Charakterystyka produktu leczniczego - Amoxy Active 697 mg/g
1. nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego
Amoxy Active 697 mg/g proszek doustny dla świń i kur
Amoxy Active, 697 mg/g, oral powder for pigs and chickens (AT, BE, BG, DE, EL, HU, IE, IT, NL, RO, UK)
Amdocyl, 697 mg/g, oral powder for pigs and chickens (DK, EE, FR, LT, LV)
2. skład jakościowy i ilościowy
Amoksycylina 697 mg
jako amoksycylina trójwodna 800 mg
Substancje pomocnicze:
Wykaz wszystkich substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. postać farmaceutyczna
Proszek doustny
Proszek barwy białej lub prawie białej.
4. szczegółowe dane kliniczne
4.1 docelowe gatunki zwierząt
4.1 docelowe gatunki zwierzątŚwinie i kury (brojlery, młode kury rzeźne, ptaki stad zarodowych)
4.2 Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
4.2 Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierzątŚwinie: Leczenie infekcji układu oddechowego, pokarmowego i moczowo-płciowego, a także
martwicy uszu, zakażeń wtórnych do infekcji wirusowych oraz posocznicy wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na amoksycylinę.
Kury: Leczenie infekcji układu oddechowego i pokarmowego wywołanych przez
drobnoustroje wrażliwe na amoksycylinę.
4.3 przeciwwskazania
4.3 przeciwwskazaniaNie stosować w przypadkach nadwrażliwości na penicyliny, inne substancje z grupy beta-laktamów lub na dowolną substancję pomocniczą.
Nie stosować w przypadku obecności bakterii wytwarzających B-laktamazę.
Nie stosować u zajęczaków i gryzoni, takich jak kawie domowe (świnki morskie), chomiki i myszoskoczki.
Nie stosować u zwierząt z ciężką niewydolnością nerek, w tym anurią i oligurią.
Nie stosować u przeżuwaczy i koni.
4.4 Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
W związku z chorobą ilość wody wypijanej przez zwierzęta może być inna. W razie konieczności należy zastosować leczenie pozajelitowe.
4.5 Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania
Produkt należy stosować zgodnie z oficjalnymi, krajowymi i regionalnymi zasadami prowadzenia terapii antybiotykowych.
Stosowanie produktu powinno być oparte o testy wrażliwości bakterii wyizolowanych od zakażonego zwierzęcia. Jeżeli okaże się to niemożliwe, terapię należy oprzeć o lokalne (regionalne, na poziomie gospodarstwa) informacje epidemiologiczne dotyczące wrażliwości bakterii docelowych. Stosowanie produktu niezgodnie z zaleceniami zawartymi w ChPLW może zwiększać rozpowszechnienie bakterii opornych na amoksycylinę oraz zmniejszać skuteczność leczenia.
Penicyliny mogą powodować reakcje nadwrażliwości (alergię) po wstrzyknięciu, wdychaniu, połknięciu lub kontakcie ze skórą. Nadwrażliwość na penicyliny może prowadzić do reakcji krzyżowych z cefalosporynami i odwrotnie. Reakcje alergiczne wywoływane przez te substancje mogą być czasami poważne.
Osoby o znanej nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym.
Podczas stosowania niniejszego produktu należy zachować daleko posuniętą ostrożność w celu uniknięcia narażenia na jego działanie, stosując wszystkie zalecane środki ostrożności.
Podczas mieszania produktu i pracy z nim należy używać rękawic oraz jednorazowego respiratora z półmaską zgodnego z Europejską Normą EN149 lub respiratora wielokrotnego użytku zgodnego z Europejską Normą EN140 z filtrem wg EN 143. Po użyciu produktu należy umyć ręce.
W przypadku kontaktu z oczami lub skórą zanieczyszczone miejsce należy natychmiast przemyć wodą.
W przypadku wystąpienia objawów w wyniku kontaktu, takich jak wysypka skórna, należy skontaktować się z lekarzem i przedstawić lekarzowi treść niniejszego ostrzeżenia. Obrzęk twarzy, warg lub oczu, bądź trudności z oddychaniem są poważnymi objawami i wymagają udzielenia pilnej pomocy medycznej.
4.6 działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
4.6 działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)W bardzo rzadkich przypadkach (mniej niż 1 na 10000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty) mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
– reakcje nadwrażliwości o różnym nasileniu, od wysypki na skórze do wstrząsu anafilaktycznego;
– zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunka).
4.7 Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
4.7 Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśnościBezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży i laktacji nie zostało określone.
Badania laboratoryjne u szczurów i królików nie wykazały działania teratogennego, toksycznego dla płodu lub szkodliwego dla samicy.
Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
4.8 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
4.8 interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcjiNie należy łączyć z antybiotykami o działaniu bakteriostatycznym.
Nie należy stosować jednocześnie z neomycyną ponieważ blokuje ona absorpcję penicylin doustnych. Antybiotyki B-laktamowe wykazują synergizm z antybiotykami aminoglikozydowymi.
4.9 Dawkowanie i droga(i) podawania
4.9 Dawkowanie i droga(i) podawaniaPodanie doustne
Podanie w wodzie do picia i w paszy u świń.
Podanie w wodzie do picia u kur.
Świnie:
Zalecana dawka wynosi 11,2 mg amoksycyliny na kg masy ciała na dobę (co odpowiada 16,1 mg produktu leczniczego weterynaryjnego na 1 kg masy ciała na dobę), podawane przez 3 do 5 kolejnych dni.
Kury:
Zalecana dawka wynosi 20 mg amoksycyliny na kg masy ciała na dobę (co odpowiada 28,7 mg produktu leczniczego weterynaryjnego na 1 kg masy ciała na dobę), podawane przez 3 do 5 kolejnych dni.
Podanie w wodzie do picia
W celu przygotowania wody zawierającej produkt leczniczy należy określić masę ciała zwierząt poddawanych leczeniu i ich rzeczywiste dobowe spożycie wody. Spożycie wody może różnić się w zależności od takich czynników jak gatunek zwierzęcia, wiek, stan zdrowotny, system hodowli (np. różne warunki świetlne i termiczne). Aby uzyskać właściwą dawkę, należy odpowiednio dostosować stężenie amoksycyliny.
Wodę zawierającą produkt leczniczy należy przygotować w ilości wystarczającej na najbliższych 12 godzin. Niewykorzystaną wodę zawierającą produkt leczniczy należy po 12 godzinach usunąć i przygotować świeży roztwór na kolejnych 12 godzin.
Do obliczenia wymaganej ilości produktu leczniczego weterynaryjnego w miligramach na litr wody do picia można zastosować następujący wzór:
…mg produktu/ kg masy ciała x średnia masa ciała (kg)
/doba poddawanych leczeniu zwierząt
=… mg produktu na średnie dobowe spożycie wody (w litrach) na zwierzę litr wody do picia
Produkt leczniczy weterynaryjny należy dodać do wody do picia i starannie wymieszać aż do zupełnego rozpuszczenia. Maksymalna rozpuszczalność produktu w wodzie wynosi około 6 g/litr. Zwierzętom poddawanym leczeniu należy zapewnić wystarczający dostęp do systemu dostarczania wody, żeby zagwarantować spożycie odpowiednich jej ilości. W trakcie leczenia nie powinno być udostępniane żadne inne źródło wody do picia. W przypadku systemów hodowli na wolnym wybiegu w trakcie leczenia zwierzęta należy trzymać w pomieszczeniu.
Po zakończeniu podawania produktu leczniczego należy odpowiednio oczyścić system dostarczania wody, aby uniknąć poboru subterapeutycznych ilości substancji czynnej.
Podanie w paszy:
Produkt leczniczy można także podawać z paszą w zalecanej dawce dobowej. Ten sposób podawania stosuje się wyłącznie w leczeniu pojedynczych osobników w gospodarstwach, w których tylko niewielka ilość świń ma być poddana terapii. Do zastosowania w paszy nadaje się jedynie opakowanie zawierające 100 g produktu.
Większe grupy zwierząt należy leczyć, podając produkt w wodzie do picia.
Przed każdym podaniem proszek należy dokładnie wymieszać z niewielką ilością paszy i podać zwierzęciu bezpośrednio przed porcją główną. Należy zadbać o to, żeby zamierzona dawka została przyjęta w całości.
W celu zapewnienia prawidłowego dawkowania należy możliwie najdokładniej określić masę ciała zwierzęcia, aby uniknąć podania zbyt małej dawki leku.
4.10 przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki), jeśli konieczne
4.10 przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki), jeśli konieczneW przypadku przedawkowania nie obserwowano występowania działań niepożądanych innych niż te określone w punkcie 4.6.
4.11 Okres(-y) karencji
4.11 Okres(-y) karencjiŚwinie: tkanki jadalne: 2 dni.
Kury: tkanki jadalne: 1 dzień.
Nie stosować u ptaków produkujących jaja przeznaczone do spożycia przez ludzi.
Nie stosować na 4 tygodnie przed rozpoczęciem okresu nieśności.
5. właściwości farmakologiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczne
5.1 właściwości farmakodynamiczneAmoksycylina jest penicyliną o szerokim spektrum działania, bakteriobójczą w stosunku do wielu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Mechanizm jej działania polega na hamowaniu tworzenia wiązań w warstwie peptydoglikanu w ścianie komórkowej bakterii.
5.2 właściwości farmakokinetyczne
Amoksycylina wchłania się szybko i niemal zupełnie z przewodu pokarmowego i jest stabilna w obecności kwasów żołądkowych. Maksymalne stężenia osiągane są w ciągu 1–2 godzin. Wiązanie z białkami surowicy jest niskie. Amoksycylina podlega szerokiej dystrybucji w organizmie.
Eliminowana jest głównie przez nerki w postaci czynnej, dając wysokie stężenia w tkance nerek i w moczu. Niewielka część podanej dawki jest wydalana z żółcią.
6. dane farmaceutyczne
6.1 wykaz substancji pomocniczych
Sodu węglan
Sodu cytrynian
6.2 główne niezgodności farmaceutyczne
6.3 okres ważności
Okres ważności produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży: 3 lata.
Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: 28 dni.
Okres ważności po rekonstytucji w wodzie do picia: 12 godzin.
Okres ważności po dodaniu do paszy: zużyć natychmiast.
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
6.4 specjalne środki ostrożności podczas przechowywaniaPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
6.5 Rodzaj i skład opakowania bezpośredniego
6.5 Rodzaj i skład opakowania bezpośredniego– Pojemnik typu securitainer: biały polipropylenowy pojemnik, zamykany pokrywką z polietylenu o niskiej gęstości.
Pojemnik zawiera 100 g, 250 g, 500 g lub 1 kg produktu.
– Wiaderko: białe polipropylenowe wiaderko zamykane pokrywą polipropylenową.
Wiaderko zawiera 1 kg, 2,5 kg lub 5 kg produktu.
Niektóre wielkości opakowań mogą nie być dostępne w obrocie.
6.6 specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów
Niewykorzystany produkt leczniczy weterynaryjny lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
7. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Dopharma Research B.V.
Zalmweg 24
4941 VX Raamsdonksveer Holandia
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Nr pozwolenia: 2468/15
Więcej informacji o leku Amoxy Active 697 mg/g
Sposób podawania Amoxy Active 697 mg/g
: proszek doustny
Opakowanie: 1 poj. 100 g\n1 poj. 250 g\n1 poj. 500 g\n1 wiaderko 1 kg\n1 wiaderko 2,5 kg\n1 wiaderko 5 kg\n1 poj. 1 kg
Numer
GTIN: 5909991242473\n5909991242510\n5909991242503\n5909991242497\n5909991242480\n5909991242534\n5909991242527
Numer
pozwolenia: 2468
Data ważności pozwolenia: Bezterminowe
Wytwórca:
Dopharma Research B.V.