Ulotka dla pacjenta - Bi-Vac 1° Atenuowany wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków, szczep Massachussetts H120, nie mniej niż 10^4 EID50 i nie więcej niż 10^4,5 EID50
ULOTKA INFORMACYJNA
BI-VAC 1° liofilizat do podania w wodzie do picia dia kur
1. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO ORAZ WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNEGO ZA ZWOLNIENIE SERII, JEŚLI JEST INNY
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca odpowiedzialny za zwolnienie serii :
FATRO S.p.A.
Via Emilia 285, 40064 Ozzano Emilia (BO), Włochy
2. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
Bl-YAC 1° liofilizat do podania w wodzie do picia dla kur
3. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ (-CH) I INNYCH SUBSTANCJI
Jedna dawka szczepionki zawiera: .
żywy atenuowany wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków, szczep Massachusetts HI20, nie mniej niż 104 EID50 i nie więcej niż 104'5 EID50
4. WSKAZANIA LECZNICZE
Czynne uodpamianie kurcząt w celu zapobiegania upadkom, występowania objawów klinicznych i zmian patologicznych wywołanych infekcjami wirusem zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków.
Odporność kur zaszczepionych według zalecanego programu pojawia się 15–20 dni po szczepieniu i utrzymuje się co najmniej przez cały okres nieśności.
Szczepionka jest przeznaczona do pierwszego szczepienia kurcząt brojlerów, kurcząt przyszłych niosek stad reprodukcyjnych i towarowych.
5. PRZECIWWSKAZANIA
Brak.
6. DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Nie stwierdzono.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce ( w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony internetowej (Pion Produktów Leczniczych Weterynaryjnych).
7. DOCELOWE GATUNKI ZWIERZĄT
Kura.
8. DAWKOWANIE DLA KAŻDEGO GATUNKU, DROGA (-1) I SPOSÓB PODANIA
Szczepionkę podawać doustnie z wodą do picia.
Szczepionka jest przeznaczona dla ptaków niezależnie od wieku.
Zawartość butelki dokładnie rozpuścić w niewielkiej ilości wody i przenieść do zbiornika z wodą przeznaczoną do pojenia stada. Starannie wymieszać przed podaniem. Ilość wody wymaganej do przygotowana szczepionki musi być dostosowana do wieku ptaków, pory roku i temperatury otoczenia. Rozpuszczoną szczepionkę ptaki powinny wypić jak najszybciej. Aby prawidłowo przygotować roztwór szczepionki należy postępować według poniższego schematu, używając podanych ilości wody do rozpuszczenia liofilizatu:
Wiek kurcząt | Ilość wody do rozpuszczenia 1000 dawek |
0 – 2 tygodni | 7–10 litrów |
3–5 tygodni | 10–20 litrów |
6–12 tygodni | 20 – 60 litrów |
powyżej 12 tygodni | 50 – 80 litrów |
Program szczepienia:
kurcząt brojlerów: między 1–2 tygodniem życia
kurcząt przyszłych niosek stad reprodukcyjnych i towarowych:
-
a. pierwsze szczepienie szczepionką BI-VAC 1° między 2–4 tyg. życia
-
b. drugie szczepienie szczepionką BI-VAC 2° między 8–12 tyg. życia. Drugie szczepienie należy przeprowadzić na kilka tygodni przed rozpoczęciem okresu nieśności.
9. ZALECENIA DLA PRAWIDŁOWEGO PODANIA
Aby uzyskać najlepszą skuteczność szczepienia należy przestrzegać następujących zaleceń:
-
– upewnić się, że w systemie poideł i w wodzie nie są obecne środki o działaniu dezynfekcyjnym, gdyż nawet w śladowych ilościach mogą inaktywować wirusa zawartego w szczepionce;
-
– o ile to możliwe stosować poidła emaliowane, wykonane z tworzyw sztucznych lub szkła;
-
— wstrzymać pojenie na 2 godziny przed podaniem szczepionki;
-
— wprowadzić do poideł lub systemów pojenia tylko taką ilość wody, która zostanie wypita przez ptaki w ciągu 2–3 godzin;
-
– rozpuszczoną szczepionkę chronić przed wysoką temperaturą.
10. OKRES KARENCJI
Zero dni.
11. SZCZEGÓLNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w lodówce (2°C – 8°C). Chronić przed światłem. Nie zamrażać.
Roztwór szczepionki przygotowany zgodnie z instrukcją należy natychmiast podać ptakom, aby został wypity w ciągu 1 –2 godzin.
Nie używać tego produktu leczniczego weterynaryjnego po upływie terminu ważności podanego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
12. SPECJALNE OSTRZEŻENIA
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt:
Szczepić wyłącznie zdrowe ptaki.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt:
Należy przeprowadzić odpowiednie działania weterynaryjne oraz hodowlane w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się szczepu na podatne gatunki.
Nie szczepić ptaków wykazujących kliniczne objawy choroby, lub bezpośrednio po transporcie.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom: Chronić oczy – żywa szczepionka. Dokładnie umyć i dezynfekować ręce po przygotowaniu szczepionki. Osoby o znanej nadwrażliwości na wirusa zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym.
Po przypadkowym podaniu należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.
Nieśność:
Nie stosować u ptaków w okresie nieśności i na 4 tygodnie przed rozpoczęciem okresu nieśności.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji:
Brak informacji dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki stosowanej jednocześnie z innym produktem leczniczym weterynaryjnym. Dlatego decyzja o zastosowaniu tej szczepionki przed lub po podaniu innego produktu leczniczego weterynaryjnego powinna być podejmowana indywidualnie.
Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki): Dziesięciokrotne przekroczenie zalecanej dawki nie prowadziło do wystąpienia objawów klinicznych jak i zaburzeń podstawowych czynności organizmu, w porównaniu do grupy kontrolnej.
Niezgodności farmaceutyczne:
Obecność środków dezynfekcyjnych w wodzie do picia może neutralizować wirusy szczepionkowe. Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.
13. specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów, jeśli ma to zastosowanie
Leków nie należy usuwać do kanalizacji ani wyrzucać do śmieci.
O sposoby usunięcia bezużytecznych leków zapytaj lekarza weterynarii. Pozwolą one na lepszą ochronę środowiska.
14. DATA ZATWIERDZENIA LUB OSTATNIEJ ZMIANY TEKSTU ULOTKI
15. INNE INFORMACJE
W celu uzyskania informacji na temat niniejszego produktu leczniczego weterynaryjnego, należy kontaktować się z lokalnymi przedstawicielami podmiotu odpowiedzialnego.
FATRO POLSKA Sp. z o.o.
ul. Bolońska 1, 55–040 Kobierzyce
telefon: 0713111111,
telefaks: 0713111182
e-mail:
Dostępne opakowania
Butelki ze szkła (szkło typ 1) o pojemności 4 ml zamknięte korkiem z elastomeru i kołnierzem aluminiowym o średnicy 20 mm, zawierające 1000 dawek.
Butelki pakowane są po 10 sztuk w pudełka polistyrenowe.
Butelki ze szkła (szkło typ I) o pojemności 7,6 ml zamknięte korkiem z elastomeru i kołnierzem aluminiowym o średnicy 20 mm, zawierające 5000 dawek.
Butelki pakowane są po 10 sztuk w pudełka tekturowe.
10
Więcej informacji o leku Bi-Vac 1° Atenuowany wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków, szczep Massachussetts H120, nie mniej niż 10^4 EID50 i nie więcej niż 10^4,5 EID50
Sposób podawania Bi-Vac 1° Atenuowany wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli ptaków, szczep Massachussetts H120, nie mniej niż 10^4 EID50 i nie więcej niż 10^4,5 EID50
: liofilizat do podania w wodzie do picia
Opakowanie: 10 butelka 1000 dawek\n10 butelka 5000 dawek
Numer
GTIN: 5909997007274\n5909991141233
Numer
pozwolenia: 1095
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Fatro S.p.A.