrzenie astmy, zaostrzenie POChP i duszność |
Zaburzenia żołądka i jelit | niezbyt często | nudności |
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej | często | pigmentacja skóry wokół oczu |
niezbyt często | hirsutyzm | |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania | niezbyt często | astenia |
Badania diagnostyczne | często | nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych |
Działania niepożądane zgłaszane w związku ze stosowaniem kropli do oczu zawierających fosforany:
U niektórych pacjentów z poważnym uszkodzeniem rogówki zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu zawierających fosforany.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02–222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, e-mail:.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania i nie jest prawdopodobne, aby wystąpiło ono po podaniu do worka spojówkowego.
W przypadku przedawkowania, leczenie powinno mieć charakter objawowy i podtrzymujący.
W razie przypadkowego połknięcia bimatoprostu, przydatne mogą być następujące informacje: w dwutygodniowych badaniach na szczurach i myszach doustne dawki do 100 mg/kg mc./dobę nie działały toksycznie.
Dawka ta wyrażona jako mg/m2 pc. jest przynajmniej 70-krotnie wyższa niż dawka zawarta w jednej butelce z bimatoprostem 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór przypadkowo przyjęta przez dziecko o masie ciała 10 kg.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki oftalmologiczne, analogi prostaglandyn; kod ATC: S01EE03
Mechanizm działania
Mechanizm działania, poprzez który bimatoprost obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe u ludzi, polega na zwiększaniu odpływu cieczy wodnistej oka poprzez siatkę włókien kolagenowych w kącie przesączania oka i nasilanie odpływu drogą naczyniówkowo-twardówkową. Obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego zaczyna się po upływie około 4 godzin od pierwszego podania leku, a maksymalne działanie osiągane jest w ciągu około 8 do 12 godzin. Działanie utrzymuje się przez przynajmniej 24 godziny.
Bimatoprost jest silnym środkiem obniżającym ciśnienie w gałce ocznej. Jest to syntetyczny prostamid, pod względem budowy zbliżony do prostaglandyny F2a (PGF2a), który nie działa przez żaden ze znanych receptorów prostaglandyn. Bimatoprost wybiórczo naśladuje działanie niedawno odkrytych substancji otrzymywanych na drodze biosyntezy, zwanych prostamidami. Jednak dotychczas nie określono jeszcze struktury receptora dla prostamidów.
Podczas 12 miesięcy monoterapii bimatoprostem 0,3 mg/ml u osób dorosłych, w porównaniu z tymololem, średnia zmiana porannego (08:00) ciśnienia wewnątrzgałkowego względem wartości wyjściowej wynosiła od –7,9 do –8,8 mmHg. Podczas każdej wizyty, średnie dobowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, mierzone w 12-miesięcznym okresie badania, różniły się o nie więcej niż 1,3 mmHg w ciągu dnia i nie były nigdy wyższe niż 18,0 mmHg.
Podczas 6-miesięcznego badania klinicznego z bimatoprostem 0,3 mg/ml, w porównaniu z latanoprostem, na każdej wizycie przez cały okres badania obserwowano statystycznie znamienne zmniejszenie porannego średniego ciśnienia wewnątrzgałkowego (zakres od –7,6 do –8,2 mmHg dla bimatoprostu względem zakresu od –6,0 do –7,2 mmHg dla latanoprostu). Przekrwienie spojówek, nadmierny wzrost rzęs i świąd oka były statystycznie istotnie częstsze podczas stosowania bimatoprostu niż latanoprostu, jednak częstość przerywania leczenia z powodu działań niepożądanych była niska i nie różniła się w stopniu statystycznie znamiennym.
W porównaniu z leczeniem samym lekiem beta-adrenolitycznym, terapia skojarzona lekiem beta-adrenolitycznym i bimatoprostem 0,3 mg/ml spowodowała obniżenie średnich wartości porannego (08:00) ciśnienia wewnątrzgałkowego w zakresie od –6,5 do –8,1 mmHg.
Doświadczenie związane ze stosowaniem bimatoprostu u pacjentów z jaskrą otwartego kąta w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji i jaskrą barwnikową oraz przewlekłą jaskrą zamkniętego kąta po irydotomii jest ograniczone.
W badaniach klinicznych nie zaobserwowano klinicznie istotnego wpływu na częstość akcji serca i ciśnienie krwi.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Bimatoprost Accord u dzieci w wieku od urodzenia do poniżej 18 lat.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Bimatoprost przenika dobrze do rogówki i twardówki oka ludzkiego w warunkach in vitro.
Po podaniu do oka, u dorosłych, ogólnoustrojowa ekspozycja na działanie bimatoprostu jest bardzo niska, bez akumulacji w czasie. Po stosowaniu raz na dobę jednej kropli bimatoprostu 0,3 mg/ml do obu oczu, przez okres dwóch tygodni, stężenia leku we krwi osiągały wartość szczytową w ciągu 10 minut od chwili podania i obniżały się poniżej dolnej granicy wykrywalności (0,025 ng/ml) w ciągu 1,5 godziny od chwili podania. Średnie wartości Cmax i AUC0–24h były podobne w dniu 7. i 14. i wynosiły odpowiednio około 0,08 ng/ml i 0,09 ng-h/ml, co oznacza, że stałą wartość stężenia bimatoprostu osiągano w czasie pierwszego tygodnia podawania do oka.
Dystrybucja
Bimatoprost ulega umiarkowanej dystrybucji do tkanek, a ogólnoustrojowa objętość dystrybucji leku w stanie stacjonarnym u ludzi wynosi 0,67 l/kg. W ludzkiej krwi bimatoprost znajduje się głównie w osoczu. Wiązanie bimatoprostu z białkami osocza wynosi około 88%.
Metabolizm
Po podaniu do oka i przedostaniu się do krążenia bimatoprost jest głównym związkiem krążącym we krwi. Bimatoprost podlega następnie oksydacji, N-deetylacji i związaniu z kwasem glukuronowym, tworząc różnego rodzaju metabolity.
Eliminacja
Bimatoprost jest eliminowany głównie przez nerki. Prawie 67% dożylnej dawki podanej zdrowym, dorosłym ochotnikom było wydalane w moczu, a 25% dawki było wydalane z kałem. Okres półtrwania, określony po podaniu dożylnym, wynosił około 45 minut; całkowity klirens krwi wynosił 1,5 l/h/kg mc.
Charakterystyka u pacjentów w podeszłym wieku
Po podaniu bimatoprostu 0,3 mg/ml, krople do oczu, roztwór dwa razy dziennie, średnia wartość AUC0–24h dla bimatoprostu wynosiła 0,0634 ng-h/ml u osób w podeszłym wieku (pacjenci 65-letni lub starsi) i była znacznie wyższa niż 0,0218 ng-h/ml u zdrowych dorosłych w młodym wieku. Jednak wynik ten nie jest kliniczne istotny, gdyż zarówno u pacjentów w podeszłym wieku, jak i osób młodych, ekspozycja ogólnoustrojowa po podaniu do oka pozostawała bardzo niska. Nie występowała akumulacja bimatoprostu we krwi w czasie, a profil bezpieczeństwa był podobny u pacjentów w podeszłym wieku i u osób młodych.
5.3 przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach nieklinicznych skutki obserwowano jedynie w przypadkach narażenia, które uznano za przekraczające maksymalną ekspozycję u człowieka, co wskazuje na niewielkie znaczenie tych obserwacji w praktyce klinicznej.
Podawanie małpom bimatoprostu w stężeniu >0,3 mg/ml na dobę, do oczu, codziennie przez okres 1 roku, powodowało wzrost pigmentacji tęczówki i, zależne od dawki, odwracalne działanie na tkanki wokół oka charakteryzujące się wyraźną górną i (lub) dolną bruzdą i poszerzeniem szpary powiekowej. Nasilenie pigmentacji tęczówki wydaje się być spowodowane zwiększeniem stymulacji wytwarzania melaniny w melanocytach, a nie wzrostem liczby melanocytów. Nie zaobserwowano czynnościowych lub mikroskopowych zmian mających związek z działaniem na tkanki wokół oka, a mechanizm działania powodujący zmiany w tkankach wokół oka nie jest znany.
W badaniach in vitro i in vivo bimatoprost nie wykazywał działania mutagennego ani rakotwórczego.
Bimatoprost nie upośledza płodności u szczurów w dawkach do 0,6 mg/kg mc./na dobę (co najmniej 103-krotnie wyższych od zalecanej dawki dla ludzi). W badaniach nad rozwojem zarodków lub płodów u myszy i szczurów zaobserwowano przypadki poronień i brak wpływu na rozwój płodów przy dawkach, które były odpowiednio przynajmniej 860-krotnie lub 1700-krotnie wyższe niż dawka u ludzi. Dawki te powodowały ogólnoustrojową ekspozycję odpowiednio przynajmniej 33-krotnie lub 97-krotnie wyższą niż zamierzona ekspozycja u ludzi. W badaniach około- i pourodzeniowych na szczurach, toksyczność u matek powodowała skrócenie czasu ciąży, obumarcie płodu i obniżoną masę ciała potomstwa przy dawce >0,3 mg/kg mc./dobę (dawki co najmniej 41-krotnie wyższe od zalecanych dawek dla ludzi). Nie miało to wpływu na funkcje neurobehawioralne potomstwa.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Benzalkoniowy chlorek
Sodu chlorek
Disodu fosforan siedmiowodny
Kwas cytrynowy jednowodny
Sodu wodorotlenek lub kwas solny stężony (do ustalenia pH)
Woda do wstrzykiwań
6.2 niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 okres ważności
2 lata.
Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: 28 dni.
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 rodzaj i zawartość opakowania
Butelka z LDPE z kroplomierzem z LDPE z zakrętką z HDPE z zabezpieczeniem gwarancyjnym, w tekturowym pudełku. Każda butelka zawiera 3 ml roztworu.
Dostępne są następujące wielkości opakowań: pudełka tekturowe zawierające 1, 3 lub 6 butelek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak specjalnych wymagań dotyczących usuwania.
7. podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.
ul. Taśmowa 7
02–677 Warszawa
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
22975
9. data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i data przedłużenia pozwolenia
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 08.02.2016
Więcej informacji o leku Bimatoprost Accord 0,3 mg/ml
Sposób podawania Bimatoprost Accord 0,3 mg/ml
: krople do oczu, roztwór
Opakowanie: 1 butelka 3 ml
Numer
GTIN: 05909991260590
Numer
pozwolenia: 22975
Wytwórca:
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.